MSZP: Orbán születésnapja legyen ünnepnap!

Ironikus ellentörvényt készítettek a szocialisták: Orbán Viktor születésnapja legyen munkaszüneti és ünnepnap. A Fidesz kiáll az együttműködési nyilatkozat kifüggesztése mellett.Amíg Sólyom László az államfő, a Sándor-palotában nem lesz a falon Orbán Viktor nyilatkozata. Schmitt Pál házelnök viszont kifüggeszteti a T. Házban.

„A Magyar Köztársaság Országygyűlése a NEMESZ (a Nemzeti Együttműködést Megtestesítő Személy, Orbán Viktor) születésnapját, május 31-ét ünnep- és munkaszüneti nappá nyilvánítja.” Ez annak a törvényjavaslatnak a szövege, amelyet az MSZP tizenegy képviselője, köztük Mesterházy Attila, Gyurcsány Ferenc, Lendvai Ildikó és Kovács László nyújtott be tegnap az Országgyűlésnek a „Nemzeti Együttműködés Rendszerét Megtestesítő Személy iránt érzett szeretet, hűség és hála kifejezéséről” címmel, T/589-es számon. A szocialisták „ellentörvénye” arra adott reakció, hogy egy a miniszterelnök által jegyzett kormányhatározat szerint 50×70 cm-es keretben ki kell függeszteni a nemzeti együttműködésről szóló, Fidesz–KDNP által megszavazott nyilatkozatot a közintézmények falára. A szocialisták azt szeretnék „vicces” törvényükbe foglalni, hogy Orbán Viktor portréját és rövid életútját is ki kell a falakra függeszteni. A portré elleni támadás „veszélyezteti alkotmányos berendezkedésünket”, így az bűncselekménynek minősül.

A szocialisták szerint a törvény „mégsem vicc”. Az eredeti kormánydöntés az, ami tragikomikus. Molnár Csaba szerint az 1950-es évek óta páratlan, ami történt, jelesül az, hogy egy politikai nyilatkozatot kötelező közzétenni. A szocialisták azt javasolják: az óvodákban és az iskolákban is függesszék ki a nyilatkozatot Orbán arcképével és életútjának ismertetésével együtt. „A benyújtóit minősíti az indítvány, amellyel a nemzeti együttműködésről szóló politikai nyilatkozat kifüggesztésével kapcsolatos rendeleten ironizál az MSZP”. Szijjártó Péter, Orbán Viktor szóvivője úgy fogalmazott: „ha valakinek az ország jelenlegi helyzetében enynyi mondanivalója van parlamenti képviselőként, az jobb lenne, hogyha az e havi fizetését visszaadná jó gyorsan”. A nyilatkozatnak ott van a helye, ahol az emberek járnak, hiszen az emberek saját akaratáról és annak parlament általi elismeréséről van szó, tette hozzá. Arra, hogy mi történik akkor, ha valamelyik szervezet nem teszi ki a nyilatkozatot, Szijjártó úgy válaszolt: azokra az intézményekre, amelyek a kormány hatáskörébe tartoznak, mint minden más kormányhatározat, ez is kötelező. Egy másik felvetésre, miszerint az Alkotmánybíróságon nem függesztik ki a nyilatkozatot, úgy reagált: „az AB-t maximum csak tisztelettel kérheti a kormány, hogy tegyen meg különböző lépéseket. Természetesen, hogyha úgy gondolják, hogy nem teszik, akkor nem teszik”. Az, hogy mikorra kerülhetnek ki a nyilatkozatok, az egyes, kormány alá tartozó intézmények vezetőin múlik, fűzte hozzá.

Nagy tapsot kapott tegnap az ellenzék oldaláról Schiffer András, az LMP frakcióvezetője, amikor napirend előtt azt mondta: reméli, „a házvezetés minél előbb gondoskodik arról, hogy a nyilatkozat kikerüljön a Tisztelt Ház falára is”. –Amit önök tettek, az rossz paródiája az egyébként nemes szándéknak, a nemzeti együttműködésnek. Ne csodálkozzanak, ha megkapják a populizmus bélyegét! A nyilatkozat kihelyezése rendkívül ízléstelen egy demokratikus jogállamban – tette hozzá, leszögezve: politikai nyilatkozatnak nincs helye közhivatalban. Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes szintén ironizálva úgy reagált: „látom, sikerült megtalálni az első számú közellenséget, ami egy határozat, melynek rendkívül veszélyes lehet a tartalma”. A rendelet ellen Gyurcsány Ferenc ágált legjobban, aki „miniszterelnökként megbukott”, és „aki a magyar demokráciát nyolcéves mélypontra vitte”. Mint hangsúlyozta, a nyilatkozatban mindenki számára elfogadható értékeket rögzítettek, ezekért az értékekért minden magyar összefoghat és jó érzéssel dolgozhat.

Napokon belül kifüggeszteti az Országházban és a képviselői irodaházban Schmitt Pál házelnök a politikai nyilatkozatot. Schmitt hétfőn azt közölte: többekkel konzultál majd, hogy – tekintettel a Parlament különleges jellegére és méretére – az épület melyik pontján helyezzék el a dokumentumot. Amíg Sólyom László mandátuma tart, a Köztársasági Elnöki Hivatalban nem függesztik ki a nyilatkozatot – e feladat a következő államfőre marad, közölte a hivatal hétfőn. Az Ombudsmani Hivatal és a Magyar Nemzeti Bank még nem döntötte el, hogy kifüggesztik-e a nyilatkozatot. A kérdésben a négy ombudsman együtt dönt, márpedig most egyikük nem tartózkodik a hivatalban. Az MNB sajtóosztálya azt a tájékoztatást adta: megfontolják a nyilatkozat kifüggesztését.

A nyilatkozat az Eötvös Károly Közpolitikai Intézet falán
A nyilatkozat az Eötvös Károly Közpolitikai Intézet falán
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.