MSZP–LMP: közös levél Schmitt Pálnak
Közös levélben fordul Schmitt Pál államfőhöz az LMP és az MSZP frakcióvezetője a Fidesz tervezett alkotmánymódosítása miatt – ezt Schiffer András és Mesterházy Attila közösen jelentették be a Parlamentben. A két ellenzéki párt az államfőnek címzett iratban leszögezi: Lázár Jánosnak azzal a bejelentésével, hogy az Alkotmánybíróság döntése után csonkítanák a testület jogköreit, „válaszúthoz érkezett a magyar demokrácia”. A levélben az áll: korábban nem volt példa arra, hogy egy kormány ne fogadta volna el az AB döntését, a mostani kormányoldal pedig „támadást indított az Alkotmánybíróság és a népszavazás intézményei ellen”. A két párt ezért azt kéri Schmitt Páltól: „vesse latba tekintélyét és emelje fel a szavát a jogállamiságot ért támadások ellen”.
Kedden az AB megsemmisítette a végkielégítések 98 százalékos különadójáról szóló kormánypárti jogszabályt, mire Lázár János fideszes frakcióvezető csípőből lőtt vissza: változatlanul nyújtják be a már megbukott törvényt, és a kétharmadnál fogva gondoskodnak arról, hogy ilyen kérdésekben az AB többé döntést ne hozhasson.
Schiffer András (LMP) a tájékoztatón emlékeztetett arra: az MSZP és az LMP is kivonul az alkotmányozási folyamatból, „Lázár János bejelentése után ugyanis az egész alkotmányozásnak nincs értelme”. Hozzátette: azért fordulnak az államfőhöz, mert Schmitt Pál korábban az ígérte, ha a közbenjárását kérik adott ügyekben, az ajtaja nyitva áll. Schiffer hangsúlyozta, hogy az LMP arra kért és kapott mandátumot, hogy vegyen részt a parlamenti munkában és hiába nem értettek egyet sokszor az alkotmánymódosítások tartalmával és mikéntjével, „kutya kötelességüknek” érezték, hogy részt vegyenek a folyamatban. Egészen mostanáig.
„Teljesen felesleges részt vennünk ebben a bolhacirkuszban. Jó volna látnia minden állampolgárnak, hogy ha prompt hatalmi érdekek miatt lehet visszamenőleges hatállyal törvényt alkotni és a hatalom nem tűr semmilyen korlátot, az azt jelenti, hogy a magyar embereket senki nem tudja megvédeni attól, hogy a zsebükben elkezdjenek kotorászni. Senki nem lehet biztos ebben az országban, hogy amit ma megkeres, az ott maradhat a zsebében. Senki nem lehet biztos ebben az országban, hogy amit megtakarít, az ott lehet a bankszámláján. Ha egy országban van alkotmányosság, van Alkotmánybíróság, vannak független hatalmi ágak, akkor van, ami megvéd a hatalom túlkapásaitól. Most ezek a védelmi rendszerek kerültek veszélybe” – mondta Schiffer András. Mesterházy Attila, az MSZP elnöke hozzátette: nagyon sok vitájuk van az LMP-vel szakmai és ideológiai kérdésekben, de ez a mostani a pártpolitika felett álló ügy. Közölte: az MSZP országos és frakcióelnöksége rendkívüli ülésen döntött úgy, hogy kilépnek az alkotmányozási folyamatból, mert az komolytalan és hiteltelen. Mesterházy szerint a Fidesz mostani lépése sárba tiporja a demokráciát, a szabadságot és azt a jogot, hogy a népakarat mondjon véleményt a kormányzati erők döntéseiről. „Ez a jogállamiság végét is jelentheti” – tette hozzá.
A Népszabadság azon kérdésére, hogy az LMP és az MSZP készül-e a közös véleménynyilvánításon túl közös demonstrációra is (az ökopárt már jelezte, hogy november harmadikán utcára vonulnak és hasonlót tervez Gyurcsány Ferenc új platformja is), az LMP frakcióvezetője azt mondta: az ökopárti demonstráción minden támogatót örömmel látnak. Mesterházy Attila hozzátette: parlamenten belüli és kívüli eszközökkel is élni kell, de az MSZP egyelőre nem hirdetett demonstrációt. „Először sok minden más teendőnk is van. Nem hagynám ki egy későbbi tüntetés során azt a kérdést sem, hogy tiltakozzunk a magánnyugdíjpénztárak ügyében tervezettmódosítások ellen, illetve a devizahitelesek védelmében” – fogalmazott. Újságírói kérdésreMesterházy Attila hozzátette: a sajtóból értesült arról, hogy az MSZP „majdan megalakuló” platformja (Gyurcsány Ferenc Demokratikus Koalíciója – A szerk.) demonstrációt szervez; „ha majd ennek a részleteiről tudok, akkor tudok róla érdemben nyilatkozni. Számos alkalommal volt már olyan, hogy valamelyik platform megmozdulást szervezett, ezek alapvetően a platform tagjait érintik. De, hangsúlyozom, nem tudok érdemi részleteket erről”.
Schiffer András mindehhez –egy újabb újságírói kérdésre válaszolva – hozzátette: azt gondolja, hogy Gyurcsány Ferencet súlyos, személyes politikai felelősség terheli azért, hogy a magyar jogállam idáig jutott. „Nem tudjuk elfelejteni, hogy Gyurcsány Ferenc kormányzása alatt több esetben is jogellenesen veretett szét, illetve tiltatott be tüntetéseket. Azt, hogy Gyurcsány Ferenc kormányzása idején rátámadt a rendőrség békés polgárokra. Nem gondolom, hogy különösebben dicsőségére válna egy olyan megmozdulásnak, amelyet a jogállam védelme érdekében hirdetnek meg” – jelentette ki a politikus. Mesterházy ezek után azt mondta: a volt miniszterelnök személyének megítélése egyike azon témáknak, amelyekben nem értenek egyet az LMP-vel. „Most azonban olyan ügyről van, amely minden demokratikus erőnek az összefogását szükségessé teszi” – fogalmazott a szocialista pártelnök.
Látnak-e esélyt rá, hogy a Fidesz megváltoztassa álláspontját – kérdeztük. Mesterházy azt válaszolta: bíznak benne, míg Schiffer úgy fogalmazott: „a Fidesz–KDNP szövetségen belül is lehetnek olyanok, akiknél betelik a pohár.” Hozzátette: „Itt nem egyszerűen baloldali vagy másmilyen értékekről van szó, hanem az alkotmányosság forog kockán, amely konzervatív érzelmű politikusoknak is fontos kell legyen. Itt lenne az ideje a Fidesz–KDNP politikusainak elgondolkodniuk, miért van az, hogy rendre, amikor a közjogi berendezkedésen igyekeznek machinálni, egymástól különböző pártok együtt emelik fel a hangjukat. Itt (...) az forog kockán, hogy ha a jövő héten előírja a többség, hogy bizonyos szempontok szerint csoportosított emberek havonta kötelesek százezer forintot letenni az asztalra, akkor nincs fórum, ahol ezt felül lehet bírálni” – mondta.
Lapunk úgy értesült, hogy az MSZP az LMP megmozdulásától független demonstrációt szervez. Az biztos, hogy a Gyurcsány-féle új platform nem fog külön tüntetést tartani. Molnár Csaba platformalelnök tegnap a Népszabadság online kiadásának azt mondta: a Fidesz eljutott hatalmi gőgjének csúcsára, így itt az idő, hogy a teljes magyar baloldal közösen demonstráljon ellene. (Sz. T. L.)