Orbán helyre tesz, Gyurcsány esélyt ad
Pintér Sándor például a napokban még arról beszélt, hogy – idézzük –„megjöttünk, rend lesz”, s rögvest rá is jöhetett arra, hogy mi is a rend. Tett ugyanis egy utóbb meglehetősen meggondolatlannak minősíthető nyilatkozatot, amely arról szólt: nem gondolja, hogy Gergényi Péter volt budapesti rendőrfőkapitány törvénytelenül járt volna el a 2006-os oszlatások levezénylésénél, de az ügyészség feladata lesz ezt megállapítani. Orbán tegnapi válasza minderre: ebben az ügyben nincs helye óvatosságnak, hezitálásnak. „Felelnie kell a törvényes keretek között mindenkinek, aki ebben részt vett. Nincs kivétel sem rangra, sem beosztásra, sem életkorra tekintettel. Épp ezért a kormány első döntése lesz, hogy miniszterelnöki megbízottat neveznek ki Balsai István személyében a tömegoszlatás kivizsgálására.”
Semjén Zsolt a pártszövetség frakcióinak alakuló ülésén mindenekelőtt az Úristennek, a „történelem urának” mondott hálát azért, hogy ennyien lehetnek, s való igaz, a Parlament felsőházi termét szinte megtöltötték a Fidesz és a KDNP képviselői. Nem csoda, hogy a Fidesz a maga 227 fős képviselőcsoportjában 24 tagú frakcióvezetést választott. Az Országgyűlésnek öt alelnöke lesz, kettőt a Fidesz, egyet-egyet a KDNP, az MSZP és a Jobbik. A 16 tagú LMP-frakció lemondott erről a lehetőségről.
A napmásik eseményeGyurcsány Ferenc több mint negyvenoldalas vitairata, amelyet több mint ezer email címre küldtek el. Lesz miről vitatkozni, elsősorban az MSZP-ben. A volt pártelnök ugyanis a kampányt elhibázottnak nevezi, és megállapítja – idézzük –, hogy „ráncfelvarrással itt semmire nem megyünk”. Vagyis szerinte az MSZP vezető politikusainak – egynémelyikük a szerző szerint mestere lett a cselszövésnek – a háttérbe kellene vonulniuk. „Nyilvánosságunk beszűkült, időnként poros és unalmas. A baloldalhoz kötődő üzletemberek jó része nem hozzátenni, hanem kivenni szeretne a közös lehetőségekből.” (...) „Az MSZP-ben sokszor nem is az elnök, hanem az informális pénztárnok dönt arról, mire jut pénz és mire nem.” Íme néhány jellemző idézet a tanulmányból. Tévedtek viszont azok, akik azt gondolták, hogy a volt miniszterelnök pártszakításra játszana: én adnék még egy esélyt az MSZP-nek –fogalmaz dolgozatában. A röpiratról Lendvai Ildikó leköszönő elnök azt mondta, pártja nem volt gyáva, de több hibája volt, Gyurcsány elemzése egy vélemény, és természetesnek tartja, hogy „a ciklus nagyobb részében meghatározó szerepet játszó politikusnak erről van véleménye”.