Választásközi ingatlanüzlet – elkelt a déli Klotild-palota és a Párisi-udvar

Folytatódik a belvárosi műemléképületek kiárusítása. A két választás, az országgyűlési és az önkormányzati közt egy csomagban dobta piacra a Párisi-udvart, a déli Klotild-palotát és a vendéglátó-ipari múzeum Szent István téri otthonát az V. kerületi önkormányzat.

A Balaton-part után Budapestre is kiterjesztette „vadászterületét” az SCD Group. A néhány éve ír ingatlanfejlesztővel társult cégcsoport jelenleg 21 projekt előkészítésén dolgozik a Balatonnál. De úgy tűnik, ez kevés: új célpontjuk most a főváros. Nyitányként a Hűvösvölgyi laktanya 12,6 hektárnyi területét vásárolták fel Budán. Most pedig Pesten is megvetnék a lábukat három közismert műemlék épület megvásárlásával.

A századfordulón épült késő eklektikus Klotild-paloták déli ikerépületét (amelynek földszintjén ma a Budapest Galéria működik), a néhány évvel későbbi, hasonló stílusú, belső üzletpasszázsos Párisi-udvart és a Bazilika melletti, alig néhány éve múzeummá átépített szecessziós házat egy csomagban hirdette meg Belváros-Lipótváros Önkormányzata. A képviselők az országgyűlési választások előtt alig néhány nappal rendkívüli testületi ülésen döntöttek az ingatlanok eladásáról. A későbbi vitákat megelőzendő az önkormányzat tenderfelhívásában kikötötte, hogy a tervezett funkciókat a pályázó előre egyeztesse a műemlékvédelmi hatóságokkal és az erről szóló jegyzőkönyvet mellékelje a pályázathoz. Az érvényes pályázatnak egy ingatlanfejlesztési és egy műemlékvédelmi alapkoncepciót is tartalmaznia kellett.

A nyilvános nemzetközi pályázat július végi határidejére három cég jelentkezett. Közülük jelölték ki a testület fideszes tagjai a május végén alakult BP Downtown Kft.-t tendernyertesnek. Az ötszázezer forintos törzstőkével alakult projektcég az SCD Group legifjabb tagja. Cégvezetői: Tomcsányi Gábor az SCD vezérigazgatója, illetve Somfalvi Péter, az SCD vezérigazgatóhelyettese. Az ingatlanfejlesztő csoport a tenderen való részvételhez ötszázmillió forint pályázati biztosítékot fizetett be, amelyet majd beszámítanak az 5,3 milliárd forintos vételárba.

Az adásvételi szerződés megkötésére azonban még egy kicsit várni kell. Az önkormányzat ugyanis nem kizárólagos tulajdonosa a fentebb említett épületeknek, a társtulajdonosoknak pedig 90 nap áll rendelkezésükre elővásárlási joguk érvényesítésére. Egyelőre senki sem jelezte ebbéli szándékát.

A pályázatnak műemlékvédelmi koncepciót is tartalmaznia kellett
A pályázatnak műemlékvédelmi koncepciót is tartalmaznia kellett
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.