Ajka számlázott Kolontárnak
Schwartz Béla, Ajka polgármestere viszont a kolontári és devecseri településvezetők reagálását tartja érthetetlennek. Kérdésünkre válaszolva elmondta: az ajkai levél nem csak a költségkimutatást tartalmazta, hanem azt is, hogy a megjelölt összeg kifizetését nem a vörös iszap sújtotta településtől, hanem a katasztrófavédelmi vis maior alap vagy a kármentő alap terhére igényelték.
– Nem mi találtuk ki ezt a megoldást, hanem a megyei védelmi bizottság, amelynek az október 21-i ülésén vetődött fel, hogy Ajka közvetlenül nem számíthat a tragédiával összefüggő többletköltségeinek a kompenzálására, mivel nem tartozik a katasztrófa sújtotta települések közé – közölte Schwartz Béla, aki szerint ezen az ülésen döntöttek úgy, hogy az ajkai önkormányzat az érintett települések egyikén keresztül juthat majd hozzá az állami támogatáshoz.
Az ajkai polgármester közölte: nem véletlenül tüntették fel a listán az ajkai kórháznak az iszapkatasztrófával kapcsolatos kiadásait. Egyelőre ugyanis bizonytalan – folytatta a polgármester –, hogy ezt az összeget az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) kifizeti-e az intézménynek, mivel a kórház –épp a nagyszámú sérült ellátása miatt – túllépte a számára előírt teljesítményvolumen-korlátot. Egy névtelenséget kérő egészségügyi szakértő érdeklődésünkre azt mondta: a problémát megoldhatná, ha az ÁNTSZ az érintett kórházakban október 4-ig visszamenő hatállyal kihirdetné az egészségügyi katasztrófahelyzetet, így ugyanis az ellátás teljes költségét valamelyik állami alapból lehetne finanszírozni.
Schwartz Béla közölte: levelük viharos fogadtatása miatt úgy döntöttek, visszavonják a kolontári önkormányzathoz benyújtott kérelmüket, és a 25,7 millió forintos többletkiadásaik megtérítését közvetlenül a Katasztrófavédelmi Főigazgatóságtól kérik.