Konszolidációt sürgető kórházak

Szakértők szerint gyors kormányzati beavatkozás nélkül havonta körülbelül három-négymilliárd forinttal növekedhet a kórházak adósságállománya az év végéig.

Tegnap nyilvánosságra került a tárca kórházi adósságfelmérésének gyorsösszesítését. A kórházak több mint felének van lejárt határidejű számlája, bár az elkészült listából nem olvashatók ki az eladósodáshoz vezető okok, de a lapunknak nyilatkozó szakértők szerint nincs más megoldás, mint a konszolidáció.

Kormányzati beavatkozás nélkül a mintegy 71,5 milliárdos össztartozás havonta három-négymilliárd forinttal gyarapodhat az év végéig. A legnagyobb öszszegű lejárt számlája a Pécsi Tudományegyetemnek, a Honvédelmi Minisztérium Állami Egészségügyi Központjának, a Jósa András Oktatókórháznak és a szegedi Szent-Györgyi Albert Klinikai Központnak van. Ám a nagy, sok telephelyes intézmény még nem feltétlenül jár együtt az adósságokkal, erre példa a fővárosi Egyesített Szent István és Szent László Kórház, amely 1900 ágyon lát el betegeket, méretei ellenére még sincs adóssága.

Radnai Zoltán főigazgató mindezt azzal magyarázza, hogy kiegyensúlyozott szakmai palettát sikerült kialakítaniuk a két évvel ezelőtt lezajlott intézmény-összevonás során. Véleménye szerint miközben nincs más megoldás a pillanatnyi helyzetben, mint a konszolidáció, más eszközökre is szükség van, köztük az ellátórendszer átalakítására. Hozzátette: amíg ezt a rossz struktúrát fenntartják, addig mindig lesz kórházi eladósodás, s amíg van tartozás, addig azt az egészségpolitikának kompenzálnia is kell. Az pedig teljesen mindegy, hogy ki kap a többletfinanszírozásból, szerencsére a Szent István-Szent László most nincs rászorulva.

Hogy lesz-e konszolidáció, azt az egészségügyért felelős államtitkár, Szócska Miklós még nem tudta megmondani, csak azt, hogy munkatársaival azon vannak, a kórházak „ne dőljenek be”. Szerinte az intézmények adósságának felmérésével az első lépésen túl vannak, a következő lépés az eladósodás okainak a feltárása. Olyan konszolidációs eszközöket szeretnének, amelyek nem büntetik a jól gazdálkodókat, viszont „lendületbe hozzák” a most adóssággal küszködőket.

Szócska hozzátette: ha lesz konszolidáció, arra regisztráltatniuk kell magukat a segítséget váró kórházaknak, hogy egy újabb kérdőívvel föltárható legyen az eladósodás oka is. Egyelőre azonban csak annyi történt, hogy meghatározták az adósságot. „Erről a csontvázról senki nem akarta leszedni a homokot, most kiástuk, ennyivel is beljebb vagyunk” – tette hozzá.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.