Emberi tartózkodásra alkalmas-e még a terület?

Beláthatatlan közegészségügyi következményei lehetnek a vörös iszap okozta katasztrófának – mondta lapunknak Zacher Gábor, toxikológus, a fővárosi Péterfy kórház főorvosa. Miután a világban még sehol nem történt meg, hogy ilyen sok emberre ráfolyjon a vörös iszap, így azt sem lehet megmondani: mi lesz azokkal, akiknek a szervezetét ekkora fémterhelés érte.

Túl sok klinikai tapasztalat sincs a várható egészségkárosodások mértékére. A világban eddig néhány esetben és csak néhány emberrel fordult elő, hogy valaki belélegzett vörös iszapport, így róluk lelhető fel „szakirodalom”.

Zacher Gábor a probléma súlyát érzékeltetendő elmondta: Ausztráliában, ahol van egy vörösiszap-tó, a vadászoknak szabad kilövési engedélyük van, az odatévedt madarakra, hogy a szenvedéseiket enyhítsék. A toxikológus szerint kétséges, hogy az elöntött területen valamenynyi felület tökéletesen megtisztítható. Mint mondta: amíg folyékony állapotban van a vörös iszap, és nem kerül közvetlen érintkezésbe valaki az anyaggal, addig nem okoz gondot. Ha azonban a bőrt ér ez az erősen lúgos massza, már baj van, azonnal bő, tiszta vízzel le kell mosni. A lúg rosszabb, mint a sav. A bőrrel érintkezve elszappanosítja a zsírokat, benne lévő nehézfémek, a mérgek közvetlenül bejutnak a szervezetbe, ahol vörösvértest-széteséstől kezdve több, nagyon súlyos szervi elváltozást okozhatnak. Már hat-nyolc tenyérnyi bőrfelmaródásnak lehetnek ilyen következményei.

Zacher Gábor nem tudott válaszolni arra a kérdésre, hogy milyen tünetekre kell figyelni, mert mint mondta egy banális fejfájás is figyelmeztethet komoly betegségre. Az orvos megjegyezte: nagy kérdés, hogy a katasztrófa sújtotta terület egyáltalán alkalmas-e emberi tartózkodásra. Óva intett attól is, hogy valaki gumicsizmában nekiálljon maga lemosni a szennyeződést házáról, bútorairól, a vörös iszappal szennyezett ruhaneműt ugyanis veszélyes hulladékként kell kezelni, és például nem szabad a mosógépben se mosni.

Eddig több mint 120 ember szorult orvosi ellátásra. Minden beteg súlyos esetnek számít, akit csak el kell látniuk az orvosoknak, akkor is ha látszólag nincs nagyobb baja – mondta lapunknak Nyáry Ildikó, az ajkai kórház főigazgatója, mert az később derülhet ki kinek, milyen egészségkárosodást szerzett valójában. Az ajkai kórház az az intézmény, ahová a legtöbb, csaknem száz sérültet vittek kedd délig, köztük öt gyereket is a mentők. A legsúlyosabbakat a győri megyei kórházba szállították, de jutott beteg a veszprémi és két fővárosi intézménybe is. A főigazgató orvos szerint a legnagyobb bajt az okozza, hogy az emberek hosszan magukon tartották a mérgező anyagtól átázott cipőjüket, ruházatukat, és nem azonnal cserélték tisztára. Nyáry Ildikó is arra hívta fel a figyelmet, hogy mindenki azonnal mossa le a bőréről az odakerült anyagot, az enyhe bőrpírt sem szabad félvállról venni, mert ez a lúgos vegyület hoszszan kifejti a hatását és később mélyíti a sebet. Az alapos kézmosásra pedig minden étkezés, szájhoz, szemhez nyúlás előtt szükség van.

A Népszabadság úgy tudja: kora délelőtt a helyszínen tájékozódott az egészségkatasztrófával járó helyzetről Réthelyi Miklós, a Nemzeti Erőforrás Miniszter és Szócska Miklós, az egészségügyért felelős politikai államtitkár is.

Légihíd a kórházak felé
Légihíd a kórházak felé
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.