Antall-tudásközpont nyílt meg
„A néhai miniszterelnök alakja emlékezetes számomra is... Tárgyi tudása, világismerete lenyűgözte beszélgető partnereit. Kellemes, szarkasztikus humora, érdeklődő természete ellenére sajnos sokan száraz embernek hitték. Az Antall József nevét viselő tudásközpont megalakulását rendkívül fontosnak tartom mind az antalli politikai szemlélet továbbadása, mind emlékének megőrzése miatt.” Így köszöntötte levélben Schmitt Pál köztársasági elnök, hogy a Budapesti Corvinus Egyetemen (BCE) az Antall József Politikai- és Társadalomtudományi Tudásközpont Alapítvány hivatalosan is „megnyitotta” saját szemeszterét az egyetemi hallgatók és doktoranduszok számára. A tudásközpont megalapításáról tavaly Brüszszelben Antall Józsefné beszélt az Antall-épületszárny átadásán. Akkor ott volt Schmitt Pál is, aki most levelében méltatta, hogy a tudásközpont „Antall József nagy formátumú államférfiúi példájának a jövő generációinak való átadását tűzte zászlajára”.
Az alapítványi formában működő intézet elnöke Pörzse Gábor, a Semmelweis Egyetem pályázati és innovációs igazgatója, de a kuratóriumi tagok között szerepel Antall Józsefné mellettMészáros Tamás, a BCE rektora, Surányi György, a Banca Intesa közép-európai vezetője, az MNB volt elnöke, Nógrádi György, a BCE védelemgazdálkodási tanszékvezetője, valamint Haranghy Csaba, a Fővárosi Vízművek Zrt. volt vezérigazgatója, a BME oktatója, Kajdi József, az Antall-kormány közigazgatási államtitkára. A tudásközpont a néhai Antall József európai kapcsolati tőkéjére épít, a következő politikai generáció kinevelésére, a tehetségkutatásra koncentrál. Szeretnék a napi politikából kiemelni a rendszerváltás néhai miniszterelnökének a nevét. Fontos céljuk a Corvinus nemzetközi kapcsolatainak szélesítése.
– Antall József nevére megnyílnak az ajtók Európában. Magam nem vagyok kutató típus, inkább organizátor. „Toborzom” a diákokat, mert segíteni tudjuk azokat, akik nemzetközi kapcsolatok terén szeretnének előbbre jutni. Gyakornoki programot hirdetünk, később pedig külföldről is várunk diákokat, akik a térséget érintő kérdésekben szeretnének elmélyedni – nyilatkozta lapunknak Antall Péter, a tudásközpont megálmodója, igazgatója, aki irodát is kapott az egyetem pesti campusának „C” épületében. Fontos számukra az Európai Parlamenttel és az Európai Bizottsággal a kapcsolatok kialakítása. Levélben keresik meg Barroso bizottsági elnököt, és több száz levelet írnak EP-képviselőknek, különböző intézeteknek, hogy fogadják Brüsszelben a Corvinus hallgatóit. Antall József hagyatékának kezelését is célul tűzték, és könyvkiadással is foglalkoznak. Jövőre, amikor Magyarország az EU soros elnöke lesz, a tudásközpont szeretne az eseményekhez kapcsolódni, s a brüsszeli Antall-épületszárny több rendezvénynek is otthont ad. Az alapítvány pályázati pénzekből működik.
Arra, hogy az MDF pártalapítványa is a néhai miniszterelnök nevét viseli, és hasonló célokat tűzött ki, Antall Péter azt mondta: a hibás pénzügyi és kellően át nem gondolt politika miatt az MDF Antall József Alapítványa ma már alig működőképes. „Annak idején az Antall család ellenezte, hogy az MDF a pártalapítványt elköltöztesse. Úgy gondoltuk, 304 négyzetméter túl sok négy munkatársnak. De az MDF akkori vezetése, a kuratórium leszavazta édesanyámat, a kuratórium elnökét” – emlékeztetett Antall Péter.