Orbán Viktor helyre tette Pintér Sándort

Orbán Viktor máris helyre tette leendő belügyminiszterét, Pintér Sándort, aki hétfőn kiállt Gergényi Péter volt budapesti rendőrfőkapitány mellett; a 2006-os tömegoszlatást Balsai István miniszterelnöki megbízott vezetésével szeretné ugyanis kivizsgáltatni.A Fidesz–KDNP-frakciószövetség Schmitt Pált javasolja házelnöknek, a Fidesz-frakciót Lázár János, a KDNP-frakciót Harrach Péter vezeti.

Schmitt Pál lesz a házelnök –ez derült ki tegnap a Fidesz–KDNP-frakciószövetség ülése után, amelyet a nagy létszám (263 képviselő) miatt a parlament felsőházi üléstermében tartottak. Lapunk tavaly nyáron írt arról, hogy Orbán Viktor még az EP-választás előtt Schmitt Pálnak ígérte a házelnöki posztot. Az EP-képviselő – aki az Európai Parlament alelnöke is volt – pár hete nyilatkozott is arról, hogy a Fidesz elnöke hazahívta házelnöknek. Kiszivárgott ugyanakkor, hogy egyes fideszes elképzelések szerint Schmitt Pál köztársasági elnök lehetne – ekkor viszont Kövér László kerül a házelnöki pulpitusra. Pokorni Zoltán elszólása azonban („a következő években, két-három év múlva” szerinte már nem Sólyom László lesz az államfő) fideszes forrásaink szerint „megzavarta” a korábbi forgatókönyvet. Így egyelőre nyitott, hogy Schmitt Pál a ciklus végéig parlamenti elnök marad-e.

Schmitt Pál a Parlament vadásztermében sajtónyilatkozatot tett: úgy fogalmazott, hogy a házelnöki jelölésnél „nagyobb megtiszteltetés nem érheti”. Megválasztása esetén alázattal, a legjobb tudása szerint szeretné szolgálni minden képviselő érdekét, aki kész a nemzeti összefogás érdekében dolgozni. Azt ígérte, hogy az ajtaja mindig nyitva áll, nem politikai döntéshozó lesz, hanem a döntések előkészítője, segíti a Ház nyitottságát, a demokráciát és „az egymás iránti tiszteletet kívánja szolgálni”. Szintén a vadászteremben jelentette be Szijjártó Péter szóvivő, hogy Lázár Jánost a Fidesz, Harrach Pétert pedig a KDNP frakcióvezetőjének választották. (A 227 fős fideszes megafrakció Balla György frakcióigazgatóval együtt 24 tagú frakcióvezetést választott.)

„Nem engedünk a szélsőségnek”

A frakcióvezetői poszttal nem díjat, hanem munkát és feladatot kapott egy lejárt szavatosságú politikai stílus és rendszer megújítására – hangoztatta Lázár János, hozzátéve, „hódmezővásárhelyi voltam, hódmezővásárhelyi vagyok és az is maradok”. Aztán arról beszélt, hogy a Fidesz nem leváltotta a demokráciát a kétharmados győzelmével, hanem „belakta” azokat a demokratikus kereteket, amelyeket a rendszerváltó atyák kialakítottak. Közölte: „a magyar emberek döntésükkel olyan erőt adtak a Fidesz–KDNP számára, amellyel élni, nem pedig visszaélni fognak”. Lázár János kiemelte, hogy a nemzeti együttműködés időszaka következik, mindenkivel együtt fognak működni a választók akaratát tiszteletben tartva. – Viszont senkinek nem engedjük meg, hogy megváltoztassa a parlamenti erőviszonyokat, hogy paktumok szülessenek, és azt sem, hogy az alkotmányos kereteket és a demokráciát feszegesse. Egyetlen szélsőségnek sem fogunk engedni az erős felhatalmazásunk birtokában. Nem leszünk mulyák a munka során, és nem leszünk dölyfösek akkor, amikor a bizalmat próbáljuk meghálálni – mondta Lázár János.

