Síró családtagok, rezzenéstelen arcú elítélt
Míg a családtagjai zokogtak, S. Sándor érzelemmentes, rezzenéstelen arccal hallgatta tegnap a Hajdú-Bihar Megyei Bíróság ítéletét, amely szerint a 32 éves egyetemista fiatalember bűnös az édesanyja, Balla Irma debreceni fideszes önkormányzati képviselő 2007-ben történt meggyilkolásában. A bíróság a Budapesten gazdasági informatikus szakon tanuló vádlottat különös kegyetlenséggel elkövetett emberölés bűntette miatt – első fokon, nem jogerősen – 12 évi fegyházbüntetésre, 10 év közügyektől való eltiltásra és az ügyben fölmerült 10 millió forintos bűnügyi költség megfizetésére kötelezte.
S. Sándornak akkor sem árult el semmit az arca, amikor a tárgyalás megkezdése után fél órával nyílt az újságírókkal, hozzátartozókkal, barátokkal és érdeklődő bírósági dolgozókkal zsúfolásig megtelt tárgyalóterem ajtaja, és belépett az a három rendőr, aki az ítélet kihirdetése után megbilincselte és elvezette az egy éve szabadlábon védekező fiatalembert. A rendőrök láttán a fiatalember testvére, Vanda sokkszerű sírásban tört ki. Az elmarasztaló ítélet váratlanul érte mind S. Sándort, a családtagokat, mind a vádlottat képviselő Magyar György ügyvédet. Amint azt a hozzátartozóktól a tárgyalás után megtudtam, mindannyian olyannyira biztosak voltak a fiatalember fölmentésében, hogy csupán az volt számukra kérdéses: bűncselekmény vagy bizonyítottság hiányában mentik-e föl.
Ezzel szemben Nagy Antal bíró az ítélet másfél órás indoklásában közölte: a beszerzett bizonyítékok, a szakértői vélemények alapján megállapítható, hogy – mint fogalmazott – az „indulattól túlfűtött, brutális és embertelen” bűncselekményt az áldozat fia követte el. Elmondása szerint S. Sándor úgy érezte, hogy az anyja rákényszeríti az akaratát – a gyilkosság napján is haragban váltak el, mert az anyja nehezményezte, hogy fi a a húsvéti takarítás helyett a barátaival bulizik Bagamérban. Onnan a fiatalember éjfél után ért haza, s mivel – a bíróság szerint – az anyja nem akarta a lakásba beengedni, dulakodni kezdtek, majd S. Sándor egy azonosítatlan tárggyal agyonverte anyját, másnap pedig eljátszotta, hogy ő találta holtan az asszonyt. A bíró szerint átöltözéssel magyarázható, hogy a vádlott lefoglalt ruhái nem voltak véresek, de az áldozat ruháin és körme alatt S. Sándortól származó mikroszálak és DNS-nyomok a vádlott bűnösségére utalnak.
A bíró kitért D. Lajos segédmunkásra, aki tavaly beismerte Balla Irma meggyilkolását, majd vallomását később viszszavonta. A bíróság szerint az úgynevezett „vádhoz kötöttség” elve miatt D. Lajos ügyét nem lehet a mostani tárgyalás anyagává tenni. (Ez azt jelenti, hogy csak az ügy vádlottjának bűnösségéről vagy ártatlanságáról dönthet, a vádiratban nem szereplő személyekről nem ítélkezhet.) Ráadásul – a bíróság szerint – D. Lajos vallomása ellentmondásos volt, az ügyről való információit a sajtóból szerezte.
A bíróság közölte: Balla Irmának a halála előtt pár órával eltűnt, majd később a város távoli pontján megtalált, valószínűleg elveszett mobiltelefonjának semmi köze a gyilkossági ügyhöz. Vagyis a bíróság szerint nem szól a vádlott ártatlansága mellett az a tény, hogy az anyja mobiltelefonja nem volt nála a gyilkosság időpontjában.
Az ítélet kihirdetése után a vádhatóság súlyosításért fellebbezett, míg az elítélt és védője felmentésért. S. Sándor utolsó szavai ezek voltak a tárgyalóteremben: „Ártatlan vagyok”. Ezután megbilincselték, és előzetes letartóztatásba helyezték.
A történtek után S. Sándor ügyvédje, Magyar György ügyvéd felindultan kijelentette: nem tudta, hogy Debrecen enynyire közel van Mórhoz, mert ami S. Sándorral történt, szerinte pontosan párhuzamba állítható a móri gyilkossági ügyben született ítélettel. (Mint ismert, a nyolc halálos áldozatot követelő móri mészárlás után két ártatlan embert ítéltek el, akiket a valódi tettes kilétének tisztázása után fölmentettek.) Az ügyvéd kijelentette: az ítélet megmagyarázhatatlan, reméli, hogy a fellebbezésük tapasztaltabb bírók kezébe kerül, ezért előbbutóbb kiderül majd az igazság. Csak az a baj – fogalmazott –, hogy addig mindezt egy ártatlan embernek végig kell élnie, s akár bele is pusztulhat.
Magyar György közölte: érthetetlen, hogy ha S. Sándor a bűnös, akkor miért csak 12 évet kapott, ez a gyilkosság ugyanis akár életfogytiglant is érdemelne, szerinte ezzel a büntetéssel a bíróság üzent. Kérdésemre, miszerint kinek üzent, Magyar György azt válaszolta: a bíróság nem merte fölvállalni a vádlott fölmentését, de szerinte másodfokon, esetleg további fellebbviteli fórumokon ez meg fog történni.