Botka László: az igazság pillanata a választások után jön el

Botka László nem gondolja, hogy az MSZP jövője azon múlik, megtudja-e tartani Szegedet, és hogy a szocialisták hatalmon maradnak-e a nagyvárosokban. Szerinte a szocialisták már beárazták a vereséget, a talpra állás pedig azon múlik, hogy jövő év elejére képesek lesznek-e hiteles pozícióból kritizálni a megszorításokra készülő Fidesz-kormányt. Ő maga bízik abban, hogy képes lesz megőrizni Szeged polgármesteri székét.

– Hol tart a kopogtatócédulák gyűjtésével?

– Szegeden százharmincötezer választópolgár van. Négy éve, amikor hatalmas többséggel újraválasztottak polgármesternek, egy hónap alatt húszezer szelvényt tudtunk gyűjteni. Most, nem egészen másfél hét alatt összegyűlt tizenötezer. Számos olyan szegedi is hozzánk hozta az ajánlását, aki elmondta, tavaszszal a Fideszre szavazott, mert kormányváltást akart, de most Szegedről van szó, így rám voksol. Meglepetés, hogy a tradicionális hatvan feletti támogató korosztály mögött a második legnépesebb tábor a legfiatalabb választói réteg.

– Talán annak is köszönhető ez, hogy az Összefogás Szegedért Egyesület színeiben indul. Szégyelli az MSZP-t?

– Dehogy szégyellem. Furcsa egyébként, hogy ezzel épp a Fidesz vádol; rájuk volt jellemző, hogy ha rosszul állt a szénájuk, akkor a nagyvárosokban „független” jelölteket indítottak. Nálunk ez fel sem merült. Mi nem aszerint választunk pártot, hogy épp milyen népszerű. Most is szocialista színekben indulok, az MSZP és az Összefogás Szegedért Egyesület közös jelöltjeként. Az elmúlt években nem volt példa arra, hogy ne valamilyen szövetségben indultam volna. Legutóbb például MSZP–SZDSZ-logó volt a nevem mellett, korábban pedig a Centrum és az MSZDP is támogatott. Most az említett civil egyesülettel kötött a párt szövetséget. Ezt a tömörülést ismert szegediek hívták életre, megtiszteltetés, hogy mögém álltak.

– A balliberális értelmiség köreiben gyakran megfogalmazódik, hogy valójában nem is a Jobbik, hanem az MSZP van politikai karanténban, csak még nem vette észre.

– Semmi olyan nem történik azMSZP-ben és az MSZP-vel, amely ne történne meg egy olyan párttal, amely nyolc év kormányzás után elveszíti a hatalmat. Senki nem gondolhatja, hogy a talpra állás és a választók bizalmának viszszaszerzése féléves feladat. Tényleg lezárult egy korszak, de nem úgy, ahogy a Fidesz gondolja. Lezárult a rendszerváltás utáni átmenet időszaka. Mindig mondtam, hogy az MSZP akkor lehet sikeres, ha valódi szociáldemokrata pártként a rendszerkritika és rendszerkorrekció pártjává válik. Az elmúlt húsz évben a baloldal és a szocialisták tették a legtöbbet a demokráciáért, a piacgazdaság kiépítéséért, Magyarország uniós csatlakozásáért. Büszke lehet rá minden baloldali. Most itt a pillanat, amikor be kell látnunk, csak akkor lehetünk sikeresek, ha tudomásul vesszük, egy szocialista sosem lehet elégedett a világgal. A párt nemcsak az aktuálpolitikai botrányok miatt veszítette el a népszerűségét, hanem azért is, mert a választók rendszerpártiságot és konformizmust láttak az MSZP politikájában. Az a látszat alakult ki rólunk, hogy „ezek azok, akik kiépítették a kapitalizmust, és még szeretik is”.

– Szegedi politikustársa, Ujhelyi István fogalmazott nemrég eképpen: az MSZP olyan kisgyermek, akit a mérges szülők bezavartak az egyik sarokba gondolkodni. És, bár lehet, hogy már nem haragszanak rá, de meg kell találni azt a pillanatot, amikor ki lehet jönni a sarokból.

– Az igazság pillanata a választások után jön el, amikor a kormány benyújtja a jövő évi költségvetés koncepcióját. Akkor mindenki számára világosan ki fog derülni, hogy a Fidesz demagóg és populista politikájának a lényege az volt, hogy mindenkinek mindent megígértek. Kulcskérdésnek tartom, hogy a szocialista párt és frakció legkésőbb a jövő év elejére olyan helyzetben és állapotban legyen, hogy hiteles módon tudja kritizálni a kormányt.

