„Nem támogatunk cigányokat”
A Jobbik monori szervezete gyűjtést kezdeményezett a borsodi Szalonna település árvízkárosultjai megsegítésére. A falu roma lakói közül többen arra panaszkodnak, hogy a jobbikos adományokból kifejezetten csak nem cigányok kaphattak, méghozzá azok, akik a választások előtt a Jobbiknak adták az ajánlószelvényüket. Sérelmeikről a TASZ (Társaság a Szabadságjogokért) videófilmet készített. A Jobbik szalonnai képviselője nem kívánt kamera elé állni.
A monori jobbikosok által megadott számon nem sikerült érdemi információkat kapnunk. A férfi, aki felvetette a telefont (és aki nem volt hajlandó bemutatkozni) alighanem komoly szövegértési problémákkal küzd, mert többszöri nekifutásra sem volt képes felfogni kérdéseink tartalmát. Végül közölte, hogy nem nyilatkozik, és megszakította a vonalat.
Egyed Zsolt, a Jobbik borsodi elnöke ugyanakkor az MTI-nek elmondta: a Jobbik aktivistái semmilyen szempont, sem etnikai alapon, sem kor alapján nem válogatnak az árvíz sújtotta települések lakói között, hogy kik kaphatnak az összegyűjtött adományokból.
Szavainak ellentmond egy másik eset.
„Adományával kizárólag magyar családokat támogat” –hangsúlyozzák felhívásukban a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom, a Jobbik és egyebek mellett a Magyar Nemzeti Gárda Hevesmegyei szervezetei. A félreértések elkerülése végett megkérdeztük a „hatvannégy vármegyés” Kovács Andrást, az adománygyűjtés főszervezőjét, aki közölte: a felhívás világosan fogalmaz, „ezekből az adományokból cigányok nem részesülhetnek”. Állítása szerint többektől, például rendőr ismerősétől is hallotta, hogy az árvíz idején romák meglopták a károsultakat, egy faluban még a szivattyút is megpróbálták szétszerelni. „Utóítéleteink vannak, ezért nem támogatunk cigányokat. Oldják meg a jómódú cigányok. Nem érdekel, ha rasszistának tartanak” – jelentette ki. Kérdésünkre nem vitatta, hogy vannak becsületesen élő roma családok, de szerinte ez csak a cigány népesség elenyésző százaléka.
A Jobbik közleményben tudatta, hogy a párt nem hozott központi döntést az adományok szétosztásáról, a helyi aktivisták belátásuk szerint döntöttek a segítségnyújtás módjáról. Juhász Péter, a TASZ romaprogramjának munkatársa viszont jogsértőnek és „felháborítóan rasszistának” minősítette az eljárást. Az emberi jogi szervezet a szalonnai ügyben az Egyenlő Bánásmód Hatósághoz fordul.