Még kritikus a helyzet

Megkezdődött az apadás Borsod-Abaúj-Zemplén megyében, a Sajón és a Hernádon, de a két folyó árterén, a töltés nélküli településeken homokzsákokból továbbra is megfeszített ütemben építik az ideiglenes védvonalat. Bőnynél vízalámosás miatt beszakadt az M1-es autópálya egy szakasza, így a sztráda egy szakaszát is lezárták a forgalom elől, s elterelték az autósokat. A helyreállítás több napig tart.

Az országban jelenleg 1077 kilométer fővédvonalon van védelmi készültség, ebből 130 kilométeren, a Hernád és a Sajó mentén, továbbra is rendkívüli a készültségi fokozat. Pintér Sándor kijelölt belügyminiszter tegnap Miskolcon, Edelényben és Ócsanáloson tájékozódott az árvízi helyzetről. Szavai szerint a katasztrófa elhárítására elkülönített vis maior alapban 800 millió forint áll rendelkezésre, ám az már most látszik, hogy ez az összeg nem lesz elegendő a védekezés költségeire, hiszen csak Miskolcon naponta 50 millió forintba kerül az árvíz elleni küzdelem. A borsodi megyeszékhelyen tegnap feloldották a vízkorlátozást, de felszólították a lakosságot, hogy a következő napokban a biztonság kedvéért csak forralás után igyon a vezetékes ivóvízből.

Eddig országszerte több mint ezernégyszáz embert kellett kitelepíteni a folyók áradása miatt, közülük az utóbbi napokban többen visszatérhettek otthonukba, de Borsod megyében továbbra is csaknem ezren laknak még átmenti szálláson vagy rokonoknál. Négyezer vízügyi, katasztrófavédelmi és rendvédelmi szakember, valamint hatezer önkéntes tegnap is megfeszített erővel dolgozott, hogy megvédje a hét végi esőzések után kialakult rendkívüli árvízi helyzetben lévő, veszélyeztetett észak-magyarországi településeket. Szerdán még mindig kritikus volt a helyzet Edelényben, ahol a Bódva kedden az eddig valaha mért legnagyobb vízszinthez képest 24 centiméterrel magasabban, 305 centiméteren tetőzött, s tegnap már megkezdődött a lassú apadás. A várost védő gát korábban három helyen is megroggyant, a vízügyesek azonban kavicstörmelékkel, homokzsákokkal helyreállították ezeket a szakaszokat.

Az átázott töltéseken azonban folyamatosan szivárgott, s a város legmélyebben fekvő részében, a Kálmán Imre úton harminc-negyven lakóházat körbe is kerített a víz: az így elzárt százötven lakónak az önkormányzat, a tűzoltóság segítségét kérve, csónakokon vitetett ebédet –mondta Molnár Oszkár polgármester. Hozzátette: szerdára három-négy centimétert apadt a Bódva, de nem lélegezhetnek fel, mert az átázott gátak nehezen tartják a rendkívüli víztömeget. Így a következő napokban továbbra is készen állnak az esetleges kitelepítésekre. A 2500 lakosú Boldva védelme érdekében tegnap vízügyi szakemberek Edelény alatt egy helyen átvágták a Bódva gátját, s a vizet irányítottan a Sajó árterébe, mezőgazdasági területre vezették. A településre korábban betört vizet pedig két nagy teljesítményű szivattyúval emelték át ide.

A Sajó és aHernád alsó, nyílt ártéri részén a két folyó vize találkozik egymással, emiatt az itteni, töltéssel nem rendelkező települések térségében magas vízállás alakult ki. Legkritikusabb a helyzet Ócsanáloson és Gesztelyen, ahol tegnap is folyamatosan építették az ideiglenes védvonalat. Nagy János, a vám- és pénzügyőrség országos parancsnoka tegnap Ócsanáloson bejelentette: tízezer liter, korábban lefoglalt s megsemmisítésre váró gázolajat ajánlanak fel a védekezésben részt vevő járművek, mezőgazdasági gépek működtetéséhez. Mint megtudtuk, a VPOP hatszázötven dolgozója is segíti az árvízvédelmi munkákat.

Heves megyében, Hatvannál a Zagyva az eddig valaha mért legmagasabb vízszint felett 54 centiméterrel, 473 centiméteren tetőzött. Szerdától folyamatos apadásra számítanak. A folyó melletti települések a jásztelki és a borsóhalmi vésztározó megnyitásával elkerülték a nagyobb elöntéseket. Apad a Tarna is: a folyó Jászdózsánál hat centiméterrel haladta meg a korábban mért addigi legmagasabb, 564 centiméteres vízszintet.

A Dunántúlon szerdán az árvízi védekezés helyét egyre inkább a helyreállítás és a kárfelmérés vette át, ennek ellenére több helyen is szükség volt még a homokzsákokra. Így például Fejérben a Válivíz lépett ki a medréből, Baranyában a Karasica mentén volt a legsúlyosabb a helyzet, Somogyban pedig főként a drávaszentesi és a kisgyaláni halastavak veszélyeztették a településeket. Az E.ON tájékoztatása szerint szerdára a Dunántúlon helyreállt az áramszolgáltatás, de néhány száz ügyfelüknél még ekkor sem volt villany. A vasúti közlekedésben továbbra is előfordultak késések, az átázott töltések miatt pedig néhány szárnyvonalon autóbuszra kellett átszállniuk az utasoknak. A Dunától nyugatra szerdán már nem volt elzárt település, és folyamatosan nyitották meg a korábban lezárt közutakat is.

Pintér Sándor kijelölt belügyminiszter Miskolcon
Pintér Sándor kijelölt belügyminiszter Miskolcon
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.