„A politikus nem áll szakszervezeti védelem alatt”

– Amikor keresztényszociális gondolatról beszélünk, akkor nemcsak a szegényekről, hanem az össztársadalom működőképességéről is szólunk – mondja lapunknak Harrach Péter, a KDNP frakcióvezetője, aki szerint a rászorultsági elv a szociális ellátórendszer egészében érvényesíthető, nem feltétlenül a családi ellátások keretében. Harrach kiáll a romák integrációja mellett, de szerinte ezt a problémakört meg kell szabadítani az ideológiai terhektől. Az interjúban egyebek közt bejelenti: olyan állami közmunkaprogramok lesznek, amelyek töltések és tározók építését célozzák.

– A családi pótlék átalakítását megszavazták, de vajon milyen kísérő törvénymódosítások követik majd ezt? Lesz-e több gyerekjóléti támogatás? Jobb lesz-e az iskola, s ha igen, mitől?

– Egy sokszínű családtámogatási rendszer fontos eleme a családi pótlék. Viszont az előző kormány súlyos szakmai hibát követett el, amikor kizárólagossá tette. Ezzel negatív hatást ért el.Mondjuk ki: ez a megélhetési gyerekvállalásban jelentkezett. A családok támogatása a következő években jelentősen növekedni fog, és ismét sokszínűvé válik, az iskolákon pedig sokat fog segíteni egy józan és felelős oktatási kormányzat.

– A gyerekvállalásnak nem a pénzhez van köze, hanem a mélyszegénységhez. Bangladesben is egy fészekalja gyerekük van a szegényeknek, pedig nincs családi pótlék. Magyarországon is sokan emlékeznek dédszüleikre, ahol nem volt ritka a hatnyolc testvér.

– MagyarországonaNagycsaládosok Országos Egyesületét vagy száz értelmiségi házaspár alapította. Ők tudatosan vállalták és gondosan nevelik gyermekeiket, az egyesület céljai között pedig szerepel az értékfelmutatás is. A felelős gyermekvállalás érték, de sajnos létezik az az életforma is, amelyet a megélhetési gyermekvállalással jellemeztem. Biztos vagyok benne, hogy a családi pótlék kizárólagossá tétele, a munkajövedelemhez kötött támogatások visszaszorítása ilyen hatású. Tény, hogy a segélyezési rendszer alakulása segítette azt az életformát, amely egy életen át a munkanélküliségre, segélyezésre, alacsony képzettségi szint elfogadására késztet embereket.

– Nem fordítva van? Nem a rossz minőségű közoktatási rendszer termeli tömegével a munkanélkülieket?

– A nyolc általános el nem végzése nem a képzési rendszer problémája. Visszatérve: fontosnak tartom, hogy az iskoláztatási támogatás bevezetését kövessék azok az intézkedések, amelyek a családtámogatás egészét alakítják át, s egyúttal a hátrányos helyzetű gyerekek ellátásának rendszerét is át kell gondolni. Az átgondolt és átfogó intézkedéseknek minden élethelyzetre megoldást kell adniuk, vagyis minden gyermeknek valódi esélyt kell nyújtanunk.

– Ez így rejtélyesen hangzik. Tervezik-e, hogy a szociális törvény ne a lakosságszám, hanem a feltárt probléma alapján juttassa forrásokhoz az önkormányzatokat? Hiszen most a borsodi falvakban ugyanannyi gyerekjóléti szolgálatos dolgozik, mint a Rózsadombon.

– 1993-ban, a szociális törvény megalkotásakor egészen más problémákra kellett válaszokat adnunk. Ezek egy része ma bürokratikusnak tűnik. A rendszert egyszerűsíteni kell, és hatékonnyá tenni. Ez vonatkozik a források elosztására is. A hatékonyságra jó példa a vállalkozások bekapcsolása a közmunkába. Jelenleg ha az önkormányzat nem tud élni ezzel a lehetőséggel, akkor az embereket látszattevékenységre kényszeríti, ami joggal váltja ki az érintettek és a lakosság tiltakozását. Egy vállalkozás vagy egy állami beruházás alkalmat teremt az embereknek arra, hogy hatékonyan dolgozzanak. A munka szempontja megjelenik a családtámogatási rendszer átalakításánál is. A munkajövedelemhez kötött támogatás nem adókedvezmény formájában jelenik meg, hanem a gyermekneveléshez szükséges összeg kikerül az adózással terhelt jövedelem köréből. Csupán az összeg meghatározása a kérdés. Ez kivédi majd a gazdag, nem gazdag vitát is, hiszen minden gyermek egyforma, és az ehhez szükséges pénz is ugyanakkora.

– A különböző jövedelmű családoknak mást jelentenek ezek az állami támogatások. A gazdag meg sem érzi, a szegénynek meg létszükséglet. Nem merült fel, hogy rászorultságelvű legyen például a családi pótlék?

