Ejtette a Fidesz a botrányokat halmozó fóti polgármestert
„Én csak arra emlékszem, amikor egy konyhakéssel próbálta felfeszegetni a villanydobozt, hát az nem volt a legszerencsésebb húzás kétségtelenül. Lehet, hogy ott vágta el, azzal a késsel a karrierjét” – ezt válaszolta néhány hónapja Rétvári Bence kereszténydemokrata politikus a NOL-Totó egyik részében arra a kérdésre, hogy a KDNP támogatni fogja-e újra az őszi önkormányzati választásokon a botrányairól elhíresült Mádly Zsolt fóti polgármestert. A Pest megyei város első embere ugyanis tavaly még a KDNP és a Fidesz támogatásával nyert fölényesen az időközi választáson. A kérdés hamar eldőlt: a helyi Fidesz nem Mádlyt, hanem a párt helyi szervezetének elnökét, Cselőtei Erzsébetet indítja a megmérettetésen.
A döntés két dolog miatt is meglehetősen pikáns: egyfelől a Fidesz eddig minden alkalommal kiállt Mádly mellett, másfelől a polgármester a helyi újság legfrissebb számában azt állítja, hogy továbbra is ő az „egyesített jobboldal” jelöltje. Mádly Zsolt a közzétett írásban így fogalmaz: „2008. november 16-án a teljes fóti jobboldal felkért polgármesterjelöltnek. Ezt követően egy valóságos politikai háború résztvevőjévé váltam, amit, úgy érzem, megnyertem. Azt az ígéretet kaptam, ha nyerek, és kitartok, továbbra is indulhatok Fót polgármesterjelöltjeként. A továbbiakban is az egyesített jobboldal polgármesterjelöltjének tekintem magam, és indulni szeretnék az őszi választáson.”
Mádly Zsolt azután lett Fót első embere, hogy a korábbi –szintén fideszes – polgármestert tucatnyi szabálytalanság miatt felmentették tisztségéből. Kampányát és megválasztását hatékonyan segítették a helyi egyházi közösségek is, fórumokat tartottak a katolikus és a református plébánia közreműködésével. Sőt a katolikus Sebők Sándor plébános nyílt levelet is közreadott, melyben tiltakozott, mert a szocialista induló Fót egyik legismertebb épülete, a katolikus templom fotóját használja háttérként. A plébános levele szerint nem a szocialistákat támogatják, ezért jobb lenne, ha inkább a művelődési ház homlokzata előtt pózolnának a templom helyett. A helyi politikai patthelyzetet alapvetően az határozta meg Fóton, hogy a képviselőtestületben a szocialistákból és a velük együttműködő egykori fideszesekből álló „tízeknek” van szavazati többsége. A helyi Fidesz-szervezetet a pártközpont azután oszlatta fel, hogy közreműködtek az előző polgármester eltávolításában. Az akkori Fidesz-elnök most MDF-színekben politizál. Mádly Zsolt ebbe a közegbe érkezett, támogatói akkor azt mondták: jogászként fel fogja találni magát ebben a szűk mozgástérben is.
Rövid polgármestersége alatt azonban inkább csak botrányoktól volt hangos a város. Korábban azzal került be a híradásokba, hogy egy testületi ülésen mikrofonnal orrba dobta a szocialista alpolgármestert, az ezt megelőzően a kezére csapott. Majd késsel és villával feszítette fel a hivatal villanydobozát, hogy áramtalanítsa az épületet, így megakadályozva a „tízek” ülésezését. Mádly rendszeresen feljelentette politikai ellenfeleit, a helyi szocialisták pedig mindent elkövettek és elkövetnek, hogy –elődjéhez hasonlóan – felállítsák a székéből. Többször sikerült is már elérni, hogy bírósági eljárás során felfüggesszék az állásából, de eddig mindig visszahelyezték hivatalába; információink szerint legutóbb épp tegnap született egy újabb, ilyen tartalmú határozat.
Mádly mellett eddig mindezek ellenére rendre kiállt a helyi Fidesz. A mikrofondobálós eset után Cselőtei Erzsébet például azt mondta: „Nyilván nem helyénvaló ez a viselkedés. Mindannyian különböző vérmérsékletűek vagyunk, a polgármester úr ingerküszöbe alacsonyabban van. De a másik oldalnak is megvan a maga felelőssége” – fogalmazott. Amikor pedig nyilvánosságra került egy hangfelvétel, amelyen Mádly sajátos ultimátumot intézett a városi közszolgáltató cég igazgatójához („adja be önként a lemondását, vagy április 11-e után a Zuschlag sorsára fog kerülni”), a helyi Fidesz-vezetés közölte: nem határolódik el Mádlytól, mert nincs rá semmi okuk. Sőt épp a közszolgáltató igazgatóját kritizálták, amiért felvette a beszélgetést, mondván, ez „nem vall egyenes jellemre”.
A Fidesz most viszont végleg kifarolni látszik Mádly mögül. Dióssi Csaba fideszes országgyűlési képviselő, a régió választókerületi elnöke a Népszabadság megkeresésére cáfolta, hogy bárki megígérte volna Mádly Zsoltnak, hogy bizonyosan újra indulhat az őszi önkormányzati választásokon; erre a párt működése és alapszabálya szerint nincs is lehetőség. „A helyi csoport döntése volt, hogy a helyi pártelnököt indítja a Fidesz a polgármesteri címért.Mádly Zsoltra nem is érkezett jelölés. Békés időszakra készülünk, amikor nem harcosokra, hanem építő emberekre van szükség” – fogalmazott Dióssi. Arra a kérdésünkre, hogy ha eddig minden esetben kiálltak Mádly mellett és maradéktalanul elégedettek voltak a polgármester teljesítményével, akkor miért nem támogatják az újrázását, Dióssi Csaba azt válaszolta: 2009-ben, amikor az időközi választáson Mádly Zsolt mögött sorakozott fel a fóti jobboldal, olyan emberre volt szükség, aki a kialakult kényes és nehéz szituációban nemcsak hogy elvállalja a feladatot (Dióssi szerint sokakat megkerestek, de elhárították a felkérést), hanem képes is kezelni a fóti helyzetet. „Mádly Zsolt kapott egy lehetőséget. Nyilván ha átütő erővel sikerült volna megoldania a felmerülő problémákat, akkor a helyi szervezet bizonyosan újra jelöli. Cselőtei Erzsébet vezetésével sikerült újraszervezni a belső feszültségektől terhelt helyi Fidesz-csoportot, bízunk benne, hogy a város vezetésében is hasonlóan hatékonyan fog eljárni” – tette hozzá a fideszes politikus.
Lapunk kereste Mádly Zsoltot is, de telefonján nem volt elérhető. Forrásaink szerint ha független, civil jelöltként is, de elindul az őszi választáson.