Papcsák: „Offshore hátterű” összefonódások

Egy-két hét múlva nyilvánosságra hozza az elszámoltatási kormánybiztos azt a „vélelmezett” összeget, amellyel a „Gyurcsány-korszak alatti közpénzelherdálással” megkárosították az országot. Papcsák Ferenc kinyilvánította: Gyurcsány Ferenc esetében „egyelőre politikai felelősségről van szó”. Nevetséges! – kommentálta a vádakat Nyakó István MSZP-szóvivő.

Papcsák Ferenc „különös gonddal” fogja megvizsgálni azokat a tranzakciókat, amelyek a Gyurcsánykorszakminisztereivel függnek öszsze. Az elszámoltatási kormánybiztos tegnapi sajtótájékoztatóján ezek között említette, hogy négy hónappal a miniszteri székből történő távozása után szerződést kötött saját korábbi tárcájával Szűcs Erika, aki csaknem hatmillió forintot kapott volt területének az elemzéséért. Papcsák az ügyben soron kívül kikéri a szerződéseket, teljesítési igazolásokat. A Nemzeti Erőforrás Minisztérium honlapján közzétett átadás-átvételi jegyzőkönyvre hivatkozva pedig vizsgálni fogja, hogy közel 230 olyan szerződést kötött még oktatási és kulturális miniszterként Hiller István, amelyeknek fizetési kötelezettsége részben már a mostani minisztert terheli. (Ezekről a Magyar Nemzet számolt be.) Nyakó István MSZP-szóvivő a fentiekre reagálva közölte: „Szentül meg vagyok győződve arról, hogy Hiller István törvényes szerződéseket kötött”. A Híradó kérdésére, hogy Szűcs Erika visszafoglalkoztatása etikus-e, a szocialista szóvivő úgy reagált: ha engem neveztek volna ki kormánybiztosnak, ezt én is megvizsgálnám, de Papcsák úrnak egy hónap állt rendelkezésére, hogy ezt megvizsgálja, nem tette.

Az elszámoltatási kormánybiztos tegnap arról is beszélt, meg kell vizsgálni a „Draskovics-féle áfavisszatartási ügyet” is, valamint azt, hogy kinek az érdekei miatt akart kaszinót építtetni a Velencei-tónál Bajnai Gordon és Gyurcsány Ferenc. Lapunk kérdésére, hogy az eddigi vizsgálatok alapján felmerülhet-e a gyanú, hogy Gyurcsány Ferenc volt miniszterelnöknek bármelyik tranzakcióval összefüggésben felvetődik-e a büntetőjogi felelőssége, Papcsák közölte: erre nem tud sem igent, sem nemet mondani. De magánemberként és politikusként azt tudja mondani, hogy a közpénzeknek az ilyen típusú elherdálása a „Gyurcsány-kormány időszakában tombolt”.

Megemlítette a Zuschlag-ügyet, melynek során a volt miniszterelnököt is meghallgatta a bíróság. Munkatársunk kérdésére, hogy ez politikai felelősséget vethet fel, a kormánybiztos úgy reagált: egyelőre valóban politikai felelősségről van szó, nem pedig büntetőjogiról. Papcsák Ferenc megkereste az összes minisztert, a Kormányzati Ellenőrzési Hivatalt, és felkérte őket, vizsgálják meg az elmúlt időszak „közvéleményt felháborító döntéseit”. Egy-két hét múlva szeretnék nyilvánosságra hozni azt a „vélelmezett” összeget, amennyivel szerintük megkárosították az országot. A kormánybiztos szerint az már megállapítható: „a BKV-hoz hasonló összefonódások figyelhetők meg”, hiszen az állami szervezetrendszer alrendszereihez olyan társaságok „tapadtak”, olyan társaságok vettek részt a közpénzek megcsapolásában, amelyek a BKV-ban jelentős szerepet játszottak. Példaként említette, hogy a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség szerződéses rendszerében ugyanazok a cégek, ugyanazok a „kedvezményezettek” figyelhetők meg, mint a fővárosi közlekedési cégnél. „Már most megállapítható az a tény, hogy öszszehangolt akcióról beszélhetünk”, amely a közérdek helyett a magánérdeket helyezte előtérbe. Összehangolt, szervezett akcióval juttattak állami forrásokhoz magáncégeket, amelyek általában offshore hátterűek – összegezte véleményét.

Nyakó István MSZP-szóvivő pedig úgy összegzett: „Papcsák úr tegye meg a feljelentéseket, ha úgy érzi, hogy meg kell tennie. Csak azt hallottuk tőle, hogy majd bekér szerződéseket, majd megvizsgál és majd megnéz valamit, aztán mi lett a vége: egy vélelmezés. Nevetséges!” – értékelte összességében a kormánybiztos szereplését Nyakó.

Két hét múlva megtudjuk, „mennyi a kár”?
Két hét múlva megtudjuk, „mennyi a kár”?
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.