– A rászorultság kérdése a szociális ellátórendszer egészében érvényesíthető, nem feltétlenül a családi ellátások rendszerében. A családpolitika célja a gyermek fejlődésének és nevelésének biztosítása, illetve a családnak mint a társadalom legkisebb közösségének a megerősítése.

– Az árvíz szinte a szociális térképet követve öntötte el az ország legszegényebb falvait, azokat, ahol az önkormányzatok a főfoglalkoztatók, és azÚt amunkához program többnyire csak a látszatmunkát finanszírozza. Nem lehetne ezeket az erőforrásokat államilag koncentrálni, az önkormányzatoktól elvenni a közcélú munka szervezését, és árokpucolás helyett inkább megerősíteni a töltéseket?

– Terveink közt szerepel a megelőző árvízvédelmi program, ami azt is jelenti, hogy olyan közmunkaprogramok lesznek, amelyek töltések és tározók építését célozzák.

– Az Út a munkához keretei között, vagy inkább átcsoportosítják az ottani forrásokat, és központilag határozzák meg a munkákat?

– Az Út a munkához program jó irányba tett lépés volt, két nagy hibával. Téves volt a cél, a normálmunkaerőpiacra történő visszavezetés. Százezer ember vett részt tavaly ebben a programban, de csak ezernél bizonyítható, hogy a munkaerőpiacra vissza is kerültek. Ez egyszázalékos hatékonyság, ami elfogadhatatlan. Másrészt az önkormányzatokra koncentrál a vállalkozások helyett.

– Kell-e a romáknak egy külön közmunkaprogramot fenntartani?

– A romaintegráció kulcskérdés, romaprogramra szükség van, de önálló roma-közmunkaprogramra nincs. Ennek is integráltnak kell lennie, ahogy az oktatásnak is. Az integrált oktatást igenis elő kell segíteni, de erőltetni, ahogy az elmúlt években történt, nem szabad. Nem szerencsés, ha a felzárkóztatást szegregációnak nevezik. A felzárkóztatás segítségével a gyereknek önbizalma lesz, nem válik frusztrálttá, de a közösségben helyt nem álló, előmenetelt felmutatni nem tudó gyerek sokkal inkább válik hátrányos helyzetűvé. Vagyis az integráció a cél, ez a közmunkaprogramokra is igaz. De ezek a programok ne legyenek ideológiailag terheltek.

– Ön azt nem látja veszélyesnek, hogy a képesség szerint elkülönített gyerekek szinte csak szegény cigány diákok?

– Igen, ez veszély, de kezelhető, ha a pedagógus tisztességes, és a célt valóban meg akarja valósítani. Ha sok a roma gyerek a felzárkóztató képzésben, akkor tételezzük fel, ez nem a megkülönböztetés miatt alakult így, hanem ténylegesen a felzárkóztatás igénye miatt. Rossz megoldás az is, ha csak azért kerül ilyen osztályba egy gyerek, mert cigány származású, de éppúgy rossz, ha csak azért nem kerül be, mert cigány származású. Ha kivesszük a káros ideológiai szempontot, akkor a szakmai standardok érvényesülésében ott rejlik az esélyegyenlőség őszinte szolgálata. Az alapvető emberi együttérzés esélyt akar adni a roma kisgyereknek is. Így érdemes szerintem a közmunkaprogramokat is nézni. A hátrányos helyzetben lévő embereket be lehet vonni ezekbe a programokba. Ha történetesen többségben vannak a romák ebben a körben, akkor ők vannak többségben. Úgy érzem, ha kifejezetten roma-közmunkaprogramokat szerveznénk, az káros lenne. Annak idején én megpróbálkoztam ezzel, útépítést és vasútpálya-karbantartást szerveztünk, és a munkát szervező roma származású vállalkozó, aki hozta a közmunkásokat, maga is azt mondta, hogy ha nem kizárólag cigányokkal, hanem vegyesen, azaz a többségi lakossághoz tartozó közmunkásokkal dolgoznának, az sokkal hatékonyabb lenne.

– Igen, ez lenne az integráció lényege. Az oktatásban azértmintha ezt mégsem így látnák.

– A sokat dicsért és sokat is bírált iskoláztatási támogatásra azért volt szükség, mert az előző kormány nem teremtett kiutat a mélyszegény családok gyerekeinek. Márpedig ha az össztársadalom és a saját érdekeket nézzük, akkor nem szabad hagyni, hogy egy növekvő réteg tartós és többgenerációs munkanélküliségben maradjon. Első lépésként nem feltétlenül az értelmiségi foglalkozások és értelmiségi lét felé kell terelni őket. Egyelőre nagy eredmény lenne, ha minden cigány származású fiatalnak szakmunkás-bizonyítványt tudnánk adni, mert akkor már megjelenhetnének a munkaerőpiacon. Nyolc általánossal erre semmi esélyük nincs.

