Rudi Zoltán szerint cserben hagyták az MTV-t

Az MTV székházának 2006. szeptemberi ostromakor, amikor a rendőrök elhagyták az épületet, úgy éreztük, hogy cserben hagytak minket – erről Rudi Zoltán, az MTV volt elnöke beszélt a 2002 és 2010 közötti jogsértéseket vizsgáló parlamenti albizottság szerdai ülésén.

Rudi azt mondta: 20-25 perccel a rendőrök távozása után felmérték a helyzetet, hogy nincs védelmük, majd az MTV biztonsági szolgálata vezetőjének tanácsára az épület evakuálásáról döntött. Kitért arra, hogy ez nagyjából egy időben történt a tüntetők épületbe való bejutásával, majd kérdésre válaszolva kifejtette: atrocitás a munkatársak és a tüntetők közt nem történt, az MTV dolgozói közül senki sem sérült, csak a vagyontárgyakban keletkezett jelentős kár.

Ezzel kapcsolatban a tévéelnök meghallgatása után Révész Máriusz és Varga László fideszes képviselők újságíróknak arról beszéltek: felháborító, hogy a rendőrség magára hagyta az MTV dolgozóit, ez egy jogállamban súlyos katonai bűncselekmény, amiért börtön jár a rendőri vezetőknek.

A bizottság előtt a Fővárosi Bíróság kollégiumvezetője azt mondta, nem folytattak koncepciós pereket, nem politikai megrendelésre dolgoztak a 2006. őszi események ügyében a bírók. Frech Ágnes elmondta azt is, hogy a rendőrséghez és az ügyészséghez hasonlóan a bíróság is felkészületlen volt, s az előzetes letartóztatásokat első fokon elrendelő bírákra nyomás nehezedett. Hangsúlyozta azonban, hogy ez nem politikai nyomás volt, hanem az eljáró bírók úgy érezték: „a társadalmi rend helyreállítása érdekében nekik is tenniük kell”. Több ízben is egyetértését fejezte ki a 2006. őszi események kapcsán a bíróságokat ért kritikai felvetésekkel, az albizottság tagjai pedig megnyugvással fogadták a kollégiumvezető önkritikus nyilatkozatait.

Frech Ágnes 2007 novemberében tanulmányban foglalta össze a történtek tanulságait. Az interneten megismerhető írás a 2006. őszi, azóta igen sok bírálatot kapott tömeges letartóztatások kapcsán kitér arra, hogy az eljáró bírók gyakran eltekintettek a megalapozott gyanút alátámasztó bizonyítékok értékelésétől, nemegyszer percek alatt kellett dönteniük a kényszerintézkedésekről, és az is előfordult, hogy az első fokon hivatkozott terhelő bizonyítékoknak a nyomát sem találták a másodfokon eljáró bíróságok. A testület érdeklődésére jelezte, hogy nem tud más hasonló vagy magasabb szintű vizsgálatról, és tudomása szerint nem lettek következményei a tanulmányában közzétett megállapításoknak. „Ennél azért többre lett volna szükség” – jegyezte meg Révész Máriusz, aki több képviselőtársával együtt kifogásolta, hogy több „tisztességes” vizsgálat folyt 2006 ősze után, ám az abban foglalt súlyos megállapításoknak nem lett semmi következményük, „eltűntek a süllyesztőben”.

Révész Máriusz és Rudi Zoltán
Révész Máriusz és Rudi Zoltán
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.