Gráf: túlzóak a kenyér nagy drágulásáról szóló hírek
– Augusztus 20-a az ön számára inkább Szent István vagy az új kenyér ünnepe?
– Kettős ünnep ez a számomra, magyarként természetesen az államalapításé, az agráriumból élőként pedig a kenyér ünnepe is. Meghatározó, különleges időszak ez. Nem véletlen, hogy annak idején a búzát is életnek hívták. Valamikor ez volt mindennek az alapja. A kenyér becsülete és tisztelete is innen származik.
– A Népszava nemrég arról írt, hogy akár háromszáz forintba is kerülhet egy kiló kenyér az ősztől. A lap ezt azzal indokolta, hogy a hazai gabonapiacon a búza ára megkétszereződött, hasonlóan a liszt árához. Az állam tehet valamit vagy mindenképpen le kell nyelnie az esetleges drágulást?
– Egy piacgazdaság esetében természetes, hogy ha történik valamilyen természeti tragédia, az kihatással van az árakra. Megéltem már sok mindent, de ilyen esztendőre, amikor ilyen gyors hullámokban váltotta egymást a jégverés és a szélvihar, ami tönkreteszi a termést, nem emlékszem. Ráadásul Európa két legnagyobb búzatermelőjét – Oroszországot és Ukrajnát – épp ellenkezőleg, a nagy szárazság sújtotta. Le is állították a gabonaexportot. Ez a két hatás pedig kihat az áremelkedésre. A kenyér ára ugyanakkor összetett dolog: a növekvő alapanyagár mellett nagy százalékban a munkabér, a közteher és az energiaár van rá hatással. Az ésszerű keretek fölötti áremelkedés keresetcsökkenéssel is jár, úgyhogy a kereskedőknek ezt figyelembe kell venniük. Valami emelés biztosan lesz, de egyes ezzel kapcsolatos megnyilatkozásokat azért túlzónak érzek.
– Lassan három hónapja kezdte meg munkáját a második Orbán kormány. Hogyan értékeli Fazekas Sándor agrárminiszter első száz napját?
– Mindössze egyszer találkoztam vele személyesen. Rendkívül korrekt embernek ismertem meg. Az elmúlt három hónap kevés idő egy agrárminiszter számára, a döntések jelentős részének ugyanis áthúzódó hatása van, így a munkásságát megítélni egyelőre nem lehet. Az látható, hogy az első időszak a szervezeti és személyi változtatásokról szólt. Gondolom, ezután felgyorsulnak a szakmai tevékenységek is. Legalábbis bízom benne.
– És hogyan értékeli az MSZP ellenzékben eltöltött száz napját? A párt egyik alapítójaként hogy látja: jó irányba indult a megújulás?
– Az önkormányzati választásokon még semmilyen előrelépés nem lesz az országgyűlésihez képest. Nyolc év után sok olyan ember keveredik oda egy párthoz, akit nem a meggyőződés, hanem az érvényesülés vezérel. Ez a mindenkori hatalom kísértése és veszélye. Az MSZP nagy hibája, hogy nem tudta kezelni ezt a kérdést, ehhez elég csak a budapesti eseményekre utalni. Az MSZP-nek elsősorban ezektől az emberektől kell megszabadulnia, hogy utána hitelesen tudja képviselni mindazt, amit mi szociáldemokráciának hívunk. Ehhez kemény munka, idő és egy új generáció szükséges.