Ipiapacs és tüntetés
MSZP: Szekeres Imre szerint a Fidesz legújabb alkotmánymódosítási javaslata kapcsán nem az a kérdés, hogy az MSZP hogyan folytatja a magán-nyugdíjpénztári tagdíjak eltérítése miatt indított népszavazási kezdeményezését, hanem az, hogy a Fidesz miért fél ennyire az érintett 3,5 millió embertől. Az MSZP gazdaságpolitikai munkacsoportjának vezetője elfogadhatatlannak nevezte a fideszes javaslatot. „A Fidesz álljon ki és vívja meg az igazát, ezt hívják népszavazásnak és demokrá ciának” – jelentette ki Szekeres Imre. A szocialista politikus úgy látja, a Fidesz „ipiapacsot” játszik: ha valami olyan történik, ami a számára kellemetlen, akkor azt mondja ipiapacs, innentől nem érvényesek a szabályok.
JOBBIK: Volner János, a Jobbik frakcióvezető-helyettese szerint a különadót érintő alkotmánybírósági döntésre válaszoló fideszes reakció nem meglepő és nem is elegáns. Újságírói kérdésre válaszul közölte: a különadó céljával egyetért a Jobbik. Véleménye szerint az alkotmány egy olyan egyetemes alapértékeket megjelenítő jogi normát jelent, „amihez nem illik ötpercenként hozzányúlni”, nem illik aktuálpolitikai céloknak alárendelni. Felhívta a figyelmet arra, hogy a Fidesz eddig már hét alkalommal módosított alkotmányt. „Az alkotmánymódosítások gyakorlata a parlamenten belül már-már egy zoknicsere gyakoriságát idézi” – fogalmazott.
LMP: Schiffer András frakcióvezető szerint a Fidesz ezzel a lépésével valóban átlépte a Rubicont. „A Fidesz hadat üzent az alkotmányos demokráciának. Ezt a módszert Nurszultan Nazarbajev is meg fogja irigyelni Kazahsztánban” – fogalmazott az ökopárt. Az LMP szerint, ha a Fidesz hinne a jogállamban, akkor csak azt tehetné, amit eddig minden kormány tett ilyen esetben: elfogadná az AB döntését. Úgy fogalmaznak, hogy „sajnos a jelek szerint a Fidesz csak a hatalomban hisz”. Ezért az LMP képviselői a továbbiakban nem vesznek részt az alkotmányelőkészítő bizottság munkájában, továbbá november 3-án, a koalíciós Nagy Imre-kormány megalakulásának évfordulóján békés tüntetésre hívják „a jogállam és a demokrácia híveit az Alkotmánybíróság épülete elé”.
Gyurcsány is az utcára vonul
Az exkormányfő szerint ez az a pillanat, amikor félre kell tenni a vitát az MSZP-ben, a baloldalon, illetve a demokraták között és a parlament demokratikus ellenzékének. Gyurcsány Ferenc szerint, miután az Alkotmánybíróság ellent mert mondani a kormánynak, a Fidesz azt üzente: „kuss legyen az Alkotmánybíróságnak és kuss legyen az országnak”. A volt kormányfő azt mondta: „nem leszünk kussban!” Azt javasolja, hogy a parlament demokratikus ellenzéke és a demokratikus közélet szereplői még azelőtt üljenek le egymással, és egyeztessenek egy – az Alkotmánybíróság épülete előtt tartandó – közös demonstrációról, hogy a Fidesz módosítani tudná az alkotmányt és romba dönteni a hatalommegosztásra épülő ’89-es rendszert.