Három csapás
A Fidesz politikája Lendvai Ildikó szerint „konfliktuskeltő”, ezt mutatják a szlovákiai választások eredményei is: az, hogy a szlovákiai magyarság egyik pártja nem jutott be a parlamentbe. Emlékeztetett: a kormányoldal a határon túli magyar szervezetekkel való egyeztetés nélkül hozta meg a rájuk is vonatkozó törvényeket, s ezzel a felvidéki magyarságot a konfl iktusok középpontjába helyezte.
A társadalompolitikai újkonzervatív, gazdagpárti fordulatról szólva azt mondta: ahol lehet, ott az új parlament a törvényekkel a munkavállalókat hátrányosabb helyzetbe hozza a munkaadókhoz, a tulajdonosokhoz képest, továbbá a kispénzűektől a nagypénzűekhez csoportosítják át a pénzt.
Amúlt keddi parlamenti szavazásokat a „demokrácia fekete keddjének” nevezte Lendvai, és az aznap, a kormánytisztviselőkről szóló törvény elfogadása kapcsán bejelentette: ha a törvényt az államfő aláírja, az MSZP az Alkotmánybírósághoz fordul.
A közjog területén zajló fordulatról leszögezte: ahol lehet, a Fidesz szűkíti az arányosság elvét és demokratikus kontrollt, illetve az átláthatóság elvét.
A sajtótájékoztatón Mandur László, az MSZP-frakció tagja úgy fogalmazott: példa nélküli „egész pályás letámadást” folytat a Fidesz–KDNP a parlamentben. A kormányoldal egy hónap alatt 67 önálló képviselői indítványt nyújtott be. „Meghökkentő” – mondta –, hogy a kormányoldal hetente ad be alkotmánymódosítási javaslatot.
Mindez Mandur szerint azért zajlik így, mert a képviselőket nem terheli az egyeztetési kötelezettség, mint a kormányt.