Kiszámolták: a Fidesz kapja a legtöbb pénzt
A pártoknak ugyanis nemcsak a parlamentbe jutás miatt fontos a választás, hanem azért is, mert állami költségvetési támogatásra jogosultak. A törvény szerint az állami költségvetésből a pártok támogatására fordítható összeg 25 százalékát – egyenlő arányban – az Országgyűlésben országos listán mandátumot szerző pártok között kell felosztani.
A fennmaradó 75 százaléknak megfelelő összeg a választások eredménye alapján a pártra, illetőleg a párt jelöltjeire az első érvényes fordulóban leadott (egyéni és listás) szavazatok arányában illeti meg a pártokat. Ugyanakkor nem jogosult költségvetési támogatásra az a párt, amely nem szerzi meg a választáson részt vevő választók szavazatainak egy százalékát. Valójában ezért küzdött a Seres Mária-féle Civil Mozgalom is, de nem sikerült átlépnie.
Az OVB közölte: az egyszázalékos határt „átlépő” hat párt részesedése – a voksokat száznak tekintve – a következőképp alakul: a Fidesz részesedése a szavazatokból 48,51 százalék, az MSZP-é 20,60 százalék, a Jobbiké 16,77 százalék, az LMP-é 6,37 százalék, a KDNP-é 5,50 százalék, az MDF-é 2,24 százalék, vagyis ilyen arányban osztják fel köztük a költségvetési támogatás 75 százalékát. (Híröszszefoglalónk)