Hatala 4,2 milliárdos adósságot örököl
Hatala Józsefnek nem volt nehéz dolga keddi bizottsági meghallgatásán. 2006-os kurtán-furcsán intézett nyugdíjazása előtt ő volt az ORFK közbiztonsági főigazgatója, e tisztségében pedig nem volt ismeretlen a képviselők előtt. (A köztársasági elnök hétfőn reaktiválta, azóta újra hivatásos rendőr – és tábornok.) Bizottsági meghallgatásán nem korteskedett hosszan maga mellett.
„Megtiszteltetés számomra, hogy itt lehetek. E család- és emberpróbáló hivatást nyugdíjazásomig az alkotmánynak és a hatályos törvényeknek megfelelően végeztem, s a jövőben sem kívánok ettől eltérni”, mondta, majd várta a kérdéseket. Olyan gyors volt az antré, hogy Kontrát Károly belügyminisztériumi államtitkárnak már csak az első kérdésekre adott válaszai után volt lehetősége alaposabban bemutatni és a képviselők bizalmába ajánlani Hatalát.
Kontrát emlékeztette a képviselőket, hogy a kormányprogramban kiemelt célként fogalmazták meg a közbiztonság és a közrend helyreállítását. „Az elmúlt években a rendőrség elvesztette az emberek bizalmát, ezért szellemében, célkitűzéseiben és stílusában egyaránt új rendőrségre van szüksége az országnak. A testület előtt álló feladatok ellátásához pedig új vezetőre van szükség. Hatala kitűnő jelölt”, fogalmazott Kontrát.
Újra a képviselői kérdések következtek.
A szocialisták láthatóan bajban voltak. Nyolc évig ők kormányoztak, ők irányították a rendőrséget is, így enyhén szólva is visszatetsző lett volna, ha ők kritizálják a testület működését, hatékonyságát, vagy éppen sürgetik a rendteremtést a testületnél. Nem is tették. Ám épp azért, mert jól ismerték a rendőrség helyzetét, nem akarták kihagyni a lehetőséget, hogy néhány Hatalának címzett, de valójában Pintér Sándor belügyminiszternek és Orbán Viktor kormányfőnek szánt kérdéssel ne fűtsenek be neki, s főleg, hogy ne törjenek borsot a „két hét alatt rendet teszünk” ígérettel kampányoló kormányfő és minisztere orra alá. Képviselőik azonban rendre saját korábbi kormányaik hibáival kerültek szembe, ezért a borstörés elmaradt.
Egyes szocialista rendészeti politikusok szívük szerint megszavazták volna Hatala alkalmasságát. A volt belügyminiszter, Lamperth Mónika lapunk kérdésére kifejezetten jó szakmai döntésnek nevezte az altábornagy jelölését. A bizottság MSZP-s tagjai azonban inkább a politikai szokásjogot követték: tartózkodásukkal támogatták a jelöltet.
Egyetlen kérdés erejéig azért megpróbáltak fogást találni Hatalán: azt kérdezték tőle, 2006-os nyugdíjazása előtt tudatában volt-e annak, mennyire gyenge a rendőrségi csapaterős szolgálatok felszereltsége és kiképzettsége. (A kérdés alig burkoltan arra irányult, hogy a volt közbiztonsági főigazgatót terhelheti-e felelősség azért, hogy vandálok egy csoportja 2006 szeptemberében a tévészékház előtt kis híján szétverte és többször is megfutamította az épület védelmére vezényelt rohamrendőröket.)
„Még 2004 elején írtam egy jelentést az akkori országos rendőrfőkapitánynak, amelyben felhívtam a figyelmét, hogy Magyarország nem lesz képes bizonyos uniós kötelezettségeinek eleget tenni, ha nem gondoskodunk a csapatszolgálati erők kornak megfelelő felszereléséről, kiképzéséről” – fogalmazott Hatala József. Szerinte felettesei akkor azért nem foglalkoztak a feljegyzésével, mert abban az is szerepelt, hogy az új csapaterős szolgálatok felszerelésére, új, korszerű eszközök beszerzésére mintegy húszmilliárd forintra volna szükség.
Egy újabb kérdésre, milyen szervezeti és strukturális változtatásokat tervez a rendőrségen, Hatala azt ígérte: áttekinti a helyzetet. „Tarthatatlan – fogalmazott –, hogy egyes körzetekben szinte nincs rendőr, máshol meg az országos átlag feletti a rendőrsűrűség.” Később hozzátette: a rendőrség szervezetének folytonosan változnia kell, mert a bűnözés is állandóan változik, és nemcsak a területi megoszlása, hanem mindig újabb és újabb bűncselekményformák jelennek meg.
A rendőrség pénzügyi helyzetéről és legalább 4,2 milliárdos adósságáról szólva Hatala türelmet kért: még tart az átadás-átvétel. Tud arról is, mondta, hogy a megyei főkapitányságok húszmilliárdos többletigénnyel rukkoltak elő, azt azonban még nem látja, hogy ez mennyire reális és főleg menynyire indokolt kérés.
Hatala szerint amikor egy rendőrnek másodpercek alatt kell döntenie, óhatatlanul előfordulhatnak hibák. A kérdés az, hogy mi történik azután. Ő azt képviseli majd, hogy a szakmai hibákat a rendőrség ismerje be, tegyen meg mindent az ismétlődésük megakadályozására. „Meg fogom védeni azokat a rendőröket, akik hibáztak, feltéve, hogy a hiba csak hiba, és nem bosszú vagy valami sunyiság”, mondta.
Hatala szerint számos jogszabály módosításra szorul, legfőképpen az, amely a rendőrség finanszírozását rendre az objektív felelősség alapján kiszabott bírságbevételekből oldja meg. Szerinte ez visszatetsző, ráadásul, ha az autósok nem hajtanak gyorsan, a rendőrség nem finanszírozható. Fontosnak tartotta ugyanakkor, hogy a rendőrség munkatársai egzisztenciális biztonságban éljenek, mert csak így várható el tőlük nyugodt, szakszerű és törvényes munka.