Diákvizsgán a tanévkezdés
Évek óta csökken a gyermeklétszám, így az idei tanévet a tavalyinál ötezerrel kevesebb diák – összesen 773 706 – kezdte meg az ország általános iskoláiban. A fővárosban azonban nem minden kerületre jellemző ez a tendencia: van, ahol több, másutt kevesebb diák ült be az idén az első osztályok padjaiba. A XV. kerületben például folyamatosan csökken a létszám: tíz évvel ezelőtt még több mint hétezer, tavaly már csak alig több mint hatezer tanuló volt, az első osztályosok száma pedig a tavalyi 550-ről 512-re csökkent. Az iskolai férőhelyek kihasználtsága így csupán 77 százalékos, ám mégsem kellett a nyáron iskolákat bezárni vagy átszervezni. Ahogyan Újbudán sem, ahol a 18 önkormányzati fenntartású iskolában mintegy 200-zal kevesebb, összesen 8165 tanuló kezdte meg az új tanévet. Kispesten minimálisan, úgy 15 fővel csökkent a létszám. Erzsébetvárosban öt iskolában az 1–13. évfolyamokon mintegy 2250 diák kezdi meg a tanévet, ami azt jelenti, hogy a tanulók létszáma továbbra is csökken. Az első évfolyamon azonban –az önkormányzat szerint az iskolafelújítási programnak köszönhetően – ez a tendencia az elmúlt két évben megállt.
A XVIII. kerületben viszont 46-tal több elsős kezdte meg az új tanévet; összesen 6798 általános iskolás és 1490 középiskolás diákja van a kerületnek. Terézvárosban is hasonló a helyzet: az öt általános iskolába 1623 diák jár, és itt a tavalyi hét után az idén már nyolc első osztályt indítottak. Igaz, a diákok fele általában kerületen kívülről érkezik, a mostani elsősök 80 százaléka azonban helyi lakos, vagy szülője a kerületben dolgozik – közölte Balog Gábor, az oktatási bizottság elnöke. A XIII. kerületben szintén nőtt az elsősök létszáma: a 25 első osztályba 618-an iratkoztak be, ami 29-cel több diákot jelent.
Az iskolakezdés komoly tételt jelent a családok költségvetésében. Egy friss felmérés szerint minden tizedik család több mint 50 ezer forintot költ gyermekenként a tanévkezdésre. Van, akinek „csak” 5–15 ezer forint jut erre a célra, a nagy többség azonban – a szülők 40 százaléka 15 és 30 ezer forint közötti összeget fordít gyermeke iskolai indulására. A kiadásokhoz azonban önkormányzatok is igyekeznek hozzájárulni, és lehetőségeikhez mérten kiegészítik az állami támogatásokat.
Az ingyenes tankönyvellátás például csak a rászoruló –például a három- vagy többgyermekes családban élő, a rendszeres gyermekvédelmi kedvezményre jogosult, illetve a fogyatékos – diákoknak jár, ám számos fővárosi kerületben ennél többen kapnak tankönyvtámogatást. A XIII. kerületben például az összes első osztályos diák ingyen kapja tankönyveit, a felsőbb évfolyamok tanulói pedig kérelemre kaphatnak támogatást a kötetek megvásárlásához – mondta el Holopné Schramek Kornélia alpolgármester. A XI. kerületben az idén már nem csupán az elsősök és a másodikosok, hanem a harmadikosok is ingyen kapják tankönyveiket. Terézvárosban minden kerületi diák 2650 forintos tankönyvtámogatást kap. A XV. kerületben 5000 forintos önkormányzati támogatás jár az 1–9. osztályos diákoknak, az elsősök pedig ingyenes füzet- és tanszercsomagot kapnak.
Több kerület kiegészíti a központi étkeztetési támogatást is. A XVIII. kerületben az 50–100 százalékos étkeztetési kedvezményre nem jogosult diákok is maximum csak a költségek 60 százalékát fizetik, Terézvárosban pedig a napi 506 forintba kerülő háromszori étkezésért csupán 433 forintot kell fizetniük a szülőknek. Kispesten 13 millió forinttal támogatják a diákok étkeztetését, a XI. kerületben pedig az idén is ugyanannyit kell fizetni az ételért, mint tavaly. A XV. kerületben az önkormányzat ingyenessé tette a reggelit, hogy ne kelljen senkinek korgó gyomorral beülnie az iskolapadba.
Újbudán ezenfelül szociális rászorultság esetén nyolcezer forintos tanévkezdési támogatás is igényelhető, és Erzsébetvárosban is kaphatnak a szülők szociális alapon tanévkezdési támogatást. Terézváros havi 25 ezer forintos ösztöndíjjal támogat 20 általános és középiskolai diákot, a XV. kerületben az általános iskolások ötezer, a középiskolások nyolcezer forintos ösztöndíjat kaphatnak havonta, és minden diák ingyen teheti le az ECDL-vizsgát, illetve szerezhet jogosítványt. Terézváros szintén támogatja ezen képesítések megszerzését, a diákok pedig évi két színházi és cirkuszi előadást ingyenesen nézhetnek meg. Kispesten az önkormányzat visszatéríti a sikeres nyelvvizsga díját a középiskolásoknak.
A nyári szünetet kihasználva az önkormányzatok több oktatási épületet is felújítottak. Erzsébetvárosban teljesen megújult a Kertész utcai iskola, Újbudán 13 iskolát és 11 óvodát újítottak fel. A XIII. kerületben kisebb állagmegóvási, és korszerűsítési munkákat végeztek; felújították a Vizafogó Tagiskola balett- és tornatermét, a Számítástechnikai Általános Iskola gondnoki lakását, az Ének-zenei és Testnevelési Általános Iskolában nyílászárócserére, a Tomori Pál Tagiskolában kazánház-korszerűsítésre került sor. Az Eötvös József Általános Iskolába bútorokat és felvonót vásároltak. Terézvárosban felújították a Szinyei Merse Pál Gimnázium teljes utcai homlokzatát, átépítették a Bajza utcai iskola tanuszodáját, és minden iskolában elvégezték a tisztasági festést. A XVIII. kerületben 237 millió forintot költöttek az intézmények karbantartására, felújítására és energiaracionalizálására, a XV. kerületben 125 millió forint értékben újult meg 14 intézmény. Kispesten 30 intézményben tisztasági festést, számos iskolában és bölcsődében pedig kisebb-nagyobb felújítási munkákat végeztek – többek között tornatermi vizesblokkot és folyosót, fűtőtestet, lapos tetőt újítottak föl –, összesen 230 millió forint értékben.