Előreléphetnek az „átmeneti” polgármesterek
Karcag polgármestere, Fazekas Sándor húsz évig töltötte be ezt a posztot. Június utolsó napjaiban adta vissza megbízatását a kun városban, miután vidékfejlesztési miniszterré nevezték ki. Mivel az őszi helyhatósági választásokig már nem lehet új polgármester-választást kiírni, a városvezetői feladatok ellátásáról a képviselő-testület tagjai döntöttek: titkos szavazással Dobos Lászlót, az eddigi főállású alpolgármestert választották meg a polgármesteri feladatok ellátására. Hivatalos döntés még nincs, de a helyi fi deszesek biztosra veszik, hogy ő lesz a párt polgármesterjelöltje is Karcagon.
Mezőkövesden viszont – miután Tállai András korábbi városvezetőt a Belügyminisztérium önkormányzatokért felelős államtitkárává nevezték ki – csak átmenetileg kapta meg a lehetőséget Csiger Lajos alpolgármester a város irányítására, mert nem őt, hanem a Fidesz–KDNP színeiben Fekete Zoltán jelenlegi aljegyzőt indítják ősszel a polgármesteri székért.
Váltás történt a székesfehérvári polgármesteri poszton is: a korábban MSZP-s támogatással a város vezetőjévé választott Warvasovszky Tihamér – akit a közelmúltban immáron a fideszes kormány nevezett ki az Állami Számvevőszék alelnökévé – Viniczai Tibor MDF-es alpolgármesternek adta át a stafétabotot. Warvasovszky a közelmúltban bejelentette, hogy saját döntése volt az utód kijelölése, ugyanakkor valószínűnek tűnik, hogy a fehérvári közgyűlésben többségben lévő jobboldali frakció útmutatása alapján javasolta a szocialista és a szabad demokrata alpolgármesterei helyett épp az MDF-es politikust. Ebben a városban egyébként Cser-Palkovics András országgyűlési képviselő indul majd a polgármesteri posztért, a Fidesz–KDNP színeiben.
Vasvár eddigi vezetője, V. Németh Zsolt parlamenti képviselő a vidékfejlesztési tárca államtitkára lett, ezért megvált polgármesteri tisztségétől. Azóta Kovács Tilda alpolgármester irányítja a Vas megyei várost.
A Somogy megyei Csurgón is lemondott polgármesteri tisztségéről Szászfalvi László, mivel egyházügyi államtitkárnak nevezték ki, így Ilia Csaba alpolgármester irányítja a kisvárost a választásokig. Az itteni Fidesz-szervezet – Szászfalvi László javaslatára – ifjabb Füstös Jánost, a csurgói kistérségi társulás irodavezetőjét választotta polgármesterjelöltnek. Tatabánya korábbi első embere, Bencsik János a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára lett, így Schmidt Csaba, a város addigi fideszes alpolgármestere vette át a település vezetését, s egyben őt választották a Fidesz–KDNP közös polgármesterjelöltjének is.
A Komárom-Esztergom megyei közgyűlés élén is változás történt, miután a korábbi elnököt, Völlner Pált infrastruktúráért felelős államtitkárrá nevezték ki: helyette Popovics György üzletember, a megyei közgyűlés Fidesz-frakciójának tagja látja el az elnöki teendőket, s az önkormányzati választásokon valószínűleg ő lesz a párt jelöltje erre a posztra. Leköszönt a Békés megyei közgyűlés elnöki tisztségéről Domokos László is, miután az Állami Számvevőszék elnöke lett: munkáját Farkas Zoltán korábbi alelnök vette át, s vélhetően ő lesz ősszel a Fidesz közgyűlési elnökjelöltje is.