Az ellenzék maradjon ki az alkotmányozásból?
A dokumentum emlékeztet rá, hogy az alkotmányozásról a választás után beszéltek először, és az első céldátum 2012 második fele volt. Hamarosan azonban a Fidesz frakcióvezetője már határidőként a jövő év júniusát jelölte meg azzal, hogy az alaptörvényt 2011 végén vagy 2012 elején kell elfogadni. Röviddel később a párt egy másik képviselője már azt jelentette be, hogy az alaptörvény koncepcióját idén decemberig fogadják el, a miniszterelnök pedig közölte: jövő tavasszal a parlament szavaz is alkotmányról.
Ez a menetrend az intézet álláspontja szerint bizonyosan nem ad lehetőséget a nyilvános társadalmi vitára, ráadásul a kormány az alaptörvény tervezetének előkészítésén egyelőre nem is dolgozik. A hatalom ugyanakkor „semmilyen indokot nem adott az alkotmányozó folyamat többszöri lerövidítésére, az pedig elfogadhatatlan, hogy az alkotmányozás valamely politikai csoport vagy politikus pillanatnyi érdekének rendelődjék alá, de a többszöri határidő-változtatásra más magyarázat nem látszik”, olvasható a levélben.
Az alkotmányozásra szánt idő mostanra alig néhány hónapra rövidült, közben az intézet szerint „nem kap figyelmet az a kérdés, hogy egyáltalán szükséges-e az alkotmányos rendszer és a mögötte álló elvi alapvetések, azaz a hatályos alkotmány leváltása”. A nyílt levélben ezért arra hívják fel a figyelmet, hogy „a most tervezett alkotmányt a kormánypárt akarja rákényszeríteni mindenki másra, ezért a politikai harc középpontjába kerül, így esélye sem lehet arra, hogy integráló szerepét betöltse, nem lehet a politikai közösség közös műve”.
Ezért az intézet mindenkit felkér arra, hogy részvételével ne legitimálja a kormánypártok törekvéseit, és a közreműködés helyett „legyenek hűek a hatályos alkotmányhoz”. Ha ezt teszik, „mentesülhetnek attól a morális tehertől, hogy részt vesznek a két évtizede működő, a szabadság és a méltóság elvein alapuló, a hatalommegosztást és az alapjogok védelmét megfelelően biztosító alkotmányos szerkezet lebontásában”.