A keresztény-szociális gondolatot kívánja képviselni a KDNP a parlamentben és a kormányban is – mondta Harrach Péter, aki kiemelte, hogy egy történelmi párt frakciójáról van szó. A jövőről szólva a kereszténydemokrata politikus azt közölte: egy „egészséges” társadalom felépítéséért dolgoznak. Ezt szolgálták már a családi adózásról, a családok csődvédelméről, és a nyugdíjrendszerről szóló indítványok is.

„Az Úristen a történelem ura”

A Fidesz–KDNP-frakciószövetség délelőtti alakuló ülésén Semjén Zsolt azzal kezdte beszédét, hogy „az első szó a köszönet az Úristen felé, aki a történelem ura”. És köszönet annak a sok százezer, illetve több millió embernek, akik imájukkal és munkájukkal segítették, hogy ez a nap megvalósulhasson. A KDNP elnökének köszönetéből kijutott a volt KDNP-frakció képviselőinek is, akik „ellenzékben és ellenszélben” végigküzdötték az elmúlt időszakot „bajtársi szövetséges-hűségben” fideszes barátaikkal. Emellett gratulált minden megválasztott képviselőnek azzal, hogy „a Jóisten segítse munkájukat”. Semjén Zsolt azt is szükségesnek tartotta elmondani, hogy „mi most itt vagyunk, de van felettünk egy égi frakció, akik fizikailag nem lehetnek itt, de lelkileg igen: Varga László, Isépy Tamás vagy az 1947-es parlamentből Barankovics István, s ez különleges erőt ad”. Közölte: a Fidesz biztosítja gyűjtőpártként a széles támogatottságot, a KDNP pedig azt az évezredes értékrendet, ami a politikai „forrásvidékét” jelenti az egész polgári-konzervatív-keresztény-nemzeti oldalnak. A KDNP elkötelezett ezen szövetség és „a bajtársi hűség” mellett.

2006. október 23. miatt felelni kell

A Fidesz–KDNP-kormány első döntése lesz, hogy Orbán Viktor miniszterelnöki megbízottat nevez ki Balsai István személyében. A politikus feladata lesz a 2006. október 23-án történt tömegoszlatás kivizsgálása. „Ebben az ügyben nincs helye óvatosságnak, hezitálásnak”, szögezte le Orbán Viktor a Fidesz–KDNP-frakciószövetség alakuló ülésén az Országház felsőházi termében. A leendő miniszterelnök hozzátette: nem fogják szó nélkül hagyni, ami 2006. október 23-án történt. „Ezért felelni kell a törvényes keretek között mindenkinek, aki ebben részt vett. Nincs kivétel sem rangra, sem beosztásra, sem életkorra tekintettel”, tette hozzá Orbán Viktor, aki nyilvánvalóan így korrigálta leendő belügyminiszterének hétfőn elhangzott nyilatkozatát. A bemutatkozó sajtószereplésén Pintér Sándor ugyanis azt mondta: nem gondolja, hogy Gergényi Péter volt budapesti rendőrkapitány törvénytelenül járt volna el a 2006-os oszlatások levezénylésénél, de az ügyészség feladata lesz ezt megállapítani. Varga Mihály, a Fidesz alelnöke, a második Orbán-kormány Miniszterelnökségének leendő államtitkára „szerencsétlen, elsietett kijelentésnek” nevezte Pintér Sándor reagálását Gergényi Péterrel kapcsolatban.

Orbán Viktor a felsőházi teremben leszögezte azt is, hogy két olyan ügy van, amely nem tűr halasztást: az elszámoltatás és az ország megmentése a gazdasági öszszeomlástól. Csak e két ügyet követheti az „alkotmányozási munka”. „Utána alkossuk meg azt az összefoglaló dokumentumot, amelyre Magyarország minden polgára büszke lehet, de annak megalkotása sok bölcsességet, időt igényel, és most nincs idő arra, hogy ezzel foglalkozzunk”.

A miniszterelnöki poszt várományosa figyelmeztette a képviselőket: a parlamenti politika nem a rövidtávfutók műfaja, sokkal inkább a tájékozódási futásra emlékeztet. „Semmilyen pártközi megállapodással, semmilyen »pártközi mutyival« nem lehetünk hajlandók lemondani olyan eszközökről, amelyek nélkül nem tudjuk teljesíteni küldetésünket”, mondta végül a pártelnök, aki „politikai, bajtársi és testvéri” támogatást kért és kínált a fideszes és kereszténydemokrata honatyáknak.

