'Szakszervezetet alapítottam, kirúgtak'
Király Kálmánt, a veszprémi OBI áruház igazgatóját áprilisban értesítették arról, hogy rendkívüli felmondással, azonnali hatállyal elbocsátják állásából. Bár hónapok teltek el a menesztése óta, a férfi – aki majd nyolc évet húzott le az OBI-nál, előtte pedig több multinacionális kereskedelmi cégnél dolgozott vezetőként – mind a mai napig nem tudott beletörődni a történtekbe, s a közelmúltban bírósághoz fordult, hogy visszaszerezze állását.
– Ha a munkámat érte volna jogos kritika, elfogadom a döntést. Csakhogy nem a teljesítményemmel volt baj, hanem azzal, hogy a dolgozók érdekében bírálni merészeltem a vezetés egyes döntéseit. Kirúgtak, mert szakszervezetet alapítottam! – jelenti ki a munkanélküli, feleségével és kisfiával, megtakarított pénzéből Balatonszabadiban élő férfi.
A negyvenes éveiben járó, katonai főiskolát végzett, most a közgazdász-államvizsgájára készülő Király Kálmán 2002-ben került az OBI-hoz. Mint meséli, a múlt év elejéig konfliktusok nélkül, főnökei megelégedésére vezette a veszprémi áruházat, tavaly viszont minden megváltozott. Leváltották a cég hazai felső vezetését, német főnökök vették át az irányítást, akik nyomban több szokatlan ötlettel álltak elő. A volt igazgató szerint kitalálták például azt, hogy egy családból csak egy ember dolgozhat az OBI-nál. Mint mondja, ez a terv jókora riadalmat keltett, hiszen van olyan alkalmazott, akinek testvére és két felnőtt gyereke is a cégnél dolgozik, így ők hónapokig retteghettek, vajon melyikük veszíti el állását „a rokonsági összeférhetetlenség” miatt.
– Háborgott az igazságérzetem, ráadásul a veszprémi áruházban nekem kellett volna valamiképp bevezetni az értelmetlen és meggyőződésem szerint törvénytelen szabályt. Többször kértem feletteseimet, fontolják meg ötletüket, ám csak megróttak azért, hogy beleszólok a dolgukba. Az OBI-nál évek óta működik egy szakszervezet, ám úgy ítéltem meg, hogy az nem kellően hatékony. Mindezek miatt döntöttem úgy, hogy létrehozok egy új szakszervezetet – mondja a volt igazgató.
A Kereskedők Érdekvédelmi Szakszervezetét a múlt év végén alapították, tízen. Az elnöknek választott Király Kálmán szerint hamar kiderült: az OBI hazai vezetői nem nézik jó szemmel ténykedését, nem viselik el kritikáit, az egyezségeket pedig rendre felrúgják. A legsúlyosabb vita abból kerekedett, hogy a – menedzsmentet keményen, olykor gúnyosan kritizáló – szakszervezeti lapban Király Kálmán tömeges leépítés veszélyéről írt.
– Tény, hogy nem került sor csoportos elbocsátásra, ám ez részben éppen a szakszervezeti fellépésnek köszönhető. Mint ahogyan abban is szerepünk volt, hogy végül elvetették a családi összeférhetetlenség ötletét. Ezek az eredmények, és az, hogy a szakszervezetnek az év elején már száz tagja volt, kiverte a biztosítékot a menedzsmentnél. Márciusban megkértek, hogy átmenetileg ne menjek be az áruházba, néhány nap múlva mentesítettek a munkavégzés alól, végül pedig kirúgtak – mondja a férfi. KirályKálmánszerintmondvacsinált okokra hivatkoztak a felmondásban. Az indokok között az szerepelt: valótlanságot állított a szakszervezeti lapban, nem képviselte megfelelően a céget, valamint nem tett bejelentést arról, hogy felesége érdekelt egy betéti társaságban, amely beszállítója az OBI-nak. Király Kálmán úgy véli, a bíróságon bizonyítani tudja, hogy mindhárom indok alaptalan: a szakszervezeti lapban írtak ellen a megjelenés után senki nem tett panaszt, a céget nem képviselhette rosszul, hiszen a veszprémi áruház forgalma meghaladta a várakozásokat, felesége érdekeltségéről pedig tett bejelentést, ráadásul az érintett társaság már nem is szállított az OBI-nak, amikor őt elbocsátották.
A megkérdezett, a volt igazgatót ismerő OBI-dolgozók –névtelenséget kérve – kivétel nélkül azt mondják: Király Kálmán kedvelt, humánus, felkészült vezető volt, s kirúgásában alighanem szerepe volt szakszervezete létrehozásának. Egy alkalmazott azzal jellemzi volt főnökét: „Nem léptem be Kálmán szakszervezetébe, mégis ugyanolyan jó maradt a kapcsolatunk, mint korábban.”
A történtekről szerettük volna megkérdezni az OBI illetékes vezetőjét is, ám a cég sajtókapcsolatokért felelős osztályán többszöri megkeresésünkre sem reagáltak.
Király Kálmán azt mondja:
– Azzal, hogy igazgatóként szakszervezetet alapítottam, s harcba szálltam a menedzsmenttel, alighanem örökre véget vetettem vezetői karrieremnek, nincs multi, amely ezek után alkalmazna. Mégis úgy érzem, jól döntöttem. Viszszaszerzem állásomat, bebizonyítom, hogy egy cég sem rúghat ki csak azért egy embert, mert szakszervezetet alapított!