Villamfeszítő a terítéken
A villanymotor, a dinamó és a szódavíz felfedezője, Jedlik Ányos egyik legfontosabb kísérleti eszközéről van szó, melynek felújítása a Nemzeti Kulturális Alapprogram (NKA) támogatásával valósult meg.
A nagyfeszültségű kisülések vizsgálatára szolgáló villamfeszítő (mai nevén: feszültségsokszorozó) eredeti – és a világon egyedülálló –példányát sikerült restaurálni, melyet szakmai konferencián mutat be a Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeum (MMKM) a VII. kerületi Kazinczy utca 21.-ben található Elektrotechnikai Múzeumában.
Az Energiagazdálkodási Tudományos Egyesület, a Senior Energetikusok Klubja, a Jedlik Ányos Társaság és az Elektrotechnikai Múzeum által szervezett konferencián felszólal Kócziánné Szentpéteri Erzsébet, az MMKM főigazgatója, Kocsis István, a Jedlik Ányos Társaság elnöke, a villamfeszítőről Horváth Tibor professor emeritus (BME-VIK) tart előadást, míg a Jedlik-kutatás jelenéről és jövőjéről pedig Gazda István tudománytörténész, a Magyar Tudománytörténeti Intézet igazgatója. Az eredeti villamfeszítő restaurálását Ziegler Gábor műszaki szakrestaurátor, az MMKM Műszaki Tanulmánytárának munkatársa ismerteti, az eszközt a konferencia után a múzeum Bláthy Termében lehet megtekinteni.