Schmitt Pál lesz a házelnök –ez derült ki tegnap a Fidesz–KDNP-frakciószövetség ülése után, amelyet a nagy létszám (263 képviselő) miatt a parlament felsőházi üléstermében tartottak. Lapunk tavaly nyáron írt arról, hogy Orbán Viktor még az EP-választ
Schmitt Pál lesz a házelnök –ez derült ki tegnap a Fidesz–KDNP-frakciószövetség ülése után, amelyet a nagy létszám (263 képviselő) miatt a parlament felsőházi üléstermében tartottak. Lapunk tavaly nyáron írt arról, hogy Orbán Viktor még az EP-választás előtt Schmitt Pálnak ígérte a házelnöki posztot. Az EP-képviselő– aki az Európai Parlament alelnöke is volt – pár hete nyilatkozott is arról, hogy a Fidesz elnöke hazahívta házelnöknek. Kiszivárgott ugyanakkor, hogy egyes fideszes elképzelések szerint Schmitt Pál köztársasági elnök lehetne – ekkor viszont Kövér László kerül a házelnöki pulpitusra. Pokorni Zoltán elszólása azonban („a következő években, két-három év múlva” szerinte már nem Sólyom László lesz az államfő) fideszes forrásaink szerint „megzavarta” a korábbi forgatókönyvet. Így egyelőre nyitott, hogy Schmitt Pál a ciklus végéig parlamenti elnök marad-e.Schmitt Pál a Parlament vadásztermében sajtónyilatkozatot tett: úgy fogalmazott, hogy a házelnöki jelölésnél „nagyobb megtiszteltetés nem érheti”. Megválasztása esetén alázattal, a legjobb tudása szerint szeretné szolgálni minden képviselő érdekét, aki kész a nemzeti összefogás érdekében dolgozni. Azt ígérte, hogy az ajtaja mindig nyitva áll, nem politikai döntéshozó lesz, hanem a döntések előkészítője, segíti a Ház nyitottságát, a demokráciát és „az egymás iránti tiszteletet kívánja szolgálni”. Szintén a vadászteremben jelentette be Szijjártó Péter szóvivő, hogy Lázár Jánost a Fidesz, Harrach Pétert pedig a KDNP frakcióvezetőjének választották. (A 227 fős fideszes megafrakció Balla György frakcióigazgatóval együtt 24 tagú frakcióvezetést választott.)„Nem engedünk a szélsőségnek”A frakcióvezetői poszttal nem díjat, hanem munkát és feladatot kapott egy lejárt szavatosságú politikai stílus és rendszer megújítására – hangoztatta Lázár János, hozzátéve, „hódmezővásárhelyi voltam, hódmezővásárhelyi vagyok és az is maradok”. Aztán arról beszélt, hogy a Fidesz nem leváltotta a demokráciát a kétharmados győzelmével, hanem „belakta” azokat a demokratikus kereteket, amelyeket a rendszerváltó atyák kialakítottak. Közölte: „a magyar emberek döntésükkel olyan erőt adtak a Fidesz–KDNP számára, amellyel élni, nem pedig visszaélni fognak”. Lázár János kiemelte, hogy a nemzeti együttműködés időszaka következik, mindenkivel együtt fognak működni a választók akaratát tiszteletben tartva. – Viszont senkinek nem engedjük meg, hogy megváltoztassa a parlamenti erőviszonyokat, hogy paktumok szülessenek, és azt sem, hogy az alkotmányos kereteket és a demokráciát feszegesse. Egyetlen szélsőségnek sem fogunk engedni az erős felhatalmazásunk birtokában. Nem leszünk mulyák a munka során, és nem leszünk dölyfösek akkor, amikor a bizalmat próbáljuk meghálálni – mondta Lázár János.A keresztény-szociális gondolatot kívánja képviselni a KDNP a parlamentben és a kormányban is – mondta Harrach Péter, aki kiemelte, hogy egy történelmi párt frakciójáról van szó. A jövőről szólva a kereszténydemokrata politikus azt közölte: egy „egészséges” társadalom felépítéséért dolgoznak. Ezt szolgálták már a családi adózásról, a családok csődvédelméről, és a nyugdíjrendszerről szóló indítványok is.