Sátrak helyett „tóparti tornyok”?
– Régóta vitorlázom a Balatonon, már messziről könnyen kiszúrom a szemesi partokat: csak egy hosszú zöld csíkot kell keresnem – mondja Dezső Pál, a Balatonszemesi Fürdőegyesület képviselője. – Nem lenne jó, ha a jövőben toronyházak mutatnák az utat a vízen Balatonszemes felé. A szemesi üdülőtulajdonosok érdekeit képviselő civil szervezet szerint alapvetően megváltoztatná a csendes, családi nyaralókkal beépült Somogy megyei település arculatát az a beruházás, amit az SCD Group tervez a helyi Lidó kemping területén. Már az is vita tárgya, hogy mit is építene a beruházó. Elkán Péter, a legnagyobb balatoni kempingeket tulajdonló SCD Group kommunikációs igazgatója szerint a szemesi kemping helyén apartmanhotelt alakítanának ki. A fürdőegyesület inkább lakóparknak vagy lakótelepnek nevezi a tervezett létesítményt.
Nem lényegtelen a különbség: ha lakópark épülne, az 130 új lakást, azaz több száz új balatonszemesi állandó lakost jelentene, ha apartmanhotel, akkor a létesítmény csak nyáron üzemelne.
Elkán Péter szerint ez utóbbiról van szó. Mint mondja, az SCD azért szeretne apartmanhotelt építeni, mert egy ilyen létesítményük már rendkívül sikeresen működik Siófokon. Dezső Pál viszont arra hívja fel a figyelmet: bármit is építene az SCD a Lidó kemping területén, nem készült a beruházáshoz hatástanulmány, így a szemesiek nem tudják, mire számíthatnak. Az SCD azzal érvel, hogy a jelenleg működő kempingnek nagyobb az autós és személyforgalma, mint amekkora az apartmanhotelé lesz.
– Ezt az ígéretet azért jó lenne írásban is látni – mondja Takács József, Balatonszemes polgármestere. – Kezdeményezni fogom, hogy az SCD készíttessen egy részletes tanulmányt a beruházás hatásairól.
A faluvezető ezzel a lépésével a településen belüli feszültséget szeretné oldani. A fürdőegyesület ugyanis a Lidó kemping miatt harcban áll a község önkormányzatával is.
– Az aláírásgyűjtő akciónk egyik célja, hogy a képviselőtestület vonja vissza a helyi építési szabályzat módosításáról hozott májusi döntését, ami lehetővé tette, hogy az SCD valóságos toronyházakat húzzon fel a tópartra – mondja Dezső Pál.
A módosítás lényege az volt, hogy míg korábban Szemesen egy épület homlokzata legfeljebb 12 méter magas lehetett, a változtatás után egy adott építménynek csupán az átlagmagassága nem haladhatja meg a 12 métert. Elkán Pétertől megtudtuk: a tervezett apartmanhotelben nem lépnék túl a 12 méteres átlagmagasságot, de néhány épületrész esetében valóban elérik majd a 25 métert is, ám ettől az épületek még nem lesznek „toronyházak”.
A fürdőegyesület szerint az ötemeletes épületrészek elcsúfítanák Balatonszemes mai arculatát, nagyvárosias jelleget adnának az 1800 lakosú településnek. Elkán Péter viszont úgy véli, semmi sem változna, mivel a falu felőlma sem lehet rálátni a Balatonra. Ez valóban így van. Körbejártuk a kempinget, amelynek mindkét oldalán – a tópart és a falu felől is – magas fasor húzódik. Ráadásul a község felőli részen nincsenek házak, itt található a focipálya, így a tervezett apartmanhotel egyetlen lakó elől sem veheti el a kilátást.
Dezső Pál azt is elfogadhatatlannak tartja, hogy a település építési szabályzatát egyetlen beruházó kénye-kedve szerint módosítgassa az önkormányzat. Takács József viszont azzal érvel, hogy a jogszabály-módosítás a község érdekeit szolgálja.
– Az idei évet 50 millió forintos mínusszal kezdtük, ennyi hiányzott a település 500 millió forintos büdzséjéből. Minden olyan beruházást támogatnunk kell, amely pluszbevételeket hoz a falunak. Márpedig az apartmanhotel munkahelyeket teremt, valamint iparűzési és idegenforgalmi adót is „termel” – mondja a polgármester. Balatonszemes utcáit járva mi is érzékeltük a helyiek megosztottságát az ügyben. Az üdülőtelepi részen szinte csak olyanokkal találkoztunk, akik ellenzik a kemping beépítését. A vasúttól délre fekvő falurészen viszont, ahol az állandó lakosok többsége él, az általunk megkérdezettek általában a polgármesterrel értettek egyet a beruházással kapcsolatban.
Takács József nem bánja, hogy aláírásgyűjtés indult az ügyben. Mint mondja, legalább tisztázódik, hogy a támogatók vagy az ellenzők vannak-e többen. Idő még van. Bár az SCD már az összes engedélyt beszerezte az építkezés megindításához, a kivitelezés csúszik. Ahogy Elkán Péter fogalmazott: a 15 millió eurós projekt beindítása a pia ci környezettől és a banki hitelezési kedvtől függ.
Ami azt jelenti: egyelőre nincs pénz rá.