Sólyom dicséri a jelenlegi alkotmányt
Sólyom László Egy elnökség lenyomata című könyvének bemutatóján Győrött beszélt a rendszerváltáskor módosított alkotmányról is. Hangsúlyozta: a társadalomba mélyen belegyökeredzett tévhit az, hogy a mostani alkotmány sztálinista lenne. Sólyom úgy vélte: a mindenkori kormányokat nem az alkotmány akadályozta meg abban, hogy fontos társadalmi kérdéseket megoldjanak.
– Lehet új alkotmányt létrehozni – ez beleillik a mostani újrakezdés filozófiájába –, de tartalmilag a meglévőnél újabbat, európaibbat, a hazai szabadságfoknak megfelelőbbet megalkotni nem lehet – jelentette ki a volt államfő.
Emlékeztetett arra, hogy Magyarország nemzetközi tekintélyét a rendszerváltás után éppen a módosított alkotmány, s az ország alkotmányosan működő rendje teremtette meg. Az alkotmányellenes hangulat – amelyet különféle aktuálpolitikai célból táplálnak – lassú méregként hat, aláássa az alkotmány rangját, legitimitását – fogalmazott Sólyom László, aki könyve kapcsán szólt arról is, hogy a praktikus politikai célokat mindig egyeztetni kell az alkotmányos alapelvekkel.
Sólyom László a sajtó érdeklődésére külön nem fejtette ki véleményét az Alkotmánybíróság mozgásterét szűkítő kormányzati elképzelésekről. Mint ismeretes, Schmitt Pál köztársasági elnök október 29-én fogadta Sólyom Lászlót. A megbeszélésen a volt államfő elemezte az Alkotmánybíróságnak a 98 százalékos különadó alkotmányellenességét megállapító döntése után kialakult alkotmányjogi helyzetet. Sólyom László a jogállamiság szempontjából aggályosnak tartotta a helyzetet, különösen az AB hatáskörének tervezett korlátozását.