Röviden
Kolompár Benczétől kér tájékoztatást
Soron kívüli, személyes tájékoztatást kért az országos rendőrfőkapitánytól a romák elleni támadássorozat nyomozati és bizonyítási eljárásáról az OCÖ elnöke, mert az utóbbi időben „túl nagy a csend”. Kolompár Orbán arra kérne választ Bencze Józseftől, hogy az ügyben eljáró Nemzeti Nyomozó Iroda feltárta-e a gyilkosságsorozat minden részletét, volte olyan személy, aki a kitervelésben vagy a végrehajtásban részt vett, de még nem vonták eljárás alá. (MTI)
„Az iskola nem szolgáltató intézmény”
A pedagógusok társadalmi megbecsülésének visszaállítására tett ígéretet Hoffmann Rózsa oktatási államtitkár a közelgő pedagógusnap alkalmából a fővárosban rendezett ünnepségen csütörtökön. A kereszténydemokrata politikus, akinek oktatási államtitkárként ez volt az első nyilvános szereplése, arról is beszélt, hogy újradefiniálják a közoktatási intézmények társadalomban betöltött szerepét. Az iskolát, a közoktatási intézményeket értékteremtő, kultúraközvetítő, nevelő intézménynek tekintik, nem olyan szolgáltató intézménynek, amely mindenáron kedveskedni akar „az ügyfeleinek”, és eleget tenni elvárásaiknak. (MTI)
Bírság egyenruha miatt
Jogerősen pénzbírsággal sújtott a Lenti Városi Bíróság több embert, akik egy temetésen a betiltott Magyar Gárda egyenruháját viselték. A bírósági végzések előzménye, hogy január 4-én a csömödéri temetőben a nyilvános rendezvénynek minősülő szertartáson többen is a „Magyar Gárda egyenruhájának jellegzetes tulajdonságaival bíró ruhadarabokat viseltek”. A lenti rendőrkapitányság járőrei emiatt 16 ember ellen szabálysértési feljelentést tettek. A Lenti Rendőr-kapitányság, mint elsőfokú szabálysértési hatóság a „feloszlatott társadalmi szervezet tevékenységében való részvétel szabálysértése miatt” 15 emberre egyenként 40 ezer forint pénzbírságot szabott ki, egy fiatalkorút pedig figyelmeztetésben részesített. (MTI)
A Nyilvánosság Klub az ÉS mellett
A Nyilvánosság Klub Ungváry Krisztián történész, valamint az Élet és Irodalom melletti kiállásra buzdít, miután Kiss László alkotmánybíró perek sorozatát indította a történész ellen egy cikke miatt. A Nyilvánosság Klub megállapítja, hogy kizárólag tudományos véleménynyilvánítások voltak a perek tárgyai. Ezt az álláspontot képviselte a Fővárosi Ítélőtábla két tanácsa is a Kiss László által indított polgári és büntető perben hozott jogerős ítéleteiben. A Legfelsőbb Bíróság azonban megváltoztatta a jogerős polgári ítéletet, és a szerző tudományos következtetéseit valótlan tényállításoknak minősítette. Egyúttal az ÉS-t, valamint a történészt 3 millió forint nem vagyoni kártérítésre kötelezte. „Ez az ítélet megfélemlíti a sajtót, tilalomfát állít a közelmúlt történelmének kutatói szabadsága elé” – áll a Nyilvánosság Klub közleményében. (MTI)