Nem tilos a különóra az óvodákban
Sakk, ovistorna, úszás, judo, néptánc, zeneovi – az óvodák többségében majd minden napra jut egy különóra: a szülőknek ezekért a fakultatív programokért havi 1000-6000 forintot kell fizetniük. A szeptemberben kezdődött új nevelési évben azonban – a nemrég módosított óvodai nevelés országos alapprogramjára hivatkozva – több óvoda is megszüntette vagy későbbi időpontra tette át ezeket a különórákat. Az alapprogram kimondja ugyanis, hogy „a teljes óvodai életet magában foglaló foglalkozások mindegyikét óvodapedagógus tartja”. Ez a kitétel egyébként 17 éve szerepel a közoktatási törvényben is, ennek ellenére az óvodai különfoglalkozások nagy részét nem óvónők vezetik.
Az előírások azonban nem teljesen egyértelműek. A tárca korábbi tájékoztatása szerint ugyanis a nevelési időn kívül szervezett tanfolyamok vezetőire nem vonatkozik a megfelelő pedagógiai végzettség előírása. A Nemzeti Erőforrás Minisztérium Oktatási Államtitkársága „nem tilos a különóra az óvodákban” címmel tegnap kiadott, és a „félreértések tisztázását” célzó közleménye továbbra sem teszi egyértelművé a helyzetet. A közlemény leszögezi: „a nevelési időn túli, de a nyitvatartási időn belüli délutáni órákban a fenntartó vagy az óvoda vezetője bérbe adhatja szabad helyiségeit sport- és egyéb tanfolyamok szervezésére, amelyeken a gyermekek a szüleik önkéntes kezdeményezésére vehetnek részt. Ezen rendezvények szakmai színvonaláért, költségvonzataiért, illetve a részvétel körülményeinek biztosításáért sem az óvoda intézménye, sem az óvodapedagógus nem felelős”.
Azt azonban, hogy mettől meddig tart a nevelési idő, az eredeti közlemény homályban hagyta, hiszen csak annyit írt: a nevelési idő nem feltétlenül esik egybe a nyitvatartási idővel. Márpedig ez nem mellékes kérdés, hiszen a nevelési időben tartott órákat óvodapedagógusnak kell vezetnie (kivéve a hitoktatást vagy az olyan sportfoglalkozásokat, mint például az úszás), az azon kívül szervezetteket viszont nem feltétlenül. Később a tárca az ezzel kapcsolatos érdeklődésünkre kiegészítette a közleményt, bár egyértelmű választ továbbra sem adott. Eszerint a nevelési idő az az időtartam, amely alatt az intézmény ingyenes ellátásként megvalósítja a fenntartója által jóváhagyott nevelési programot. Ez pedig óvodánként eltérhet. A különfoglalkozásokat így a tárca szerint általában délután, alvásidő után, de óvodától függően akár délelőtt is meg lehet szervezni.