Az együttműködés rendszere Fidesz-módra
A Fidesz Bihari Mihályt jelöli alkotmánybírónak. Volt ő már a testület elnöke is. Ebbéli tevékenységét meglehetősen sok kritika érte, miután az általa vezetett testület jóváhagyta a Fidesz népszavazási kezdeményezését azzal, hogy sem a kórházi napidíj, sem a tandíj, sem a vizitdíj nem érinti közvetlenül a költségvetést.
Mindezt a mai napig próbálják értelmezni mind a költségvetési szakemberek, mind az alkotmánnyal foglalkozó jogászok, de nem nagyon sikerül nekik. Ha valaki nem emlékezne: ez volt az a népszavazás, amely tönkrezúzta az MSZP–SZDSZ-kormány összes reformelképzelését és magát a koalíciót.
Biharit akkor még az MSZP jelölte. Mint ahogyan az MSZP képviselője volt az a Warvasovszky Tihamér is, aki nem győzött a Bajnai-csomag ellen szavazni, most viszont jó eséllyel várja az ÁSZ-alelnöki tisztséget, hiszen épp a Fidesz jelöli. Nyilvánvalóan a pártatlanság és az együttműködés jegyében.
Bihari helyzete mindenesetre érdekes lesz: figyelheti majd, ahogy az őt egykoron, még a hetvenes években a Társadalmi Szemléhez invitáló Pozsgay Imre Orbán Viktor fölkérésére alkotmányozni kezd azzal az alapvetéssel, hogy az alkotmány rossz, mert például az alkotmányozás lehetőségét is az Alkotmánybíróságra testálta, s a gazdasági válságot is ezen alkotmány sáncai mögül eresztették rá az országra. Ha az úgynevezett szociális népszavazást vesszük alapul, akkor ebben Pozsgaynak lehet némi igaza. Még ha ezzel Bihari talán nem is ért egyet.
Vagy ki tudja. Ők már úgyis együttműködők.