'Bevett demokráciában ilyen eredmény nem születhetett volna'
A rendszerváltás folyamata még zajlik Magyarországon. Bevett demokráciában, konszolidált körülmények között ilyen választási eredmény nem születhetett volna – jelentette ki Lánczi András filozófus, a Választás előtt, kormányzás után címmel a XXI. Század Intézet által tegnap rendezett kerekasztal-beszélgetésen. Hozzátette: 2002 óta zajlik egyfajta „államszétesés” Magyarországon, egy állam annál bürokratikusabb, minél gyengébb, a magyar állam pedig rettenetesen bürokratikus. Szerinte az emberek most vették észre először, hogy a megnyert választás nem elég a kormányzáshoz, ahhoz erős hatalmi tőke, erkölcsi legitimitás is kell. Azt is elismerte, hogy a nagyarányú győzelemhez kellett a gazdasági válság, a munkanélküliség, az egzisztenciális fenyegetettség is.
– Az is kiderült, hogy a politika nemcsak anyagi, hanem erkölcsi természetű. Arról szól, hogy mit hiszünk el az elitnek, kiben bízunk – hangsúlyozta Lánczi András.
Seres László újságíró úgy vélte, a Fidesz hihetetlenül erős mandátumot kapott, de nem világos, hogy mire, mert nem tudjuk, hogy készek-e belemenni az adó-, az önkormányzati, az oktatási vagy az egészségügyi reformba. Seres szerint a választás másik fontos fejleménye, hogy kiesett két rendszerváltó és bekerült két új párt a parlamentbe. Szerinte húsz éve ez az első komoly generációváltás a politikában. – A Facebook-generáció bekerült a parlamentbe. Nihilista, kulturálisan közönyös évtizedes állapot hozta elő őket, de káros válaszokat adnak - mondta. Az újságíró szerint a Jobbik raszszista, az LMP pedig „kapitalizmusellenes, ökoszocialista butaság”. Seres úgy vélte, a kétharmados törvények miatt a Fidesz felett nagyon erős médiakontrollt kell gyakorolni a következő években.
Schmidt Mária történész szerint az emberek az új kezdetre szavaztak, de egy perc alatt meg tudják vonni a legitimációt a Fidesztől, ha elégedetlenek lesznek a teljesítményükkel. Ami pedig fiatalokat illeti, a történész szerint csak próbálják a – sokszor nem szimpatikus – értékeiket megfogalmazni. A Jobbik megjelenése szerinte még jót is hozhat, mert „az utóbbi húsz évben nálunk is eluralkodott a politikailag korrekt beszédmód, ami megakadályozza, hogy bizonyos kérdésekről nyíltan beszéljünk”. Azt is kijelentette, hogy az elmúlt húsz évet nem tudtuk kellőképpen értékelni, mert a lehetőségekhez képest nem volt kudarc az eltelt két évtized. – Vannak értékes elemek az egészségügyi és az oktatási rendszerben, azokat meg kellene tartani és apró változtatásokkal haladni – mondta.