Meglovagolt bevándorlásellenesség

Az elöregedő népesség és a munkaerő-piaci kényszerek egyre nagyobb terepet engednek a bevándorlásnak Kelet-Közép-Európa országaiban is. A térség államai már ma is szerény migrációs többletet mutatnak, de a külföldiek aránya még messze elmarad a nyugati országokban tapasztalhatótól. A bevándorlókkal szemben érzett előítéletesség és jóléti sovinizmus ugyanakkor magasabb az ott mértnél.

A régió legelutasítóbb állama egyébként Magyarország. Ráadásul az ellenséges érzületek nem az együttélés során szerzett valós tapasztalatokból eredeztethetőek, hanem az ismeretlentől való félelemből. Mindezt vélhetőleg a nyugati befogadó államokból érkező etnikai konfliktusok hírei is felerősítik – olvasható a Political Capital térségi előítéletességről készített friss elemzésében.

A migrációs folyamatok változásaiból fakadó politikai kockázatot emeli, hogy a kormányok eddig nem ismerték fel: a bevándorlás mértéke nem korlátozható csupán a szabályozás szigorításával. A térségi vezetők egyelőre nem hűteni próbálják a bevándorlásellenességet, inkább meglovagolják.

Az elöregedő népességű országokban azonban – amilyen például hazánk – a strukturális munkaerőhiányt és az eltartási teher növekedését rövid távon csak a bevándorlás enyhíthetné, ám ez hosszú távon kezelhetetlenné fajuló konfliktusokhoz vezethet. A migráció témája így lassan befurakodik a politikusok témái közé. Az új szlovák kormány szigorítani készül a bevándorlási szabályokat, erre készül a magyar kabinet is, míg Csehországban választási kampánykérdéssé vált az ügy. Úgy tűnik, a térség kormányai még nem ismerték fel, hogy ez édeskevés. Magyarország, Horvátország, Ukrajna, Románia és Bulgária már rövid távon is csak bevándorlókkal képes pótolni népességvesztését. Mindez erős ellentétben áll azzal a lakossági attitűddel, amely szerint a nem magyar nemzetiségűek közül csak „keveseknek” engednék meg a letelepedést. A felnőttek harmada egyáltalan nem látná itt őket szívesen. Félelmeik leginkább gazdasági eredetűek. A régió legnyitottabb népei a lengyelek, a románok és a bolgárok. Talán nem véletlenül közülük indulnak a legtöbben szerencsét próbálni Nyugat-Európába.

A kelet-közép-európai régió egészét erős jóléti sovinizmus jellemzi. A magyar felnőttek hatvan százaléka csak az állampolgárság megszerzése után – vagy még akkor sem – adna a hazai munkavállalókat megillető jogokat a bevándorlóknak. A magyar válaszadók tíz százaléka szerint a bevándorlók már így is túl sok szociális juttatásban részesülnek.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.