– Miért nem az érettségi a cél inkább, ahelyett hogy gyerekről már igen kis korban eldöntjük, mire alkalmas, és mire nem?

– Az érettségi szakma nélkül nem sokat ér. A szakma akár érettségi nélkül is többet jelenthet.

– E folyamatban a KDNP ösztönzi majd az egyházakat? A közpénzen fenntartott egyházi iskolákba ugyanis alig jár szegény gyerek.

– Szerintem két intézmény segíti a roma gyerekek esélyeinek növelését. Az egyik az óvoda, amely szocializációs terep. Láttam ilyen jól működő egyházi intézményeket, az egyiknek magam tettem le az alapkövét. A másik a kollégium. De harmadiknak említhetjük a szakképző iskolákat. Ilyen például a gödi piarista szakképző iskola, amely igen színvonalas. Tény, hogy több hasonlóra lenne szükség. Szeretnénk az egyházakat ebbe az irányba terelni, már csak azért is, mert a cigánypasztoráció szép eredményeket hozott.

– Nem érzi úgy, hogy az örökösödési adó eltörlése a gazdagokat gazdagítja tovább? Gyárakat, részvényeket, nagy értékű ingatlanokat lehet majd anélkül örökölni, hogy legalább valamekkora részt visszaadnának a közösbe. Pedig az evangéliumi tanításból, így a keresztényszociális elvekből nem ez következne.

– Amikor keresztényszociális gondolatról beszélünk, akkor nemcsak a szegényekről, hanem az össztársadalom működőképességéről is szólunk. Amikor egy családban vagyon vagy vállalkozás van, annak átöröklése azt jelenti, hogy a családban marad, biztosítja a tulajdon megmaradását, és ez a családon keresztül épp a társadalmat erősíti. A család az alapegység, amely így kapcsolódik a gazdasághoz. Ebből a szempontból közömbös, hogy kis vagy nagy vagyonról van-e szó. Jó, ha a tulajdon több generáción keresztül, a felelősséget jobban megélő család tulajdonában van. A család szempontja más törekvésünkben is megjelenik, például a szabadvasárnap-mozgalomban is. Ez a munkavállaló és családja védelmét szolgálja.

– Ez GDP-kiesést és munkahelyvesztést jelenthet.

– Ez csak szöveg. A multik ma is többet dolgoztatják alkalmazottjaikat a megengedettnél. Ha a munkaügyi hatóság jobban odafigyelne, kénytelenek lennének bővíteni a foglalkoztatottak körét.

– A KDNP sem fog sajtótájékoztatót tartani vasárnaponként?

– A politikus nem áll szakszervezeti védelem alatt, a politikai kényszer kiszolgálója.

– Az egykulcsos adóval kapcsolatban van arra terv, hogyan kompenzálják az azzal rosszul járókat?

– Azt ígértük, senki nem jár rosszul. Lesz korrekció.

– Nyugatabbra a kereszténydemokrata pártok a progresszív adózást támogatják.

– Magyarország olyan gazdasági helyzetben van, hogy nehéz ettől a kényszertől eltekinteni. Az a változás, amelyet ez a rendszer hozhat, a jobban rászoruló rétegeknek is kedvező lesz.

– A cselédtörvény néven elhíresült kezdeményezés ellen nem szándékoznak tenni valamit? Kiszolgáltatott emberekről van szó, akiknek a módosítás értelmében nem lesz módjuk biztosításra szert tenni. Ez pedig legalizálja a kiszolgáltatottságot.

– Nem arról van szó, hogy a főfoglalkozásban alkalmazott emberek adómentességét biztosítsuk. Nem akarunk munkahelyeket kivonni az adózás alól. Csupán arról van szó, hogy ha mondjuk valakit megkérek, hogy nyírja le a füvet a kertemben, és az illető a saját munkája után, esetleg szombaton lenyírja, akkor ez után már ne kelljen adóznunk. Vagy ha van egy kis gazdaságom, és egyedül nem tudom leszedni a szőlőt, akkor megkérem a barátomat, és ő segít. Ennek részletes kidolgozása nagyon nehéz feladat, mert a kiskapukat valóban megnyithatja, de nekünk a problémák oldaláról kell közelíteni a kérdéshez. Hasonló kérdés a kalákában végzett munka. A felügyelőség bünteti őket, holott nem ezekre az emberekre kellene rászállni, és nem a hagyományokban megjelenő társadalmi szokásokat kellene üldözni, hanem a nagyarányú, üzletszerű adócsalásokat.

„A cigánypasztoráció szép eredményeket hozott”
„A cigánypasztoráció szép eredményeket hozott”
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.