A Városháza Fórum lehet az első áldozat
Ebben az önkormányzati ciklusban már biztosan nem írnak ki közbeszerzési pályázatot a Városháza Fórum beruházására. Az épületnek egyelőre nincs építési engedélye. Bár az Egeraat építész iroda leszállította a terveket az igen szűkre szabott határidőre, a fővárosi önkormányzat pedig tavaly decemberben be is nyújtotta az illetékes hatóságokhoz, pecsét azóta sincs a tervlapokon. Hiányoznak a szakhatósági engedélyek. Többek között a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal is kiegészítést kért.
A tervezési folyamatot végigkísérő Beleznay Éva – azóta leköszönt budapesti főépítész –szerint ez nem a terv, hanem a rendszer hibája. A szakhatóságok ugyanis gyakorta egymásnak is ellentmondó feltételeket szabnak, amelyek kibogozása meglehetősen időigényes.
De nem ez az egyetlen ok a várakozásra. Demszky Gábor fő polgármester, illetve helyettese, Ikvai-Szabó Imre többször is hangsúlyozta az elmúlt hetekben, hogy nem kívánja nagy hatású pénzügyi döntésekkel szűkíteni a leendő városvezetés mozgásterét. Márpedig a Városháza Fórum 42 milliárd forintot felemésztő vállalkozás lesz még akkor is, ha építését a köz- és magánszféra együttműködésével képzelték el a jelenlegi városvezetők. (Az ingatlan fővárosi tulajdonban maradna, a beruházó hosszú távú használati jogot nyer.)
– Egy jól előkészített projektet hagyunk a leendő városvezetőkre. A terv teljesíti a legszigorúbb elvárásokat is, hiszen mindazon közfunkciók helyet kaptak benne, amelyek egy modern, polgárbarát városházától elvárhatóak – állítja Ikvai-Szabó Imre. A döntést mégis az utódokra hagyják.
Az eddigi út sem volt éppen sima. Az egykori Károly körúti bazársor mögött, a Főpolgármesteri Hivatal jelenlegi épületét, a Városháza parkot, aMerlin Színházat, a Belvárosi Tűzőrséget is magába foglaló, 40 ezer négyzetméteres tömb beépítésére 2008 áprilisában írt építészeti tervpályázatot a főváros. A tenderre 18 pályaművet nyújtottak be. Az első helyet az EEA Architects szerezte meg. Erick van Egeraat terve három különböző funkció – kultúra, kereskedelem és közigazgatás – kombinálásán alapszik. A 118 ezer négyzetméter bruttó alapterületű épületegyüttesből 40 ezer négyzetméter épül újonnan. A földszinti rész teljesen „átjárható” lesz, egyebek mellett kereskedelmi egységekből, kávéházakból és éttermekből áll. A felső szintek a városháza irodáinak, valamint egy dizájnhotelnek adnak otthont. De az épületben helyet kap egy multifunkcionális színház is, amely konferencia- és kiállítóteremként is használható.
A teljes homlokzat a régi és az új, a zárt és a nyitott közötti átmenetet tükrözi, vizuális falat hozva létre a körúton. Ehhez toldottak később hozzá egy 65 méteres kilátótornyot.
A komplexum megvalósítását kezdetektől egy széles pénzügyi alapokkal rendelkező befektetői csoport bevonásával képzelték el a városvezetők. A partnerkeresés érdekében még a cannes-i ingatlanvásárra is kivitték a tervet. Úgy tűnik, nem talált kérőre. Így az építészeti pályázat kiírásakor még 2011-re tervezett átadás a távoli jövőbe csúszott. A késlekedés egyik oka a tervpályázaton diadalmaskodó Erick van Egeraat holland építész irodájának csődje, aminek okán csak tavaly júniusban köthették meg a 416 millió forint értékű tervezői szerződést.
Nem ez volt egyébként az egyetlen szerződés. Eddig öszszesen 11 kontraktust írtak alá, csaknem 600 millió forint értékben. A legjelentősebb tétel a tervezési szerződés volt, míg pénzügyi és jogi tanácsadásra 115 milliót fizettek ki, fedezetkezelésre 55 milliót, technikai közreműködésre 1,8, míg a tervpályázat előkészítésére több mint hatmilliót. Újabb szerződéseket viszont nem köt a városháza. A beruházást a politika világában meglehetősen törékenynek számító projektindító konszenzusra bízzák. A Fidesz-kormány azonban felülírhatja az eredeti elképzeléseket. Fellegi Tamás fejlesztési miniszter ugyanis bejelentette: felülvizsgálják a nagyprojekteket. Kérdés, hogy a Városháza Fórum nagynak számít-e.