Épülnek az újlipótvárosi szirmok

Darvas Iván, Heltai Jenő,Molnár Ferenc vagy Radnóti Miklós nevét viselheti a lassan szerkezetkész állapotához közeledő újlipótvárosi közösségi ház. A XIII. kerület beruházásábanépülő, három és fél milliárdos létesítménynek már állnak a falai, névadópályázatának első fordulója pedig a napokban zárult.

A XIII. kerületi Pannónia utca 88–90. szám alatti közösségi házról 2008 júniusában döntött a helyi képviselő-testület. A kulturális, sport-, művelődési és szórakozási igények kielégítésére az egykori Kék Általános Iskola helyén „húzzák fel” a korszerű, XXI. századi igényeknek megfelelő épületet. Ez, ha tetszik, a kerület angyalföldi részén évtizedek óta működő József Attila Művelődési Központ újlipótvárosi „testvére” lesz, kialakításához épp ezért figyelembe vették a városrész szellemi, kultúrtörténeti hagyományait, a lakosság összetételét, szokásait, részben az ő megkérdezésükkel is.

Az önkormányzat névválasztó pályázatot is hirdetett, amelynek első fordulója nemrégiben zárult. Jelentős volt a civilek érdeklődése, hiszen 803 javaslat érkezett. Ezekből az e célra létrehívott, közismert és köztiszteletnek örvendő kerületi személyekből álló zsűri választotta ki azokat, amelyeket a második fordulóba juttatott. Az augusztus végére, szeptember elejére várható eredményhirdetésen kiderül, hogy a közösségi ház végül Darvas Iván, Heltai Jenő, Molnár Ferenc vagy Radnóti Miklós nevét viseli-e, vagy úgy hívják majd: RaM-Művek (azaz: Radnóti Miklós Művelődési Központ). A második fordulóban is várják a kerületiek szavazatait, melyeket a polgármesteri hivatalban, az Angyalföldi József Attila Művelődési Központban, az Újlipótvárosi Klub Galériában, az Angyalföld–Újlipótváros–Vizafogó Vagyonkezelő Zrt.-nél, valamint a Lehel Csarnok főbejáratánál kihelyezett gyűjtőládákba dobhatnak be. Az ajánlás e-mailben (ukh@bp13.hu) és postai úton (XIII. kerületi Közművelődési Nkft.; 1131 Budapest, József Attila tér 4.) is elküldhető.

Mint arról már beszámoltunk, a XIII. kerület egyik legjelentősebb beruházásáról van szó, melyet ebben a ciklusban megvalósít. (Az épület ellenzői egyébként korábban tiltakozó mozgalmat is szerveztek, de a kerület vezetősége bízik abban, hogy az idő az ő döntésüket igazolja majd.) A hatezer négyzetméteres épületegyüttes, a Kárpát utca–Bessenyei utca–Pannónia utca és Zöld Ág tagóvoda által határolt csaknem tizenötezer négyzetméteres telken helyezkedik majd el, szemközt a nemrégiben szintén milliárdos kerületi költséggel megújított (építészeti nívódíjjal is jutalmazott) százesztendős Pannónia Általános Iskolával. Az önkormányzat a színvonalas megvalósítás érdekében ötletpályázatot írt ki, amelyre öt tervezőt hívott meg. A győztes a Vadász és Társai Építőművész Kft. lett Vadász György Kossuth- és Ybl-díjas tervező vezetésével, a nyertes mellett anyagi és funkcionális megoldásai szóltak.

A kerület az előkészítési és a tervezési díjakat, az építészeti munkákat, az első berendezések beszerzési költségeit beleértve összességében 3,5 milliárd forintos kivitelezési költséggel számol. A nyílt, európai uniós közbeszerzési eljárás kikötötte egy 500–600 személyes, zenei, színházi és sportesemények megtartására is alkalmas rendezvényterem megépítését. A többcélú terem alkalmassá válik komplex színházi és egész estés művészeti és könnyűzenei produkciók rendezésére, a civil szervezetek eseményeire, fiataloknak és időseknek szóló programokra.