– Mennyiben befolyásolhatja a jelenlegi, kiegyensúlyozottnak látszó belső békét az, ha az MSZP egyetlen, vagy csak egy-két nagyvárost tud majd megtartani?

– Nincs olyan veszély, hogy egy vereség felrobbantaná a pártot. Nemcsak azért, mert az MSZP már beárazta a vereséget, hanem mert az elmúlt hetekben mindenki felfogta: mindenkire szükség van a talpra álláshoz. Nem is látok harcra kész erőcsoportokat. Mondjuk úgy, most nincs miért legyőzni a másikat. Persze az önkormányzati eredményeknek megvan a maguk súlya. Nemcsak arról van szó, hogy megmaradnak-e a szocialista polgármesterek, hanem arról is, hogy a következő négy évben a pártnak lesz-e akkora politikai ereje az önkormányzatokban, hogy a saját arcát és véleményét megjeleníthesse.

– Sokan mondják: ha egyedül Botka marad talpon a szocialista polgármesterek közül őszszel, könnyedén olyan helyzetbe kerülhet, hogy ha akarja, akár a párt irányítását is átveheti. Vannak ilyen ambíciói? A legutóbbi tisztújításon már indult volna a választmányi elnöki székért, de a pletykák szerint végül azért hátrált ki, mert a felső vezetés „nem tudta garantálni”, hogy egyedüli jelölt legyen.

– Az elmúlt években visszhangként ismételtem, hogy engem sohasem a tisztség, hanem a munka érdekelt. Két ok miatt nem vállaltam az MSZP-ben eddig országos vezető tisztséget: mert van elegendő feladatom, és mert csak olyan struktúrában tudok dolgozni, ahol biztosítottnak látom a munkám eredményét. Teljesítménycentrikus vagyok. Rég megtanultam, hogy egy politikai tisztség önmagában semmit nem ér. Aki az MSZP-t és a baloldalt temeti, elég csak arra emlékeztetni, hogy a Fidesz 1994-ben hétszázalékos kispárt volt, 1998-ban pedig már kormányt alakíthatott. Az, hogy a szocialista párt 2014-ben lehet-e valódi alternatívát felmutatni képes alakulat, nem azon múlik, hogy most hányan ülünk a parlamentben. De még csak azon sem, hogy hány nagyvárosnak lesz szocialista vezetője. Persze, nagyban segítheti. Baloldali párt mindig lesz Magyarországon, és egyelőre nem látszik olyan tömörülés, amely elvenné tőlünk ezt a szerepet. Az a kérdés, hogy mi magunk hiszünk-e benne.

– A jelöltállítási folyamatok megmutatták az egyik markáns különbséget az MSZP és a Fidesz között. Míg a szocialisták sokszor feleslegesnek tűnő módon igyekeznek betartani a párton belüli demokratikus játékszabályokat – lásd: helyi döntések végrehajtatása például a főváros XV. kerületében –, addig a Fidesznél egyszerűbben oldják meg a dolgokat; ha a vezetésnek nem tetszik a helyiek döntése, feloszlatják az alapszervezetet. Gyurcsány Ferenc pártelnöksége idején már volt próbálkozás a hatalom centralizálására, de a kezdeményezés elbukott. Hogyan alakítaná át az MSZP vezetési rendszerét, alapszabályát a párt túlélése érdekében?

– Nekem is elegem van már abból, hogy az általam is csak a sajtóból ismert szocialista politikusok különböző balhéi miatt kell állandóan magyarázkodnom. Ez komoly probléma. De arról szó sincs, hogy az MSZP-nek olyanná kellene válnia, mint a Fidesznek. Utóbbi tekintélyelvű, parancsuralmi rendszerben, tipikusan bolsevik módszerekkel működő párt. Furcsa módon azok, akiket a Fidesz felső vezetése feloszlat, másnap nem turnézzák végig a médiát a sérelmeikkel. Azt gondolom, hogy az MSZP-ben az újjászervezés során keményen tisztázni kell a játékszabályokat, az elvárásokat és azt a kritériumrendszert, amely biztosítja, hogy a teljesítménynek és a minőségnek legyen értéke. Az az értékes politikus helyben és országosan, aki nem tisztséget és megbízatásokat kap a párttól, hanem plusz társadalmi támogatást hoz. Ha valami hiányzott az MSZP-ből, akkor az a politikusi teljesítmények valódi értékelése. De nem rendszabályokkal, hanem új politikai kultúrával kell ezt a kérdést rendezni. Ha valamire, akkor erre négy év ellenzékiség alkalmas lesz. Aki most munkára jelentkezik, kevéssé vádolható karrierizmussal.

Botka László bízik abban, hogy megtartja Szegedet
Bízik abban, hogy megtartja Szegedet
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.