Szomorú hídavatás Kolontáron

Elkészült a katasztrófa sújtotta Kolontáron a falu két településrészét összekötő, a Torna-patak felett ívelő végleges átkelő. A szerdai hídavató ünnepség azonban korántsem volt felhőtlen: a helyiek egyre ingerültebbek azért, mert lassú és sokak szerint igazságtalan a kártalanítás.

Átadták tegnap Kolontáron a vörösiszap-áradatban megsemmisült – a falu két településrészét összekötő – híd helyén épült új átkelőt. A falut kettészelő Torna-patak felett ívelő, tizenöt méter hosszú, hat méter széles, húsz tonna teherbírású hidat aMagyar Honvédség 37. II. Rákóczi FerencMűszaki Ezred katonái építették, s a munkálatok tizenötmilliós költségét a HM állta.

Az avatóünnepségre meglehetősen kevesen jöttek el a helyiek közül. Mivel magyarázható ez az érdektelenség? Az egyik helybeli szerint ennek az lehet az oka, hogy a károsultak egyre elkeseredettebbek, indulatosabbak, mert a helyreállítás és kártalanítás szerintük rendkívül lassan, vontatottan halad, s az otthonukat elveszített emberek tartanak a téltől. A megkérdezett helyiek közül többen is azt panaszolták, hogy a megsemmisült házuk helyett felajánlott csereingatlanok kevesebbet érnek. Így vélekedik Lehmann Róbert is, aki – mint azt szerdai lapunkban megjelent riportunkban kifejtette – eredetileg a bontás mellett döntött, de most mégis megpróbálja valamiképp helyreállítani a megrongálódott épületet, mert feleakkora csereingatlant ajánlottak fel neki. A férfi szerint felháborító az is, hogy miközben a hírek szerint több száz millió forint gyűlt már össze a károsultaknak, de e pénzadományokból ő nem kapott. Mint fogalmazott, a biztosítójától 150 ezer, egy vállalkozótól 48 ezer, az egyik győri futballcsapattól 28 ezer, a Maltól pedig 100 ezer forintot kapott, az államtól még egy fillért sem.

Egymásnak adták a kilincset a kolontári polgármesteri hivatalban szerda délelőttől a vörösiszap-áradat károsultjai: az érintetteket egyesével hívta be a kártalanításról egyeztetni az állam képviseletében megjelent jogászcsoport. A megbeszélésekről ellentmondásosan beszéltek a helyiek.

Fekete Roland, akinek háza lakhatatlanná vált, azt mondta: „Korrekt ajánlatot kaptam. A házam értékét pontosan állapították meg. Pénzt nem adnak, de ekkora értékben vásárolnak vagy építenek nekem egy másik házat. Az ingóságokban keletkezett károkról majd egy második körben egyeztetnek velünk. Azt mondták, ha elfogadom az ajánlatot, akkor én már nem pereskedhetek. Ezt viszont nem is akartam, így szinte biztosan élek az ügyvédek által felajánlott lehetőséggel”.

Nem volt azonban mindenki ilyen elégedett. Volt, aki szerint alulértékelték a házakat. Akadt, aki azt panaszolta: 200 négyzetméteres háza ment tönkre, s most 90 négyzetméterest ajánlottak fel neki. Többen is amiatt háborogtak, hogy lényegében ultimátumot adtak nekik, hiszen a szerda délelőtt felajánlott kártalanítási értékről legkésőbb csütörtökig kell dönteniük. Egy másik károsult – aki sokakkal egyetemben Magyar György ügyvédet bízta meg –azt nehezményezte: közölték vele, hogy ha elfogadja a felajánlott másik ingatlant, akkor vissza kell vonnia a jogász megbízását. Ő azonban – tette hozzá

 

A tizenötmillió forintba került híd teljes költségét a honvédelmi tárca állta
A tizenötmillió forintba került híd teljes költségét a honvédelmi tárca állta
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.