Az MSZP-ben is próbálják elszámoltatni Gyurcsányt

Érzékeny kérdés került terítékre az MSZP-ben a Táncsics Alapítvány feladatai és jövőbeni működése kapcsán. Van, aki „kihúzná” Gyurcsány Ferenc kuratóriumi elnök alól a szervezetet, mások csupán a Kapcsolat.hu Kft. finanszírozásának átalakítását tartanák indokoltnak. Gyurcsány nyitott „bizonyos igényekre”, de ragaszkodik a Táncsicshoz és a megkezdett építkező munka befejezéséhez.

Egyre többet foglalkoznak – leginkább folyosói beszélgetésekben – az MSZP-ben a Táncsics Alapítvány szerepével és működésével. Legutóbb azért került újra napirendre a pártalapítvány ügye, mert a szervezet kuratóriumi elnöke, Gyurcsány Ferenc vitába keveredett az elnökség bizonyos tagjaival a Vértanúk terén tartott Charta-tüntetés kapcsán. Mint ismert, többen úgy érezték – ennek Szanyi Tibor nyilvánosan is hangot adott –, hogy a volt kormányfő nem tartotta be az ígéretét akkor, amikor az eredeti elképzeléssel szemben a fő szónoka volt a demonstrációnak. Hozzá kell tenni, hogy őt a Charta kérte fel a beszédre, a volt kormányfőhöz közeli források pedig határozottan cáfolják, hogy bármilyen megállapodás lett volna. A volt pártelnök szerepvállalása után – több forrásból származó információink szerint – néhányan felvetették: ha Gyurcsány a jövőben sem kooperál a párt többi vezetőjével, akkor érdemes elgondolkodni akár azon is, hogy valahogy „kihúzzák alóla” a Táncsics Alapítványt.

Az MSZP pártalapítványát 2003-ban hozták létre, fő tevékenysége politikai, oktatási és ismeretterjesztő feladatok ellátása. Az alapítványt korábban Baja Ferenc, majd Lamperth Mónika irányította. Gyurcsány azután kérte és kapta meg a Táncsics kuratóriumi elnöki posztját, hogy lemondott pártelnökségről. Eredetileg egy baloldali kutatóintézet megalapítását és vezetését ajánlották fel neki a feszültségekkel terhelt időszakban (ekkor keresték Gyurcsány utódát a kormányfői székben), de az expártelnök az alapítványt „kérte”.

Gyurcsány ellenlábasai már akkor azt mondták, hogy így Gyurcsányhoz kerül a kasszakulcs – tény azonban, hogy a politikusnak nincs teljhatalma a szervezetnél, elnökként jószerével csak a kuratóriumi döntéseket hajthatja végre. A testületben pedig olyan befolyásos politikusok ülnek, mint Mesterházy Attila, Ujhelyi István, Varju László, Simon Gábor vagy épp a Societas (azóta leköszönt) első embere, Varga László.Most, hogy Gyurcsány saját platformot alapított, többen a fejére olvassák, hogy annak idején Baja Ferencet azzal az indokkal „kérte” lemondásra, hogy a Táncsics egész embert kíván, a Szocialista Platform vezetőjeként pedig ezt nem tudja ellátni. Hozzá kell tenni, hogy a pártalapszabály szerint a két tisztség nem összeférhetetlen, rá adásul annak idején épp – ahogy az az MSZP-ben már megszokott – a belső egyensúly megteremtése miatt kellett meghozni a személyi döntéseket: Gyurcsány ugyanis a Baját váltó Lamperthet épp akkor menesztette miniszteri posztjáról. Ami pedig az öszszeférhetetlenséget illeti, Gyurcsány támogatói szerint az is problémás lehet, hogy Mesterházy Attila pártelnök, frakcióvezető, kuratóriumi tag és szintén platformvezető (Harmadik Hullám) egyszerre. Bár, tegyük hozzá:Mesterházyt még az elnökség delegálta annak idején a kuratóriumba, és akkor is vezetője volt tömörülésének. Ráadásul, ha van összeférhetetlenség, az Varju Lászlóra is igaz lehet, aki szintén ott ül a kuratóriumban, nemrég pedig Gyurcsány-platformjának igazgatója lett. Érdekesség egyébként, hogy a kuratóriumi tagok egy részének nemrég lejárt a mandátuma, így újakat kellene delegálnia a frakciónak, de a szabályok szerint amíg ez nem történik meg, mindenki nyugodtan maradhat a helyén. És úgy tűnik, egyelőre nem is készülnek új embereket delegálni a testületbe.

