A házak elkészültek, a gátak még nem

Csak nemrégiben kezdődött el, s a hideg idő beköszöntével várhatóan félbe is szakad a rendkívüli árvíz miatt megrongálódott gátak helyreállítása az észak-magyarországi folyószakaszokon. A helyiek most aláírásgyűjtést kezdtek, hogy védőgát épüljön a város köré, az úgynevezett Kis-Sajó mentén.

Szikszó fellélegezhet: az Északmagyarországi Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság (Ékövízig) munkatársai néhány hete hozzáfogtak a borsodi települést az idén májusban elöntő Vadász-patak medrének rendbetételéhez. A regio nális fejlesztési programokra kiírt pályázaton elnyert csaknem félmilliárd forintos támogatásból mintegy tíz kilométer hosszan kitisztítják a feliszapolódott medret, kikotorják és elszállítják az évek során illegálisan a patakba öntött építési törmeléket, s ritkítják a növényzetet. Négyszázötvenmillió forintos állami támogatással árvízvédelmi munkák kezdődtek el nemrégiben a Nyögő-patak és a Pitypalatty-völgy településeinek körzetében, Sajókápolna, Sajólászlófalva, Kondó, Radostyán, Parasznya és Varbó környékén. Mindkét nyertes pályázatról még az előző kormány idején döntöttek.

Döcögősen halad viszont az idei tavaszi rendkívüli árvízben megsérült gátak helyreállítása. Az Ékövízig kezelésében lévő mintegy hatszázötven kilométer hosszú védvonalon a Sajó, a Hernád és a Bódva folyó menti töltések mentén okozta a legnagyobb kárt az áradás, a becsült helyreállítási költség meghaladja az 1,3 milliárd forintot. A kormány csak október elején hozott határozatot arról, hogy e munkákra elkülöníti a szükséges összeget. Elsőként ott kezdtek dolgozni, ahol töltésszakadás történt – például a Hernád folyón Gesztely térségében, továbbá a Vadász-patak mentén Szikszónál, valamint a Tarna völgyében, a jászteleki borsóhalmi szükségtározónál –, de a hideg idő beköszöntével hamarosan félbe kell hagyni a munkát. Edelényben viszont még el sem kezdődött a sérült szakaszok erősítése, ez csak a jövő héten várható – tudtuk meg. Felsőzsolcán a helyiek aláírásokat gyűjtenek, azt sürgetve, hogy épüljön védőgát a város köré, az úgynevezett Kis-Sajó mentén.

Megnyugtatóbb a kép az árvízben megsemmisült házak újjáépítése kapcsán: ha néhány napos csúszással is, de információnk szerint valamennyi, állami támogatással elkészült ingatlan megkapta a használatbavételi engedélyt. Felsőzsolcán például tegnap ütötték rá a pecsétet az utolsó, vagyis a 74. ilyen típusú lakóház engedélyére – tudtuk meg Németh Csabától, a városháza sajtóreferensétől.

A késedelmet az okozta, hogy néhány helyen csak szeptemberre végeztek a bontással. Olyan eset is előfordult, hogy az építési cég „túlvállalta” magát, s nem tudta időre teljesíteni a megrendelést. Az október 31-i határidő után átadott házak esetében a csúszásért napi 50 ezer forintos kötbért kell fizetniük a vállalkozóknak. Húsz család még mindig építkezik a Miskolc melletti településen –ők nem vették igénybe az állami támogatást, mert a biztosításuk fedezte új otthonuk tető alá hozásának költségeit. Ötven felsőzsolcai árvízkárosult a településen vagy másutt vett magának lakást. A házvásárlás mellett döntött az árvíz által sújtott edelényi és szikszó családok többség is. Többen viszont még mindig átmeneti lakhelyen élnek: vagy azért, mert december végéig előre kifizették az albérletet, s nem akarják „veszni hagyni” ezt a pénzt, vagy azért, mert otthonuk elkészült ugyan, de még nem tudták azt berendezni. A segélyszervezetek ezen úgy próbálnak változtatni, hogy előre gyártott, összeszerelhető bútorokat, kazánokat és egyéb használati tárgyakat szállítanak az átadott lakóházakba.

Romtalanítás előtt
Romtalanítás előtt
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.