Rakpartbővítés az Árpád hídig
A XIII. kerületi képviselő-testület legutóbbi ülésén döntött a Duna-folyam–Viza utca–Népfürdő utca–Dráva utca által határolt területen lévő önkormányzati ingatlanok pályázaton történő értékesítéséről. A pályázati kiírásban meghatározott 4,25 milliárd forintos nettó induló árat a képviselők két igazságügyi ingatlanforgalmi szakértő szakvéleménye alapján határozták meg.
Az önkormányzat már korábban is kísérletet tett az említett területre vonatkozó ingatlanfejlesztési koncepció kidolgozására. Az erre vonatkozó pályázat első fordulója sikeres volt ugyan, de a második forduló két alkalommal is eredménytelenül zárult.
A képviselő-testület mostani döntésével új nyilvános pályázaton szeretné értékesíteni a Duna-parton található, három telekből álló ingatlanegyüttest, a városképet javító, magas színvonalú ingatlanfejlesztéssel. A kerületi szabályozási terv lényeges eleme, hogy – az Újlipótváros eddig megvalósult beépítéseihez hasonlóan – a Dunára merőleges utcák fussanak ki egészen a folyópartig.
A Duna–Viza utca–Népfürdő utca–Dráva utca által határolt terület keretövezeti besorolása szálloda, közintézmény, irodaház, apartmanház elhelyezésére szolgál, de kialakítható egy olyan vegyes funkciójú program is, melyben jelen van az intézmény és a lakószint. Az ingatlanfejlesztés eredményeként a beruházótól az önkormányzat nemcsak kiemelkedő építészeti színvonalat vár, hanem többfunkciós parkok, gyalogos- és kerékpárutak igényes megvalósítását is.
Az új pályázati eljárás lehetőséget teremt a pályázati feltételek felülvizsgálatára. A pályázatnak továbbra is biztosítania kell az önkormányzati célok megvalósulását, a beruházás időben történő megvalósítását és nyomon követhetőségét.
A pályázat nyertesével az önkormányzat településrendezési szerződést köt, amelyben szabályozásra kerül a rakparti út fejlesztése is. E szerint írja ki az 1800 m 2 területű, 3434 m2 és a 4567 m 2 területű ingatlanokat nyilvános pályázaton történő értékesítésre. A pályázat értékelésének előkészítésére ötfős bizottságot hoznak létre, melynek elnöke Hiszékeny Dezső alpolgármester.
A rakpartbővítés kikötésének érdekessége, hogy a közútfejlesztés a főváros feladata lenne, ám Budapest az elképzeléseken túl az elmúlt másfél évtizedben egyetlen lényegi döntést sem hozott a beruházás megvalósítása érdekében. A kerület ezért választotta azt a megoldást, hogy településrendezési szerződést köt a leendő beruházóval, hogy a rakpart kiépítésével enyhítse a kerület közlekedési gondjait.