A Várhegyre kerülne az Alkotmánybíróság palotája
Az esztergomi önkormányzat augusztus 20-án, ünnepi ülésen fogadta el a költöztetésről szóló határozatot. (Ezt összekötik azzal, hogy Esztergom kapja meg a megyei jogú város címet.) „Ez egy tiszteletteljes kérés. Ez az intézkedés az ország Budapest-központúságát oldaná. És Esztergom ismét elfoglalhatná a nemzettudatban azt a helyet, amit megérdemel”, mondta a polgármester.
Meggyes Tamás tervei szerint az esztergomi Várhegyen lehetne az Alkotmánybíróság új palotája. Az önkormányzat augusztus 20-án hozott előterjesztése szerint állami forrásból kellene megvalósulnia az Alkotmánybíróság elhelyezésének, ezért már a 2011-es költségvetési törvény előkészítése során tervezni kellene a szükséges kiadásokat. Arra, hogy mikor kellene megítélése szerint Esztergomba költöznie az Alkotmánybíróságnak, Megygyes Tamás úgy válaszolt: az Aranybulla, az európai kontinens első írásos alkotmánya esztergomi alkotmány. Ennek későbbi megerősítése tartalmazza, hogy a mindenkori esztergomi érsek kiátkozhatja a királyt, ha az a mindenkori alkotmányt nem tartja meg. „Kis túlzással azt lehet mondani, az első alkotmánybíró az esztergomi érsek volt”, közölte a polgármester, aki szerint az Alkotmánybíróság új palotájának a megépítése méltón kapcsolódhatna az új alkotmány megalkotásához-megszavazásához. „Az új palota szimbolizálhatná, milyen történeti értékek vannak az új alaptörvény szövege mögött.”
A Közigazgatási és Igazságügyi Minisztériumnak nincs olyan előterjesztése, mely az Alkotmánybíróság Budapestről való elköltöztetésére vonatkozna. „Aktuálisan nincs ilyen kormányzati szándék”, erősítette meg lapunknak Kovács Zoltán, a KIM államtitkára. Ehhez fideszes források hozzátették: a kormányzó párt választási kampányában elhangzott, hogy szükség van a „bürokrácia decentralizálására”. Arra is emlékeztetnek, hogy Kósa Lajos, a Fidesz ügyvezető alelnöke is beszélt arról, hogy központi hivatalokat vagy akár minisztériumokat is vidékre kellene költöztetni.
A lapunk által megkérdezett alkotmánybírák nem tudnak „költözésről”. Van, akinek azért sem lenne kedvező a tényleges esztergomi székhely, mert budapesti egyetemen tanít, vagy más elfoglaltsága a fővároshoz köti, mondták munkatársunknak.