Rács mögött a Főtáv vezérigazgatója
Kihallgatták tegnap a Teve utcában, majd őrizetbe is vették a Budapesti Távhőszolgáltató (Főtáv) Zrt. vezérigazgatóját, Kovács Lajost. A távfűtő művek vezetőjét a BRFK gazdaságvédelmi osztálya különösen nagy vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezeléssel gyanúsítja. A fővárosi önkormányzat tulajdonában lévő Főtáv Zrt. vezérigazgatóját szerdán a déli órákban vitték el a cég XI. kerületi, Kalotaszeg utcai székházából, majd kihallgatását követően, tegnap délután őrizetbe vették.
A nyomozók gyanúja szerint a vezérigazgató vagyonkezelési kötelezettségét megszegte azáltal, hogy a Főtáv Zrt. számára előnytelen szerződést kötött egy csepeli lakópark fűtési-hűtési rendszerével kapcsolatban, mellyel különösen nagy, 180 millió forintot meghaladó vagyoni hátrányt okozott.
Az esetről még májusban számolt be a Hír TV Célpont című műsora, e szerint a Csepelen épült Rákóczi Liget lakópark eredetileg gázfűtésesnek tervezett lakásait bekötötte a távfűtő művek a hálózatába. A kivitelező csúszásban volt, amikor a Főtáv a segítségére sietett, és elvégezte a munkát a fűtési rendszer kiépítésével eredetileg megbízott magáncég helyett. A gyanú szerint ez az ügylet a Főtávnak gazdaságilag hátrányos volt.
A BRFK még május végén rendelt el nyomozást hűtlen kezelés gyanújával, ismeretlen tettes ellen egy magánszemély feljelentésére, aki szerint a Főtáv jogsértően vett részt a csepeli lakópark hűtő-fűtő rendszerének kiépítésében.
Az ügy kapcsán meggyanúsították és kihallgatták Gyarmati Zoltánt, aki a csepeli lakópark építésekor a beruházás vezetője volt – a beruházó Csepeli Lakásfejlesztő Zrt. vezérigazgatójaként –, és a gyanú szerint közreműködött az előnytelen szerződés megkötésében. (Gyarmati 2007 óta a főváros teherautóknak behajtási engedélyt kiadó és parkolással foglalkozó cége, a Parking Kft. vezetője is.) Gyarmati az eljárás során szabadlábon védekezhet, a gyanúsítással szemben panasszal élt, kihallgatása során vallomást tett.
Lapunk rendőrségi forrásokból úgy értesült, hogy Kovács Lajos Főtáv-vezért a csepeli ügy mellett egy reklámszerződés megkötése ügyében is hűtlen kezeléssel gyanúsították meg.
Megszüntette a bíróság Fuzik Zsolt volt BKV-s informatikai igazgató házi őrizetét, és szerdán jogerősen lakhelyelhagyási tilalmat rendelt el. Fuzikot, aki ellen nemzetközi elfogatóparancs volt érvényben, Szegeden fogták el és vették őrizetbe február 3-án, majd előzetes letartóztatásba került.
Gazdálkodó szervezet önálló intézkedésre jogosult dolgozója által kötelességszegéssel, valamint bűnszövetségben elkövetett vesztegetéssel gyanúsítják egy 28 millió forint értékű BKV-s informatikai szerződés kapcsán, amelyből a gyanú szerint több millió forintot osztottak vissza.