„Az Úristen a történelem ura”A Fidesz–KDNP-frakciószövetség délelőtti alakuló ülésén Semjén Zsolt azzal kezdte beszédét, hogy „az első szó a köszönet az Úristen felé, aki a történelem ura”. És köszönet annak a sok százezer, illetve több millió embernek, akik imájukkal és munkájukkal segítették, hogy ez a nap megvalósulhasson. A KDNP elnökének köszönetéből kijutott a volt KDNP-frakció képviselőinek is, akik „ellenzékben és ellenszélben” végigküzdötték az elmúlt időszakot „bajtársi szövetséges-hűségben” fideszes barátaikkal. Emellett gratulált minden megválasztott képviselőnek azzal, hogy „a Jóisten segítse munkájukat”. Semjén Zsolt azt is szükségesnek tartotta elmondani, hogy „mi most itt vagyunk, de van felettünk egy égi frakció, akik fizikailag nem lehetnek itt, de lelkileg igen: Varga László, Isépy Tamás vagy az 1947-es parlamentből Barankovics István, s ez különleges erőt ad”. Közölte: a Fidesz biztosítja gyűjtőpártként a széles támogatottságot, a KDNP pedig azt az évezredes értékrendet, ami a politikai „forrásvidékét” jelenti az egész polgári-konzervatív-keresztény-nemzeti oldalnak. A KDNP elkötelezett ezen szövetség és „a bajtársi hűség” mellett.2006. október 23. miatt felelni kellA Fidesz–KDNP-kormány első döntése lesz, hogy Orbán Viktor miniszterelnöki megbízottat nevez ki Balsai István személyében. A politikus feladata lesz a 2006. október 23-án történt tömegoszlatás kivizsgálása. „Ebben az ügyben nincs helye óvatosságnak, hezitálásnak”, szögezte le Orbán Viktor a Fidesz–KDNP-frakciószövetség alakuló ülésén az Országház felsőházi termében. A leendő miniszterelnök hozzátette: nem fogják szó nélkül hagyni, ami 2006. október 23-án történt. „Ezért felelni kell a törvényes keretek között mindenkinek, aki ebben részt vett. Nincs kivétel sem rangra, sem beosztásra, sem életkorra tekintettel”, tette hozzá Orbán Viktor, aki nyilvánvalóan így korrigálta leendő belügyminiszterének hétfőn elhangzott nyilatkozatát. A bemutatkozó sajtószereplésén Pintér Sándor ugyanis azt mondta: nem gondolja, hogy Gergényi Péter volt budapesti rendőrkapitány törvénytelenül járt volna el a 2006-os oszlatások levezénylésénél, de az ügyészség feladata lesz ezt megállapítani. Varga Mihály, a Fidesz alelnöke, a második Orbán-kormány Miniszterelnökségének leendő államtitkára „szerencsétlen, elsietett kijelentésnek” nevezte Pintér Sándor reagálását Gergényi Péterrel kapcsolatban.Orbán Viktor a felsőházi teremben leszögezte azt is, hogy két olyan ügy van, amely nem tűr halasztást: az elszámoltatás és az ország megmentése a gazdasági öszszeomlástól. Csak e két ügyet követheti az „alkotmányozási munka”. „Utána alkossuk meg azt az összefoglaló dokumentumot, amelyre Magyarország minden polgára büszke lehet, de annak megalkotása sok bölcsességet, időt igényel, és most nincs idő arra, hogy ezzel foglalkozzunk”.A miniszterelnöki poszt várományosa figyelmeztette a képviselőket: a parlamenti politika nem a rövidtávfutók műfaja, sokkal inkább a tájékozódási futásra emlékeztet. „Semmilyen pártközi megállapodással, semmilyen »pártközi mutyival« nem lehetünk hajlandók lemondani olyan eszközökről, amelyek nélkül nem tudjuk teljesíteni küldetésünket”, mondta végül a pártelnök, aki „politikai, bajtársi és testvéri” támogatást kért és kínált a fideszes és kereszténydemokrata honatyáknak.
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.