Hétszázmilliós spórolás
Ennek sorsáról az első fél év utolsó ülésén (előző lapszámunk zárása után) döntött a XV. kerület képviselő-testülete. Mint arról Hajdu László polgármester beszámolt, az előre betervezett büdzsémódosításra azért volt most szükség, mert ilyenkorra már látják, hogy milyen tényleges pénzügyi feltételekkel tudják működtetni az intézményeiket.
Jelenleg az önkormányzat költségvetése 19,7 milliárd forint, mely az eredeti főösszeghez képest 1,1 milliárdos emelkedést jelent. Ennek legjelentősebb hányadát, a mintegy hétszázmilliós megtakarítást a tavalyi szigorú, takarékos, stabil gazdálkodásnak köszönhetik, mely nemcsak a polgármesteri hivatal, hanem a kerületi intézmények és az önkormányzat gazdasági társaságainak közös érdeme. Emellett más utólagos bevetélek is a költségvetést gyarapítják.
Az önkormányzat a megtakarítás egy részét az intézményeknél hagyja, 165,1 millió forintot szabad pénzmaradványként, míg 88 milliót tartalékként különítenek el. A beruházási, fejlesztési keretet 125 millió forinttal növelik meg, ebből utakat, járdákat, játszótereket építenek. A Zsókavár utca felújításának második ütemére 105 milliót szánnak, 26 milliót pedig a járdák, utak karbantartására. A költségvetésbe bekerült az áprilisi országgyűlési választások állami támogatása, mely 21 millió forint. A szilárd burkolatú utak építésére eredetileg 72 milliót fordítottak volna, ám pályázatok révén ugyanennyi pénzt nyertek erre a célra.
Hajdu László a Zsókavár utca felújításával kapcsolatban kitért a helyi közvéleményt is felkavaró ügyre. A rekonstrukcióhoz ugyanis első körben nagyarányú uniós támogatást nyert a kerület, majd az orvosi rendelő és egy panelház felújítását magába foglaló projekt kivitelezésére közbeszerzési pályázatot írt ki. Ennek lebonyolítását az erre a célra létrehozott RUP 15 Kft. és egy kiválasztott ügyvédi iroda bonyolította. Csakhogy rosszul. Az önkormányzat cége, illetve az általa kiválasztott tanácsadó iroda ugyanis szabálytalanul bonyolították le a közbeszerzést, amire semmiféle felhatalmazást nem kaptak az önkormányzattól. A pályázatot a vesztes cégek megtámadták, a Közbeszerzési Tanács nekik adott igazat. A kerület emiatt új eljárás kiírására kényszerült, ami nagy valószínűséggel jó két hónappal késlelteti majd a beruházás befejezését. Az ügy miatt a polgármester még júniusban felmentette állásából a RUP 15 Kft. ügyvezető igazgatóját.
A képviselők arról is döntöttek, hogy 15 éves futamidőre 1,7 milliárd forintnyi kötvényt bocsátanak ki. Ezt a „terhet” azonban nem csak a következő testületre hárítják, az első részletet ugyanis még idén szeretné kifizetni a kerület. A maradványból 150 millióval megnövelték a tanodák felújítási és negyvenmillióval a karbantartási keretét. Az önkormányzat 27 első osztály indítását támogatja, ugyanannyit, mint egy évvel ezelőtt. A gyereklétszám lassú növekedése nyomán a kerület növelni tudta a pedagógusállások számát is. A kerületi bölcsődei helyek száma 457-ről 630-ra nőtt.
Segítség a fogyatékosoknak
Mintegy kilencmillió forintból, az unió, a Norvég Alap, és az önkormányzat finanszírozásával, valamint a Fogyatékos Személyek Esélyegyenlőségéért Közalapítvány közreműködésével felújították és akadálymentesítették a XV. kerületi Árendás közi Értelmi Fogyatékosok Otthonát. A gyengénlátók számára eligazító táblákat is felszereltek. Az intézményben élők a külső és benti munkafoglalkozások mellett táncórákon, kézműves- és más fejlesztő tevékenységben is részt vehetnek. Hamarosan kis tésztakészítő műhelyükben is elindul a munka, gyarapítva a hasznos és kereső tevékenységek körét.