Hideget és meleget is ad a Főtáv
Hamarosan itt a nyár, amikor aktuálissá válik az épületek, lakások hűtése. A fűtési hőenergia és a melegvíz-szolgáltatás mellett világszerte számos távfűtő vállalat szolgáltat távhűtést is. Ezt európai példák sora is mutatja Stockholmtól kezdve Helsinkin, Párizson,Monacón, Barcelonán át egészen Lisszabonig. A Budapesti Távhőszolgáltató (Főtáv) Zrt. szerint a távhűtést kezdetben – a rendszer speciális hely- és gépigényei miatt – nagyobb komplexumok, ipari fogyasztók energiahatékony és környezetkímélő ellátására alkalmazták, mára azonban számos szolgáltató a lakosságot, a társasházakat is bekapcsolta a rendszerébe. Magyarországon elsőként a Főtáv Zrt. leányvállalata, a Csepeli Hőszolgáltató (CSHSZ) Kft. nyújtott komplex szolgáltatást a csepeli Rákóczi Liget lakópark számára.
A társaság emlékeztet arra, hogy a távfűtés és távhűtés Európa-szerte kulcsfontosságú szerepet tölt be az alacsony szén-dioxid-kibocsátású energiaellátásban. Az Európai Unió egyik tanulmánya megerősítette: évente további 400 millió tonna szén-dioxid takarítható meg egy jobb és fejlettebb távfűtés-távhűtés alkalmazásával 32 európai országban. (Ez 9,3 százalékos csökkentést jelent, többet, mint a kiotói egyezményben rögzített teljes célszám.)
A Főtáv ezek ismeretében döntött még 2007-ben, hogy modernizált kínálattal kilép a piacra. Induló projektként megvásárolta a CSHSZ-t, s így a Rákóczi Liget lakópark fűtési-hűtési jogát. Ez kiemelkedően fontos a vállalat életében, hiszen vele nemcsak új fogyasztót szerzett a piacon, hanem kiterjesztette szolgáltatási tevékenységét is. Mivel a Főtáv piacbővítési tervei között már akkoriban erőteljesen megjelent a távhűtés, a lakóparkban vegyes hűtőközpontot alkalmaztak, feltételezve, hogy a rendszer referenciaként szolgálhat a hazánkban még újdonságnak számító technológiára. Ugyan a Főtáv korábbi menedzsmentje is tett már ajánlatot 2006-ban a lakópark távfűtésére, ám akkor erre az ingatlanfejlesztő még nem volt nyitott. Rá egy évre a Főtáv új menedzsmentjének ajánlatában már a távhűtés is szerepelt. Ekkor az ingatlanfejlesztőnek a hűtés-fűtésre szerződött partnere hajlandóságot mutatott a projekt eladására. A részletes üzleti tervek kidolgozása, és a szakértőkkel való hitelesítés, után a Főtáv 2008 áprilisában megvásárolta a CSHSZ Kft. 100 százalékos tulajdonjogát 180 millió forintért.
Ám 2009 szeptemberében, a vételár második részletének kifizetésekor, az addigi tapasztalatok alapján a Főtáv a kft. korábbi tulajdonosával megegyezett az ármódosításról, idén márciusban 122,5 millió forintra csökkentve a vételárat. Ez 57,5 millióval alacsonyabb az eredetinél. Az ennek megfelelő szerződésmódosítást a vállalat igazgatósága május 18-án fogadta el.
Mostantól tehát egy teljes körű új szolgáltatással, a távhűtéssel jelenik meg a Főtáv Zrt. leányvállalata a budapesti energetikai piacon. E szolgáltatást természetesen bővíteni szeretnék, jelenleg is több ajánlat kidolgozásán dolgoznak az újabb fogyasztók bekapcsolása érdekében. A Főtáv bízik abban, hogy az ÖKOPlusz program révén megújult társasházak és fűtési rendszereik miatt jelentkező, átlagosan 21 százalékos hőmegtakarítást az új fogyasztói rendszerrel, a távhűtési szolgáltatással tudja kiegyensúlyozni.
A távhűtés előnyei
A távhűtés kölcsönösen kedvező megoldás az ingatlantulajdonosoknak és a közműveknek egyaránt, s elsősorban az új építésű lakóházakban jelent alternatívát. A Főtáv szerint ötször, de akár tízszer nagyobb hatékonyságú lehet, mint a hagyományos, árammal működtetett légkondicionáló készülékek, mivel a természetes hűtési és hulladékhőforrásokat tudja hasznosítani. A 2007-ben megalakult Csepeli Hőszolgáltató Kft. a szükséges energiahordozókat a Főtávtól vásárolja meg; az így szolgáltatott hő- és hűtési teljesítményt pedig az alapvezetékeken elhelyezett hőmennyiségmérő pontokon mért havi összfogyasztás alapján számolja el.