Abban a Gyurcsány-kritikusok is egyetértenek – függetlenül az alsóbb szinteken felmerült extrém felvetésektől –, hogy a Táncsicsot teljesen „felszántani” nem érdemes: egyfelől, mert Gyurcsányból hamar „mártír” válhat, másfelől a pártfinanszírozást szabályozó törvények is erősen korlátozzák a mozgásterüket, harmadrészt pedig kellő együttműködés esetén a Táncsics kiváló hátteret tud biztosítani a pártnak. Ugyanakkor forrásaink szerint némi változás ettől függetlenül is lehet. A Táncsics százszázalékos tulajdonában van ugyanis az a – 96 millió forintos törzstőkével rendelkező – Kapcsolat.hu nonprofit kft., amely a hasonló nevű, baloldali közösségi portált is üzemelteti. Sokak szemét szúrja, hogy a Kapcsolat.hu-ra (amely Gyurcsány blogjának otthona és platformjának egyik fő internetes bázisa) a Táncsics havi nettó 2,5 millió forintot költ, szolgáltatói díjként. A pártvezetés terve szerint a Kapcsolat.hu-t és a felújítás előtt/alatt álló mszp.hu oldalakat össze kell vonni (legalábbis egyfajta holdingba csoportosítani), ezzel is követve azt a financiális átalakítási folyamatot, amelynek részeként a választási vereség után egybeolvasztották a frakció és a párt kommunikációs és tanácsadói hátterét. Ez forrásaink szerint egyfelől racionális lépés, másfelől jelzés Gyurcsány felé. Lényeges, hogy a Kapcsolat.hu közösségi portál szolgáltatásai és tevékenységeimegmaradnának, elsősorban a finanszírozását ésszerűsítenék és tennék egy kézbe. A Kapcsolat.hu költségeit ugyanis a Táncsics, az mszp.hu számláit pedig a párt állja; a kettő tartalmi feladata pedig több helyen fedi egymást.

Forrásaink szerint Gyurcsány nem támogatja a Kapcsolat.hu beolvasztását, ahogyan a Táncsics bármilyen átalakítását is ellenzi. Három területen kezdett építkezésbe az elnökséggel egyetértésben: a képzést Kósáné Kovács Magda „mentorálja”, a szakmapolitikai feladatokat Arató Gergely volt oktatási államtitkár, a közösségi hálózatépítést pedig Lendvai Ildikó koordinálja. A munkák előkészítéséről a kuratórium már hozott elvi döntést és kezdőforrást is hozzárendelt, a projektek jövő évi finanszírozására azonban még nem került pecsét. Úgy tudjuk, Gyurcsány azon az állásponton van: ha a kuratórium támogatja ezt az építkezést, akkor „megértőbb tud lenni más, jogszerű forrásigényekkel szemben is”. A megvalósításhoz egyébként számítások szerint a Táncsics forrásainak egynegyede szükséges. Ami az alapítvány költségvetését illeti, eddig közel félmilliárd forintból gazdálkodhatott, a most benyújtott büdzsé szerint jövőre a Táncsics 259 milliót kap. Lapunk úgy tudja, a kasszában most közel ötszázmillió forint van.

Gyurcsány kötött mandátumot kapott kuratóriumi elnökként, 2014-ig nem visszahívható, lemondásra pedig feltehetően nehezen lenne rászorítható. Forrásaink azt mondják: bizonyos frontok láthatóak, de csak apróbb támadások indultak, a háború ugyanis senkinek sem érdeke; miután mindkét fél erőteljes sérülését hozhatja. Az bizonyos, hogy a párthoz kötődő intézményi és alapítványi hálózat – közte a Táncsics – működésének felülvizsgálata megkezdődött.

Kihúznák alóla a Táncsics Alapítványt
Kihúznák alóla a Táncsics Alapítványt
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.