Amit sem Orbán, sem Thatcher nem gondolt komolyan

Assisi Szent Ferenc hajdanán azért fohászkodott az Úrhoz, hogy tegye őt az isteni béke követévé. „Hogy ahol széthúzás van, oda egyetértést, ahol tévedés, oda igazságot, ahol kétség, oda hitet, ahol kétségbeesés, oda reményt vigyek” – szól nevezetes imája.

A protestáns Margaret Thatcher pár száz évvel később, 1979. május 4-én, miután a királynő kormányalakítással bízta meg, kiállt a kormányfői rezidencia elé, és éppen ezt a néhány sort találta „méltónak a pillanathoz”, hogy idézze. Kis helyesbítéssel. Az egyes szám első személyt többes szám elsőre váltotta, jelezve, hogy a győztes Konzervatív Párt nevében beszél. Teremtsünk egyetértést ott, ahol széthúzás van – szépen hangzott a széthúzás dúlta országban. Ahol egyébként Thatcher baloldali ellenfelei, szakszervezeti hátországukkal egyetemben, szépen ásták a maguk politikai sírját.

De az épp hivatalba lépő hölgy nem elégedett meg a protestánshoz méltatlan szenteskedéssel. Elfogta a győztesek eufóriája, hogy mostantól fogva minden más lesz, éspedig úgy, hogy a britek minden széthúzáson felülemelkedve, mögé sorakozva együttesen építik a szebb jövőt. „Hadd mondjam el itt önöknek, az egész népnek, bárki bármely pártra szavazott is – toldotta meg az idézetet –, hogy a választások elmúltával mindannyiunknak össze kell fognunk, hogy együtt szolgálhassuk és erősíthessük azt az országot, melynek mindannyian büszke lakói vagyunk.”

Jó negyven évvel később egy másik választási győztes pontosította a thatcheri gondolatot. „Szilárd meggyőződésünk, hogy a Nemzeti Együttműködés Rendszerében megtestesülő összefogással képesek leszünk megváltoztatni Magyarország jövőjét, erőssé és sikeressé tenni hazánkat.” Mint valamennyien tudjuk, az idézet a „Legyen béke, szabadság és egyetértés” nevet viselő parlamenti határozatból való, amelyet a közhivatalokban kifüggesztenek.

De ha valaki azt gondolná, hogy nekem is viccelődni támad kedvem, téved. Nem.

Nekem az jut eszembe, hogy a nemzeti összefogásról szóló thatcheri nyilatkozatot mi követte. A friss miniszterelnök felmondta az egyeztetést a szakszervezetekkel. Törvénykezést léptetett a helyébe. Parlamenti ellenzékével szóba sem állt. A munkavállalók jogait megnyirbálta, az állam kezén levő iparágakat –a támogatások megvonásával – elsorvasztotta. A „szocializmust” napi rendszerességgel elátkozta, de hadjáratot indított saját pártjának a társadalmi békét védelmező, általa puhánynak tekintett reprezentánsai ellen is. Soha megosztóbb személyiséget nem produkált a háború utáni brit politika, mint ő.

Ha azokra az időkre visszagondolok és a mai magyar idők dolgait terítem magam elé, azt kell hinnem, hogy se egy olyan elszánt ember, mint Thatcher, se Orbán nem gondolta egy percig se komolyan a békét és az egyetértést. Mindketten eljátszották az ájtatost, hogy aztán kímélet nélkül megcsinálják, amit elterveztek.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.