Áradó folyók, megfeszített védekezés
Egy nap alatt több mint háromszázzal nőtt országszerte az árvíz miatt kitelepítettek száma: csütörtökön már ötszázan laktak átmeneti szálláshelyen vagy rokonoknál amiatt, mert a házukat elöntötte a víz. A kitelepítettek többsége Borsod-Abaúj-Zemplén megyei. Továbbra is érvényes volt a kormány által elrendelt veszélyhelyzet a Nógrád megyei Pásztón, továbbá Jász-Nagykun-Szolnok megyében, a Zagyva fő védvonalán a jásztelki és a borsóhalmi tározó területén, Jánoshida, Jászalsószentgyörgy, Alattyán, Jásztelek, Jászjákóhalma, Jászberény és Jászdózsa településeken, Borsod-Abaúj-Zemplén megye teljes közigazgatási területén, valamint a Győr-Moson-Sopron megyei Bőnyön.
Borsod-Abaúj-Zemplén megyében volt a legrosszabb a helyzet: itt 175 településen 7272 épület és 25 452 lakos van veszélyben. Megyeszerte csaknem nyolcezren dolgoztak a gátakon. Az egyre romló körülmények miatt Pest és Heves megyéből is tűzoltók érkeztek a helyszínre, s több száz rendvédelmi iskolai hallgató is segít a védekezésben. Szikszón a kiöntött Vadász-patak tegnap még több utcát veszélyeztetett, a védekezés rendkívüli készenléttel folyik. Edelényben folyamatosan magasították a töltést, amelyet bordás megtámasztással is erősítettek. Csütörtökön még hét település – Tornabarakony, Tornaszentandrás, Rakacaszend, Sajóvelezd, Dédestapolcsány, Nagybarca, Bánhorváti – volt megközelíthetetlen személyautóval, de az Országos Katasztrófavédelmi Igazgatóságtól kapott információ szerint az alapvető élelmiszerek eljuttatását mindenütt biztosították. Sátoraljaújhelyen, ahol szerdán kiöntött a Ronyvapatak, töltésmagasítással védekeztek a további elöntés ellen.
Pásztón a hasznosi víztározó szintje csütörtökön óránként egy centimétert csökkent, de a veszélyhelyzetet estig nem oldották fel. A veszélyeztetett házak jó részében a férfiak saját felelősségükre otthon maradtak, míg a nők és a gyerekek rokonokhoz vagy az önkormányzat által kijelölt átmeneti szálláshelyekre költöztek. Szécsényben a Szentlélek-patak 20 lakóházat elöntött, de a lakók ingatlanjaikban maradtak, s homokzsákokkal vették körbe a házakat. Ipolytarnócnál az Ipoly kilépett a medréből, itt húsz személyt kellett kitelepíteni.
Jász-Nagykun-Szolnok megyében a legveszélyeztetettebb település Jánoshida, ahol ezerkétszáz ingatlant, s több mint kétezer lakost fenyeget az áradó Zagyva. Csütörtökön hajnalra megnyitották a borsóhalmi és a jászteleki szükségtározót, s ez valamelyest csökkentette a Zagyva vízszintjét.
Árad a Duna is, ezért másodfokúra növelték az árvízvédelmi készültséget a folyó Vének és Dunaremete közötti szakaszán. Győr-Moson-Sopron megyében a Bakony-ér magas vízállása okoz gondot. A legkritikusabb helyzet Bőnynél alakult ki: a falut eddig hetvenezer homokzsák védte meg. A már szerdán kihirdetett rendkívüli vízügyi helyzet tette lehetővé, hogy a katonaság segítségét is igénybe vehették. Hende Csaba honvédelmi miniszter a helyszínen azt ígérte, hogy a katonákat oda vezénylik, ahol szükség lesz rájuk.
Győrött a Mosoni-Duna és a Rába rakpartjait elöntötte a víz, az ott található parkolóterületet lezárták.
A belvízzel elöntött területek nagysága nőtt, jelenleg 163 ezer hektár áll országszerte víz alatt, s ennek fele vetés és szántó.