Hévízi gyógyfürdő: valóban repül az „ejtőernyős”?
Leváltaná a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. (MNV) a – 74 százalékban állami, 26 százalékban pedig önkormányzati tulajdonban lévő – Hévízgyógyfürdő és Szent András Reumakórház főigazgatóját, Hegedűs Lajost. Az MNV tegnap nem adott érdemi tájékoztatást az ügyben, mert az igazgatósági ülés – amelyen személyi kérdések is napirendre kerültek – lapzártánkkor is tartott. Hévízen csütörtökön többen is biztosra vették, hogy Hegedűsnek – akit három évvel ezelőtti kinevezése óta sokan bíráltak – mennie kell.
„Ejtőernyős” – a zalai fürdővárosban így kommentálták 2007 márciusában azt, hogy Hegedűs Lajost nevezték ki a gyógyfürdő főigazgatójának, miután elődjét tizenegy év után váratlanul, indoklás nélkül elbocsátották. Noha Hegedűst pályázaton választották ki, sokan furcsának találták azt: korábban sem a fürdőszakmával, sem pedig Hévízzel nem volt kapcsolata. A közgazdász végzettségű főigazgató multinacionális cégeknél és az államigazgatásban humánpolitikával, valamint szervezetirányítással foglalkozott, a Miniszterelnöki Hivatal főtisztviselője volt. Az új vezetőt bizalmatlanul fogadták a városban, sőt akadt, aki „az SZDSZ politikai kinevezettjének” tartotta. Az új főigazgató néhány hónap múltán, menedzsmentje felállításával újra magára irányította a fi gyelmet. Alkalmazta például – pályázat után – Horváth Ágnes volt egészségügyi miniszter férjének édesapját. Stratégiai igazgatóként pedig helyett kapott a vezetésben Nagy Róza, az első Orbán-kormány Gazdasági Minisztériumának államtitkára, aki Molnár Lajos egykori egészségügyi miniszter sógornője. (A történethez hozzátartozik: Nagy Rózát nemrégiben újra államtitkárnak nevezték ki a Matolcsy György miniszter vezette gazdasági tárcánál.)
Hegedűst sokat kritizálták menedzsmentje miatt, ám a főigazgató a tófürdő gazdálkodása miatt került csak igazán a bírálatok kereszttüzébe. A főigazgató legfőbb bírálója Papp Gábor települési képviselő, a Fidesz helyi képviselőcsoportjának vezetője, polgármesterjelöltje: szerinte a tófürdő-rekonstrukció beruházásai kapcsán felmerült a gazdasági bűncselekmények gyanúja. Papp és több helyi képviselő tavaly feljelentést tett az ügyben, s hűtlen kezelés gyanúja miatt, ismeretlen tettes ellen nyomozást rendelt el az ügyészség. Bár még ebben az ügyben nem zárult le a vizsgálat, máris akadt újabb vita. Papp képviselő legutóbb a fürdőhöz tartozó kemping bérbeadása miatt „esett neki” Hegedűsnek, jelezve: erős a gyanú, hogy kifejezetten egy cégre írták ki a pályázatot.
Hegedűs Lajos – akit tegnap hiába kerestünk – korábban határozottan visszautasította, cáfolta a vádakat, s a hírek szerint több pert is indított.
A zajos hévízi viták miatt az elmúlt években arról ritkábban esett szó: Hegedűs irányítása alatt a fürdő fejlődött, a létesítmény gazdálkodása pedig – legalábbis a város polgármestere szerint – nyereséges. Mind eközben a főigazgató „bedolgozta magát” Hévíz közéletébe – ő lett például a helyi marketingegyesület vezetője. Ma már elismeréssel beszél róla Vértes Árpád, Hévíz független polgármestere: „Hegedűs Lajos kinevezésekor voltak fenntartásaink, ám kellemesen csalódtunk. Jól lehet vele együttműködni, érti a dolgát, a fürdő nyereséges”. A polgármester mindezek után megjegyezte: a fürdő vezetőjének leváltásához a kisebbségi tulajdonos, azaz a város hozzájárulása is szükséges. Az pedig kérdéses, hogy a helyi képviselők többsége is ugyanúgy ítéli-e meg Hegedűs hévízi munkáját, mint a vagyonkezelő.