Az MSZP a hatodik bugyorban

Gyurcsány Ferenc, meglehet, eltaktikázta magát. Míg kormányzati, pártelnöki idején épp az volt az egyik erőssége, hogy képes volt szövetségesei mellett olykor ellenfeleit, sőt az MSZP „brútuszait” is maga mellé állítani, az elmúlt hetek eseményei azt mutatják: módszeresen kinavigálta magát és a hozzá tartozókat a fősodorból. Ez pedig veszteség. Az MSZP számára is.

Az egyelőre nem világos, hogy emögött tudatosság vagy türelmetlenség és elhibázott taktika húzódik. Egy biztos: a szocialista párt belső igazodási pontja az a Mesterházy Attila, akivel kapcsolatban Gyurcsány sohasem rejtette véka alá nem éppen pozitív véleményét. Gyurcsány az első csatájukat a választások után vesztette el, amikor kijelentette: a pártelnöki és a frakcióvezetői posztot jó különválasztani. Ehhez képest a pártelnökség egységesen Mesterházyt jelölte a képviselőcsoport élére; meg is választották rég nem látott támogatással, s ő a várományosa az elnöki széknek is.

Gyurcsány a második csatát a hét eleji frakcióülésen bukta el. Az MSZP számára most egy parlamenti alelnöki pozíció jelenti a legmagasabb elérhető közjogi posztot, az egyik legfontosabb politikai bástyát. A székért Puch László pártigazgató (és „informális pártpénztárnok”) komoly erőket mozgósított; hétfőre szinte minden meghatározó vezető szavazatát így vagy úgy, de zsebben tudhatta. De mert jelölése támadási felületet adhatott volna a párt ellen, a pártigazgatót a legbefolyásosabb vezetők rábeszélték a visszalépésre. Ezzel nyitottá válhatott volna a verseny, Molnár Csaba komoly esélyeivel. A titkos szavazás első fordulójában Molnár több szavazatot kapott, mint a későbbi nyertes Ujhelyi. A kieső többi jelölt támogatói viszont Ujhelyi mellé álltak.

Ennek valószínű oka, hogy Molnárt Gyurcsányhoz kötik. És hogy a (még néhány napig) kancelláriaminiszter legutóbbi interjújában (Gyurcsány röpiratához hasonlóan) azonnali távozásra szólította fel az elnökséget. Azokat, akik ott ülnek a nem túl testes frakcióban, és szavaznak a posztokról. Arról is, amelyre pályázott. Ujhelyi győzelme így Gyurcsánynak szóló üzenet is. Különös tekintettel arra, hogy Ujhelyi a 2008-as kormányátalakításkor maga lépett ki a Gyurcsány-kabinetből, majd csak a Bajnaikormányban vállalt pozíciót.

Üzenetértékű Puch László frakcióvezető-helyettesi megválasztása is. Az alelnöki posztról való visszalépése után járt ugyan neki valami, de nem lehet nem észrevenni az összezárást a pártigazgató mögött, jóllehet, Gyurcsány röpiratában – Puch nevét ugyan le nem írva – megtámadta a túlzottan befolyásos „informális pártpénztárnokot”.

Úgy tűnhet, Mesterházy Attila integrálja a vereség megrázkódtatása után széthúzó erőket. Kérdés, hogy hosszú távon is képes-e erre. Az idő szorítja: előbb-utóbb (legkésőbb a pártelnököt választó kongresszuson) meg kell határoznia, milyen az a baloldal, amelyet vezetni akar. Le kell vernie a cölöpöket. Az már látszik, hogy hiába gyorsítják fel a tisztújítást, az csak átmeneti békét fog hozni.

Ahogy az MSZP egyik meghatározó, mélységet és magasságokat is megjárt politikusa mondta: „a pokolnak hét bugyra van, az MSZP pedig még csak a hatodiknál jár”.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.