A létesítményegyüttes a központi magot körülvevő négy, sziromszerűen elhelyezkedő és összekapcsolt épületből áll össze. A Pannónia utcai oldalon található az ovális alakú multifunkcionális rendezvényterem, amely alatt a gépészeti területek és a raktárak találhatók. A földszinti nézőtér 450 négyzetméteres lesz, az első emeleti galériával együtt pedig 600 vendég befogadására alkalmas, a színpad 270 négyzetméteres lesz. Az emeleten alakítják ki az irodákat, öltözőket, a vizesblokkot és egyéb kiszolgálóhelyiségeket.

A Pannónia utcai oldalon rekreációs funkcióval három nagyobb terem is épül a hozzájuk tartozó blokkokkal együtt. A Kárpát utcai oldalon lesz egy bibliotéka a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár használatában, továbbá egy idősek klubja, a kettőt pedig egy közös, száz négyzetméteres terasz köti majd össze. A Kárpát utca–Bessenyei utca sarkán egy minden igényt kielégítő éttermet alakítanak ki a hozzá tartozó hetven négyzetméteres főzőkonyhával. Az épületben közös kiszolgálóhelyiségek (ruhatár, akadálymentes mosdók és egyéb vizesblokkok) is lesznek. A komplexum közepén elhelyezkedő átriumot előcsarnok veszi körül, ami kiállítóteremként is működhet.

Mivel a közösségi ház felépítése sok pénzbe kerül, az önkormányzat elvárja az üzemeltető közhasznú társaságtól, hogy a fenntartás ne legyen veszteséges. Ehhez hozzájárulhat, hogy a hűtés, fűtés és szellőztetés túlnyomórészt alternatív energiaforrásból működik majd. A klimatizált épületben számítógép vezérli a környezetkímélő levegő-levegő rendszert. A közösségi házhoz egy 2500 négyzetméteres, száz gépkocsi befogadására alkalmas, mélygarázst alakítanak ki. Figyelmet fordítanak a környezet megóvására, hisz a tervezés során külön szempont volt a meglévő faállomány védelme. A zöldtetős beruházás befejezésével jelentős zöld felületekkel és minőségben megújult faállománnyal gazdagodik Újlipótváros. A munkaterületen már jelentős előrehaladás látható, a multifunkcionális rendezvényterem alatti pincetömb és a garázs fölött már a falak is állnak, a szerkezetépítés jó ütemben halad. Az épület műszaki átadása 2010. december 31-ig megtörténik.

Díjazott „antré” a Hollán Ernő sétálóutcában

A Magyar Urbanisztikai Társaság és az ICOMOS Magyar Nemzeti Bizottságának nívódíjával jutalmazták – májusi lapzártánk után – a XIII. kerületi Hollán Ernő utca megújítását. A Szent István körútról induló allé százmillió forintba került, Újlipótváros „belépőutcáját” három hónapig építették, s tavaly augusztusban adták át. Az elismerést a jelentkezést beadó XIII. kerületi Környezetgazdálkodási Nonprofit Kft., a felelős tervező Lépték-Terv Tájépítész Iroda Bt. és a kivitelező Főkert Parkfenntartó Kft. közösen kapta. A Hollán Ernő egyben a kerület legújabb sétálóutcája, épségére, szépsége megóvására térfigyelő kamerákkal és két állandó parkgondnokkal vigyáznak. Az indoklás szerint: „a kialakított sétálóutca szép és igényes része a kerület közterület-fejlesztési stratégiájának és ebben az esetben kiemelendő a kerület stratégiai fejlesztési szemlélete is. A felújítás a terület minőségi változását eredményezte. Új, arányos városi hangsúly született, melyhez a finom és érzékeny szabadtér-építészeti megoldás is nagyban hozzájárult. Az alkalmazott burkolóanyagok újszerű használata a szépen megtervezett közterületnek egyedi hangulatot ad. A forgalommentesített, sokfunkciós középső sávval tagolt utca úgy teremtett kellemes tartózkodási helyet, hogy nem zilálja szét a környék városszerkezeti kapcsolatait”. Az Állami Számvevőszék egyébként tavaly helyszíni ellenőrzéssel vizsgálta az önkormányzati zöld területek fejlesztését és fenntartását. Megállapította, a kerület a rendszerváltás óta jelentős változásokon ment keresztül, a tudatos városfejlesztésnek köszönhetően felértékelődött a zöld felületek jelentősége.

Lassan neve is lesz a József Attila „Müvház” újlipótvárosi testvérének
Lassan neve is lesz a József Attila „Müvház” újlipótvárosi testvérének
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.