Egyelőre ismeretlen indíték
Miként azt lapunknak Keresztes Imre, a főügyészség vezetője elmondta: több emberen, részben hivatalos ügyben eljáró hivatalos személy sérelmére elkövetett emberölés gyanújával nyomoznak; e bűncselekmény nyomozását a törvény az ügyészség, az ügyészség belső szabályzata pedig a központi Nyomozó Főügyészség hatáskörébe utalja.
Szerdán egy 29 éves rendőr, Gamauf János főtörzsőrmester és egy, a főtörzsőrmester által ellenőrzött autóban ülő 21 éves első évfolyamos informatikus főiskolai hallgató, Németh Ádám a helyszínen életét vesztette, amikor egy később Sz. Bálintként említett 33 éves férfi automata fegyveréből golyózáport zúdított rájuk. (A támadásban súlyos, de nem életveszélyes sérüléseket szenvedett az autó egy másik utasa is, egy 25 éves fiatalember is, akit két lövedék talált el. Őt a veszprémi kórházban szerdán megműtötték.)
Keresztes Imre a rendőrség által szerdán elvégzett „halaszthatatlan nyomozati cselekmények” adataira hivatkozva lapunknak aztmondta: a tettes közel 40 méterről tüzelt egy gépkarabélyból, éppen akkor, amikor Gamauf főtörzsőrmester egy igazoltatásra leállított Ford Fiesta gumiabroncsait vizsgálta. Keresztes nem kívánt részletekbe bocsátkozni arról, hogy pontosan hány lövést adott le a támadó, és milyen fegyvert használt. Azt mondta: a tanúvallomások szerint egyes és sorozatlövés egyaránt eldördült. Más forrásokból lapunk úgy tudja, Sz. Bálint az úttest túloldalán, az igazoltatás helyszínétől kissé távolabb kiszállt a Skodájából, úgy tüzelt, majd padlógázzal elhajtott a tetthelyről.
A svájci rendszámú SkodaOctaviát (tegnapi számunkban az akkori információink alapján tévesen közöltük, hogy a tettes egy BMW-vel közlekedett) órákkal később lakossági bejelentés alapján Felsőörs közelében találták meg a rendőrök. Keresztes Imre kérdésünkre hivatalosan is megerősítette, hogy az autóban több fegyvert és jelentős mennyiségű lőszert találtak. Az autó mellett holttan feküdt Sz. Bálint.
Keresztes Imre azt mondta: az elsődleges vizsgálatok alapján az autóban lévő fegyverek között lehet a gyilkossághoz használt gépkarabély is. Az elsődleges vizsgálatok alapján a hatóságok már tudják, melyik lehetett az a fegyver, ám teljes bizonyossággal csak a szakértői vizsgálatok után mondhatják ki. Határozottabban fogalmazott Keresztes arról, hogy biztosan öngyilkos lett-e az autója mellett holttan talált Sz. Bálint. Azt mondta, a helyszíni szemle és a halott vizsgálata egyértelműen kizárta az idegenkezűséget. Sz. halálát a közvetlen közelről a jobb oldali halántékára leadott lövés okozta. Rajta volt az a csuklya is, amelyet a támadáskor viselt.
Keresztes Imre nem kívánta kommentálni a sajtóban megjelent híreket, így azt sem, hogy a tettes és rendőr áldozata szoros kapcsolatban állt egymással. Azt mondta, egyelőre nem tudni, mi lehetett a gyilkosság indítéka, mint ahogy azt sem, honnan szerezte Sz. Bálint az autójában talált fegyvereket és lőszereket, és mi volt velük a célja.
Rendőrségi források ugyanakkor elismerték, az első perctől vizsgálták a szerelemféltés, mint indíték lehetőségét. Személyiségi és kegyeleti jogokra hivatkozva a rendőrség azonban arról nem beszélt, hogy intim kapcsolatban állhatott-e egymással Sz. Bálint és Gamauf János.
Rendőrségi és ügyészségi körökben egyaránt elmondták, hogy az ügy felderítése a feltételezett elkövető halála miatt nem lesz egyszerű. Bármi is állhat az ügy hátterében, Sz. tette logikátlan, értelmetlen és elképesztő –még akkor is, ha ezek a jelzők különben minden gyilkosságra igazak lehetnek. Keresztes Imre mindenesetre azt reméli, hogy a számos ma még megválaszolatlan kérdésre az ügyészségi nyomozás megtalálja a bizonyítékokkal kellően alátámasztott válaszokat.
Egy autós üldözés végén hősi halált halt Radovic Dusan családja a rendőrség honlapján mondott köszönetet az együttérzésért. „Köszönetet mondunk mindazoknak, akik tragikus körülmények között elvesztett drága szerettünk Radovic Dusan rendőr főhadnagy iránt érzett mély fájdalmunkban osztoztak, együttérzésüket, tiszteletüket kifejezték és segítenek bennünket.”