Szollár: Nem gondoltuk, hogy ennyire nehéz lesz
Alaposan leszedte a keresztvizet Kállai Ernő kisebbségi ombudsman arról a kormányzati programról, amely azzal az ígérettel indult, hogy ez év elejétől kétszáz felsőfokú végzettségű romának biztosít munkahelyet a közigazgatásban. Az ombudsman jelentése – mint arról beszámoltunk – megalapozottnak találta a hivatalához érkező panaszokat. Kállai szerint a pályázók nem kapták meg a szükséges felkészítést, az elvárások és az igények gyakran nem találkoztak, az álláshirdetők esetenként indok nélkül visszaléptek. Így aztán a tervezett kétszáz helyett nem egészen ötven cigány diplomásnak sikerült állást találni.
Ez a szám az utóbbi hetekben 63-ra emelkedett, és további felvétel várható, hiszen 168-an tettek sikeres vizsgát – szolgált némi pozitívummal Szollár Domokos, hozzátéve: az a cél, hogy jó képességű roma vszakemberek kerüljenek be a közigazgatásba. A kormányszóvivő elismerte, hogy minden igyekezet ellenére a program megvalósítása nehezen halad. „A jó szándékhoz senkinek nem férhet semmi kétsége, a kormány is határozott, de nagy ellenállást tapasztaltunk az apparátus részéről. Nem gondoltuk volna, hogy ilyen iszonyatosan nehéz lesz teljesíteni a feladatot. Ebből is látszik, milyen súlyos problémákat hordoz a cigányság integrációja”
– mondta. A kormány június 30-igmeghosszabbította a pályázat határidejét, kibővítette az önkormányzatok számára, így várhatóan nő majd az országosan elnyerhető állások köre. Jó lenne oldani a Budapest-központúságot, több vidéki intézményt bekapcsolni a programba – jegyezte meg a szóvivő. Uniós forrásokból rendelkezésre áll a kellő anyagi háttér. A mostani kormány erősen bízik abban, hogy a tapasztalatokat felhasználva az új kabinet folytatja a megkezdett programot, és évről évre több száz roma értelmiségi jut a képzettségének megfelelő munkahelyhez.
A romáknak kiírt foglalkoztatási pályázaton azonban olyanok is sikerrel szerepeltek, akik származásukat tekintve nem cigányok. Kállai Ernő javasolta, hogy a kormányzat gondoskodjon arról, csak a „célcsoporthoz tartozók” indulhassanak. Szollár Domokos viszont kijelentette: szabad identitásválasztás van, aki romának vallja magát, részt vehet a programban. Szerinte „alkotmányos és morális szempontból is megengedhetetlen lenne, ha valamilyen módon listázni kezdenénk a cigányokat. Kisebb kár keletkezik azzal, ha a romák számára meghirdett állások közül néhányat végül nem romák fognak betölteni.”